Minimum Ekipmanla Maksimum Performans main blog image
24 HAZIRAN 2021

Minimum Ekipmanla Maksimum Performans

1823

Evde, spor salonunuzda, tatilde veya herhangi bir yerde, hızlı ve en az ekipmanla vücudunuzun tüm kaslarını çalıştırmak istediğiniz zamanlar olacaktır. Aslına bakarsanız gerçekten spor yapacak vaktiniz varsa ve hızlıca bişeyler yapayım diye düşünüyorsanız, işte orda bahaneler üretiliyor demektir. Ama gerçekten imkanınız yoksa ve minimum ekipmana sahipseniz, böyle bir durumda bile kas gelişimizi sağlayabilirsiniz. Minimum ekipmanla bile spor yapmanın ve gelişim sağlamanın mümkün olduğunu spora başladıktan kısa süre sonra anlayabilirsiniz. Böylece dumbell, sağlık topu, fitness matı, direnç bandı gibi minimum fiyatlı ekipmanlarla, maksimum sonuç alabilmeniz mümkün olcaktır. Aslına bakarsak bu konuda her türlü aletleri kullanarak, spor yapabilirsiniz. Önemli olan bahane üretmeden, spor yapıp gelişiminizi sağlamak olacaktır.

Minimum ekipman ile maksimum performans sağlayabilmeniz için, spora ayırdığınız vakitler içerisinde, düzenli ve programlı ilerlemeniz gerekmektedir. Üretken olmalı ve herhangi bir malzemeyi bile değerlendirerek, antrenmanınıza eklemelisiniz.

minimum_ekipman_maksimum_performans_1

Ekipmanlar

Minimum ekipman ile maksimum sonuç alacağınız gibi, ekipmansız yapılacak temel hareketlerden de en iyi performans sağlayabilirsiniz. Bu tarz antrenmanlarda, kullanacağınız ekipmanların yanı sıra, ekipmansız da egzersizlere yer verilmesi gerekecektir. Burada asıl amaç kas gelişiminizi maksimum noktaya taşımak olduğu için düzenli bir şekilde kaslarınızı çalıştıracak ekipmanları seçmek olacaktır. Bunları daha yakından inceleyerek, antrenman programınızı oluşturabilirsiniz.

 • Dumbell Seti: Dumbell seti evde veya spor salonunda temel ihtiyaç olarak sayılabilecek önemli bir ekipmandır. Bütçenize göre kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bir çift dumbelle sahip olduğunuzda, yapabileceğiniz bir çok hareket olacaktır. Özellikle sabit olmayan, ayarlanabilir ağırlık olan dumbelleri tercih edebilirsiniz.
 • Direnç Bandı: Direnç bandları birçok harekette uygulayabileceğiniz, kaslarınızı gerçekten çalıştırarak iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken olabildiğince kaliteli markaları tercih etmek olacaktır. Antrenmanlarda kullandıkça kalitesini yitiren ve egzersiz sırasında kazalara davetiye çıkarabilen bir yapısı olmamalıdır. Genelde renklere göre direnç özellikleri belirlenmektedir. Bu konuda Direnç Bandı blog yazımızı okuyarak daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.
 • Göğüs Yayı: Vücudunuzda sadece göğüsü desteklemeyip diğer kas gruplarına da hitap edebilen, minimum bütçe kategorisine sokabileceğimiz önemli ekipmanlardan biridir. Göğüs, kanat, sırt ve trapez kaslarını çalıştırarak gelişiminizi sağlamaktadır.
minimum_ekipman_maksimum_performans_3
 • Şınav: Şınav hareketinde tercihen kullanabileceğiz, şınav barları bulunmaktadır. Bu bar sayesinde çeşitli şınav hareketlerini çalışarak gelişiminizi üst seviyelere taşıyabilirsiniz. Şınav barını tercih etmenizdeki amaç, daha çok şınav hareketlerini en doğru formda ve rahat bir şekilde uygulamak olacaktır. Bunun dışında şınav egzersizinizi ekipmansız da uygulayabilirsiniz.
 • Barfiks: Barfiks hareketi, vücudunuzun gelişimini en çok destekleyen temel hareketlerden biridir. Bunun için evinizde veya salonunuzda, barfiks demiri bulunmalıdır. Düşük bir bütçe ile temin edebileceğiniz, kapı barfiks demirleri bulunmaktadır. Bunları kullanarak vücudunuzun farklı bölgelerine hitap eden egzersizler ile çalışabilirsiniz.
minimum_ekipman_maksimum_performans_2
 • İp: Atlama ipi gelişiminizin yanı sıra, ciddi kardiyo sağlayabileceğiniz egzersizler için uygun en iyi ekipmanlardan biridir. Hem kas oranınızı arttırarak, hem de yağ yakımınızı sağlayarak iyi bir ekipman haline gelmektedir. Bunun için minimum ekipman ve maksimum sonuç antrenmanınızda kullanabileceğiniz ekipmanlardan biri için, tercih edebilirsiniz.
 • El Yayları: El yayları Küçük kas grupları için, parmak ve ön kol kaslarınız için tercih edebileceğiniz, düşük bütçeli ekipman kategorisine sokabiliriz. Etkisini kısa sürede gözlemleyebileceğiniz ekipmanlardan birisidir.
minimum_ekipman_maksimum_performans_4

Minimum Bütçenin Dışındaki Ekipmanlar

Minimum bütçenin dışında, evinize veya kişisel salonunuza ekipman almak istiyorsanız, saydığımız ekipman dışında kardiyo ve kondisyonunuzu koruyabileceğiniz ekipmanlar tercih edebilirsiniz.

 • Bisiklet: Bisiklet olarak iki farklı bisiklet bulunmaktadır. Bunlar Eliptik Bisiklet ve Kondisyon bisikleti olarak ikiye ayrılmaktadır. Eliptik bisiklet, eviniz için daha uygun sayılabilecek bir ekipmandır. Daha az yer kaplayarak, diğer ekipmanlara göre avantaj sağlamaktadır. Eliptik bisiklet, kondisyon egzersizlerinin yanı sıra kas gelişimini sağlayarak, maksimum performansa ulaşmanıza yardımcı olur. Kondisyon bisikletinde ise karın, bacak ve kalça kaslarınızın gelişmesiyle birlikte, vücudunuzdaki yağ depolarını azaltarak, yağ oranınızı düşürmektedir. Evde çalışabileceğiniz diğer ekipmanlar arasında, kondisyon bisikletini de bulundurabilirsiniz.
 • Koşu Bandı: Koşu bandı için evinizin bir bölümüne yer açmanız gerekmektedir. Eğer aklınızın ucundan evinize bir spor salonu köşesi yapmak istiyorsanız, kardiyo ve kondisyon için almayı tercih edebileceğiniz ekipmanlar arasına sokabilirsiniz. Koşu bandı, bacak ve kalça kaslarınızın gelişiminin yanı sıra ciddi anlamda yağ yakımı sağlamaktadır. Böylelikle maksimum verime ulaşabilmek adına tercih edebilirsiniz.
minimum_ekipman_maksimum_performans_5

Maksimum Performansla Antrenman

Minimum ekipman ile yapacağınız antrenmanlarda, ekipmana göre şekil almak gerekmektedir. Belli bir ekipmanın, belirli bir hareket alanı vardır. Bu sebeple böyle bir antrenman programı içerisindeyseniz, en yüksek verimi alabileceğiniz egzersizleri tercik etmelisiniz. Olabildiğince kendinizi zorlamalı ve kaslarınızdaki gelişimi hissedene kadar antrenmanı sürdürmelisiniz. Örnek olarak vereceğimiz egzersizleri antrenman programınıza ekleyerek gelişiminizi en üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

 • Salutation Crunch

Hedef: Omuz, Karın

 • Push-Row-Raise

Hedef: Omuz, Sırt, Göğüs, Triseps, Merkez

 • Lunge Biceps To Cliff Triceps

Hedef: Biseps, Triseps, Bacak

 • Squat Jack

Hedef: Omuz, Bacak

 • Chest Press And Kick

Hedef: Omuz, Göğüs, Triseps, Sırt, Merkez, Bacak

Bu ve bunun gibi hareketlerle, evde veya herhangi bir yerde, minimum ekipman ile, maksimum performans sağlayabilir ve gelişmeye devam edebilirsiniz. Burda önemli olan tek şey, pes etmemeli ve bahane üretmeden hangi koşulda olursanız olun gelişiminiz için elinizden geleni yapmaktır. Her koşulda sağlığınız, görünümünüz ve vücudunuz için bir spor yapmalı ve yapmaya devam etmeliyiz.

Saygı ve sevgiler...

Team Shredded Brothers.

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel