Antrenman İçin En Uygun Saat Nedir? main blog image
01 MART 2023

Antrenman İçin En Uygun Saat Nedir?

9872

Fitness ve vücut geliştirme hedefli kuvvet antrenmanları yapan kişiler arasında en çok merak edilen konulardan birisi “Günün hangi saatinde antrenman yapılmalıdır?” konusudur. Bu konu kafa karışıklığı yaratsa da düşünüldüğünde ve hayat düzeniniz bir sonuca varabilirsiniz.

Planlarınızın arttığı ve zaman hesabının çok değerli olduğu bir dönemde olabilirsiniz. Fitness hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek zaman aralığını bilmek ise antrenmandan daha fazla verim almanıza yardımcı olabilmektedir. Böylelikle “Antrenman için en uygun saat nedir?” sorusuna cevap olarak; “En uygun zaman yaşam tarzınıza en uygun olandır ” diyebiliriz.

en_uygun_saat_3

Biyolojik saat (Sirkadyen ritm)

Biyolojik saat vücut ısısı , hormon salınımı , kan basıncı ve uyku-uyanıklık arasındaki düzeni koordine eder. Uyandığınızda egzersize hazır hissetmiyorsanız umutsuzluğa kapılmayın , muhtemelen biyolojik saatiniz doğru şekilde ayarlanmamış. Teksas üniversitesinde yapılan araştırmada insanların spor ve yemek saatlerini düzenleyerek sirkadyen ritmlerini değiştirebileceklerini gösterdi. Bu araştırma geceleri baykuş gibi dolaşan insanları birkaç ufak değişiklik ile mükemmel bir sabah koşucusu haline getirebileceğimizi gösterdi.

Aşağıdaki 3 öneri ile biyolojik saatinizi sabah spor yapmaya uygun olarak tekrardan ayarlamış olacaksınız.

 • Gece geç saatlerde antrenman yapmayı ve beslenmeyi kesin.
 • Kahvaltınızı mümkün olduğunca erken yapın.
 • Şekerlemeleri abartmayın.
en_uygun_saat_2

Sabah Antrenmanı

Sabah yapacağınız antrenmanlar için ümitsizliğe kapılmayın. Sabahları özellikle aç karnına egzersiz yapmak, depolanmış yağları yakmanın en iyi yoludur. Bu da onu kilo vermek için ideal kılar. Bunun en büyük nedeni sabahları vücudun hormonal bileşiminin bu hedefi destekleyecek şekilde ayarlanmış olmasındandır. Sabah spor yaparken

 • Gün boyu enerjiniz yüksek kalır.
 • İnsülin duyarlılığınız artar.
 • Mental fonksiyonlarda artış olur.
 • Metabolizma hızınız yükselir.

Öğleden sonra spor

Araştırmalar yapılan egzersizler için en uygun saatin öğleden sonra 14.00 -19.00 arasında olduğunu gösteriyor. Sabah antrenmanları yağ yakmak ve kilo vermek için idealdir ancak öğleden sonra yapılan antrenman, öncesinde bir veya iki öğün yemiş olacağınız için performansınızı artırabilir.

 • Güç gün ortasında %5 daha yüksek , sprint performansı ise 14.00-19-00 arasında %5 daha yüksek.
 • Dayanıklılık sabah saatlerine göre öğleden sonra 4 kat daha fazla.
 • Sıcak olan kas ve eklemler daha fazla esneyebilir. Sakatlık riski vücudun daha sıcak olduğu öğleden sonra daha düşük bulunmuştur.
en_uygun_saat_1

Akşam ve Gece Antrenmanı

Bir araştırmaya göre; hormon seviyelerindeki ve çekirdek vücut sıcaklığındaki dalgalanmalar nedeniyle en yüksek kas performansı öğleden sonra ve akşam erken saatlerde ortaya çıkmaktadır. Experimental Psychology dergisinde yayımlanan bir makale, gece antrenmanlarının sanılanın aksine uykuyu etkilemediğini ve zamanla açlığı uyandıran bir hormon olan ghrelin düzeylerini düşürebildiğini belirtiyor. Bu durum ise gece atıştırmalıklarını kesmenize ve böylece kilo kontrolünü sağlamanıza yardımcı olabilir.

 • Gece yapılan terleme seansının bir diğer faydası ise sizi yarına hazırlamasıdır.
 • Kilo vermenizi sağlayabilir.
 • Günün stresini boşalttığınız için zihniniz rahatlar.
 • Daha iyi uyuyabilir ve sabah tazelenmiş bir şekilde uyanarak ertesi güne hazır olabilirsiniz.

Araştırmalar genişledikçe antrenman için doğru zaman kavramı da değişiyor. Bazı insanlar adeta sabahlar için yaratılmışlardır. Sabah 7 de uyanmak ve spor yapmak onlar için sorun olmadığı gibi gün içinde daha zinde hissederler. Bazıları da tüm sorumluluklarından kurtulup stres atmak için kendilerini günün geç saatlerde spor salonlarında ya da koşu parkurlarında bulurlar. Antrenman temponuzu rahat hissettiğiniz ve mutlu olduğunuz zamanlara göre ayarlayın. Alarmı ertele butonuna basmak egzersiz değildir. Kendinizi zorlamayın.

En Doğru Zaman Nedir?

En doğru zaman programınıza ve günlük rutinleriniz arasında rahatça ve full performanslı çalışabileceğiniz bir vakittir. Fakat saatinizi ayarlarken dikkat etmeniz gereken, antrenman programınızı her gün aynı saatte tutarlı olarak yapmak antrenmandan daha fazla kazanç sağlamanıza neden olacaktır.

Kuvvet antrenmanı yapıyor ve gelişim sağlamak istiyorsanız, muhtemelen öğleden sonra veya akşam yapılan antrenmanlardan daha iyi sonuçlar alırsınız. Yağ kaybı için ise sabah antrenmanları daha iyi sonuç vermektedir. Fakat bunların yanı sıra en önemli faktör sizin mutlu olabileceğiniz ve daha verimli çalışabileceğiniz bir saati seçmek olacaktır.

Saygı ve sevgiler, 
Team Shredded Brothers.

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel