Direnç Bandı ve Kullanım Alanları main blog image
17 ARALIK 2020

Direnç Bandı ve Kullanım Alanları

5670

Akron Hygenic Şirketi tarafından dünyaya tanıtılan Thera-Band elastik egzersiz bantları fitness ve rehabilitasyon programlarda kullanılmaya başlanmıştır. Kliniklerde ve spor merkezlerine kullanılan elastik egzersiz bantlarının kuvvet, denge ve esnekliği arttırdığını dayanıklılık, postür, ağrının azaltılması gibi olmulu etkilerinin olduğunu göstermiştir. Düşük maliyetli ve çok yönlüdürler. Bu bantlar tescil edilmiş renkleri ile piyasadaki benzerlerinden kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Ten rengi, Sarı, Yeşil, Mavi, Siyah, Gümüş ve Altın rengi olarak kolaydan zora sıralanan bantlar geniş çaplı çalışmalara imkan verir. Bantlarda meydana gelen direnç miktarı ise bandın normal halinden iki kat uzunluğa çıkartılarak belirlenmektedir. Örneğin 40cm uzunluğundaki kırmızı renkli bant 80 cm’e ulaşacak kadar gerildiğinde %100 gerginliğe ulaşmış olur bu durumda direnç 1.4kg düzeyindedir.

 

Doğru Bant Seçimi

Hangi bant renginin/direncinin size uygun olduğu fiziksel kondisyonunuza göre belirlenir. 15 tekrar yapmanıza izin veren bantı seçmeniz en uygun sayılandır. Ten rengi ve sarı bantlar genel olarak rehabilitasyon amacıyla kullanılır. Kadınlara yönelik genellikle kırmızı ve yeşil bantlar kullanılır. Erkekler genelde yeşil ve mavi bantları kullanırlar ve ilerledikçe siyah banda geçiş yapmalıdırlar. Gümüş ve altın rengi bantlar rekabete dayalı sporlarda kullanılmaktadır.
 

Direnç-Kg SarıKırmızıYeşilMaviSiyahGümüşAltın
 %50081,21,52,12,93,96,3
%100 1,31,82,33,24,46,09,8
%150 1,82,23,04,15,67,812,5
%200 2,22,73,65,06,79,515,2
 %2502,63,24,46,08,011,518,2

Thera-Band Germe ve Hareketlilik Çalışması

Direnç bandı ile oluşturduğunuz farklı şiddetteki antrenmanlar sizi formda ve dinamik hissettirebilir. Bu egzersiz türünde yapacağınız antrenmanlar dengenizi, gücünüzü ve istediğiniz sıkılığı size verecektir. Direnç bandı ile antrenman yaparken ellerinizi çok sık kullanırsınız. Sadece bir direnç bandını bileğinizin etrafına dolayıp, bir çok farklı hareket meydana getirebilirsiniz. Bu da çeşitliliğini göstermektedir.

Direnç bandının vermis olduğu çeşitlilikleri kullanarak, bir çok insan sıkı bir vücuda sahip olmuşlardır. Bir direnç bandı, öncesinde de bahsettiğimiz üzere, sizin esnekliğinizi, patlayıcı kuvvetinizi ve vücut postürünüzü ileri seviyelere taşımaktadır

Direnç Bandı ile yapacağınız çalışmalar şunlardır;

Squat

Çalıştırdığı kaslar: Omuzlar, kollar, kalça kasları, kalça, karın kasları, kuadriseps kasları, hamstring kasları, baldırlar

Ayaklarını kalça genişliğinde açarak büyük ve yuvarlak direnç bandının üzerine bas ve bandı diğer ucundan tutup yeterince gergin olduğundan emin olarak dirseklerini büküp iki elini göğüs hizasına kaldır.

Direnç-Bandı-ve-Kullanım-Alanları-3(4)

Bending Pull

Çalıştırdığı kaslar:Omuzlar, kollar, sırt, latismus kasları, kalça kasları, hamstring kasları

Bandı ikiye katlayıp iki ucundan tut. Bir ayağınla bandın ortasına bas ve diğer ayağını geriye at. Sırtını düz tutarak kalçandan 45 derece açıyla öne doğru eğil, avuç içlerin içe bakacak şekilde kollarını omuzlarından açmadan uzat ve dizlerini hafifçe bük. Kollarını büküp dirseklerini geriye çekerek yumruklarını vücuduna değecek şekilde kaldır.

Direnç-Bandı-ve-Kullanım-Alanları-4(3)

Sideways step

Çalıştırdığı kaslar:Kalça kasları, kalça, kuadriseps kasları, hamstring kasları, baldırlar

Ayaklarını kalça genişliğinde açıp dizlerini hafifçe bükerek bandın üzerinde dur, ardından bandı önünde "X" çizecek şekilde çevir ve kollarını kalça yüksekliğinde büktüğünde gergin olacak şekilde bandın diğer ucunu iki elinle tut. Bir yana doğru iki adım at, sonra taraf değiştir ve tekrarla. İşte bir tekrar tamam.

Direnç-Bandı-ve-Kullanım-Alanları-2(3)

Pull Aside

Çalıştırdığı kaslar: Omuzlar, sırt
Ellerini omuz genişliğinde açarak bandın bir kısmını tut ve kollarını göğüs yüksekliğinde öne uzat. Kürek kemiklerini indirip birbirine yaklaştırarak kolların iki yana açılana kadar (ya da bandın gerginliği kollarını ne kadar açmana izin verirse) ellerini birbirinden uzaklaştır. Yavaşça başlangıç pozisyonuna dön. İşte bir tekrar tamam.

bm-lindsey-resistance-band-single-arm-press-1591118641

Long Turn 

Çalıştırdığı kaslar: Omuzlar, sırt, latismus kasları, oblik kasları, karın kasları, kalça kasları, kuadriseps kasları, hamstring kasları, baldırlar

Bandı göğüs yüksekliğinde sabit bir noktaya bağla, ardından ellerinle bandı ucundan tut. Bandı bağladığın noktaya paralel dur, ayaklarını kalça genişliğinde aç ve kollarını göğüs yüksekliğinde öne uzat. Bandı çektiğinde oluşan dirence dayanabildiğin ölçüde bağlama noktasından uzaklaş. Vücudunu bir yöne doğru ters ayağından yavaşça 90 derece döndür, sonra yavaşça diğer yöne doğru dön. İşte bir tekrar tamam.

Untitled-11(2)

Bridge Pose

Çalıştırdığı kaslar: Bel, kalça kasları, kalça, hamstring kasları, baldırlar

Bandı ikiye katlayıp iki ucundan tut, ardından bacaklarını birleştirip bandı ayaklarına geçir ve gergin bir şekilde kendine doğru çek.

Saygı ve Sevgilerle...

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel