22 AĞUSTOS 2019

Mastürbasyon Kas Gelişimine Nasıl Etki Eder ?

190159

MASTÜRBASYONUN PERFORMANSA ETKİSİ

Araştırmalara ve anketlere göre erkekler, kadınlardan daha fazla mastürbasyon yapıyor. Çoğu erkek haftada 1 defa mastürbasyon yaptığını kabul etmiş. Toplumumuzun öncelikle takip ettiği ve ilgi duyduğu bu konu çok fazla tartışma ve manipülasyonlara sebep olmuştur. Tüm sportif faaliyet ve özellikle Vücut Geliştirme çalışmaları üzerinde ki olumsuz yorumlar, yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde tamamen geçersiz kalmışlardır.  Mastürbasyon, spor salonundaki performansı hem arttırabilir hem de düşürebilir. Mastürbasyon miktara ve zamanlamaya göre antrenmanınızı tamamen değiştirebilir. Araştırmalar antrenmandan önceki 2 saatlik periyotta mastürbasyon yapmanın performansı düşürebileceği yönünde. Ancak antrenmandan bir gece önce yapılan mastürbasyonun, testosteron artışı sağladığı bile görülüyor.

MASTÜRBASYON VE TESTOSTERON İLİŞKİSİ

Şimdi de mastürbasyonun testosteron üzerine etkilerinden bahsedelim; Mastürbasyon ve testosteron üzerine yapılmış birtakım araştırmalar vardır. Birinci araştırmanın sonucunda plazma testosteron orgazm ile birlikte değişime uğraşmamıştır deniyor. İkinci araştırmada ise ejakülasyon yani boşalma, testosteron herhangi bir değişim oluşturmamıştır. Üçüncü araştırmada 28 erkek boşalma sonrası incelenmiş, 2-5 gün arasında testosteronda bir değişim görülmüyor. 7. günün sonunda testosteron seviyesi %147.5’e çıkıyor. Yani bu bize şunu gösteriyor 7 gün mastürbasyon yapmadığınız noktada testosteron  %147’ye ulaşıyor ve orada sabit kalıyor. Yani siz 2-3 hafta mastürbasyon yapmadığınız zaman testosteron daha yüksek seviyelere çıkmayacaktır. Yani siz 8. ve 9. gün mastürbasyon yapmayarak daha yüksek testosteron seviyelerine sahip olamayacaksınız. Araştırmaların neticesinde, mastürbasyon ve ejakülasyon dopamin seviyesinde değişime neden oluyor.  Ejekülasyon illa ki enerji kaybına sebep olabilir. Her şeyde olduğu gibi bunda da ölçü önemlidir. Yani siz günde 2-3 defa mastürbasyon yaparsanız, ya da antrenmandan önce mastürbasyon yapıp antrenmana giderseniz doğal olarak enerji kaybınız olacaktır. İstediğiniz kiloları basamazsınız, antrenmanınız verimli geçmez. Ne zaman yaptığınız önemli, ne kadar sıklıkla yaptığınız önemlidir. Konuyu tekrar toparlamak gerekirse Orgazmın ejakülasyon testosteron üretimiyle ilgili yapılan araştırmalar bunlardır ve testosteron üretimini negatif etkilediğine dair bir kanıt yoktur.

 

SEKSİN TESTOSTERON VE KAS GELİŞİMİNE ETKİSİ

Testosteron vücutta anabolik işlemlerden sorumlu çok önemli bir hormondur. Testosteron kas gelişimini, vücudun yenilenmesini ve güç üretilmesini sağlar. Testosteron genelde seks hormonu olarak bilinmesine rağmen, testosteronun seks üzerine etkili olabilmesi için bir enzimle bağlanıp dihidrotestosteron olması gerekir. Seks yapmanın serbest testosteronu düşürdüğü düşünülmesine rağmen, bilimsel araştırmalar bunun sadece yanlış bir inanıştan ibaret olduğunu gösteriyor. Seksin çok enerji harcatarak, yorgun düşürdüğü de yanlıştır. Seks sadece 200-300 kalori harcatır ki bu da rahatlıkla alınıp karşılanabilecek bir kaloridir. Özellikle profesyonel sporcular için bu kalori  çok düşük bir kaloridir.  Seksin sportif performans üzerine etkilerini araştıran bir araştırmada, sporcunun kardiyovasküler dayanıklılığını, gücünü ve kuvvetini seks yapmadan ve yaptıktan sonra test etmişler. Şaşırtıcı bir şekilde seks kardiyovasküler dayanıklılığı hiç etkilemezken, gücü ve kuvveti de arttırdığı gözlenmiştir. Ayrıca düşünülenin aksine, seksin kanda ki serbest testosteronu arttırdığı bulunmuştur.

Bir diğer araştırmada ise kadınlarda seksin bazı hormonların salgılanmasını arttırarak sportif performansa olumlu etkileri olduğu bulunmuştur. Seksin spora tek olumsuz etkisi geceden uykusuz kalmanız olabilir. Eğer uykunuzdan feragat etmeyecekseniz, seksin dayanıklılığınıza, kaldırdığınız ağırlıklara veya müsabakada ki performansına hiçbir negatif etkisi olmayacaktır.

 

SPERMİN İÇERİSİNDE BULUNAN VİTAMİN, MİNERAL VE AMİNO ASİTLER NELERDİR ?

 • Vitamin B-12
 • Çinko
 • Kaltik Asit
 • Kalsiyum
 • C Vitamin
 • Klorin
 • Kolestrol
 • Strik Asit
 • Fruktoz
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • Potasyum
 • Sodyum
 • Amino Asitler

Sperm vitamin ve mineral bakımından ciddi bir önem taşıyor. Ayrıca boşalma esnasında dışarıya atılan spermin kalori cinsinden değeri 15 kaloridir. Yani spermin içerisinde çok fazla protein miktarı bulunmamaktadır. Spermin içerisindeki amino asitlerin çoğunu L-Arjinin oluşturur. Ayrıca spermin %90’ ı sudan oluşmaktadır.

MASTÜRBASYON TESTOSTERONU DÜŞÜRÜR MÜ ?

Nedense böyle bir yanılgı var. Aslında bu durum biraz karmaşık. Çoğu zaman, boşalma testosteronu düşürmez. Boşalma sonrasındaki 10-15 dakikalık zaman periyodundan sonra testosteron tekrar eski haline döner. Hatta bazı kişilerde artar. Ayrıca seks veya mastürbasyon sebebiyle düşebilecek/artabilecek olan testosteron miktarı antrenman performanslarını etkilemeyecek kadar azdır. Bu nedenle bu tip soruları kafanıza takmamanız en mantıklısıdır.

MASTÜRBASYON VE SEKSİN SPOR PERFORMANSI AÇISINDAN FARKLARI

Seks, mastürbasyona kıyasla merkezi sinir sistemine çok daha fazla yük bindirebiliyor. Bu nedenle antrenman performansına etkisi daha fazla olabilir. Antrenmana yakın bir zamanda mastürbasyon yapılmadığı müddetçe mastürbasyon performansınızı etkilemez ya da arttırmaz. Eğer gerçekten çok fazla mastürbasyon yapıyorsanız, spordaki performansınız da ona göre düşecektir. Bu dozun ne olduğu da kişiden kişiye göre değişir. Ancak vücuda yüklenilen her durum, antrenmandaki performanstan çalacaktır.

MASTÜRBASYON KASLARI ERİTİR Mİ ?

Kasların yıkıma uğraması için yeterli protein, karbonhidrat ve yağ alınmaması gerekir. Çok fazla antrenman veya kardiyo yapıp az beslenip dinlenmezseniz yine kasları atrofiye uğratırsınız.

 • Çok fazla mastürbasyon yapmak yorgunluk, güçsüzlük, halsizlik ve kramplara neden olur.
 • Ayrıca antrenman yapma isteğinizi düşüreceğinden dolayı performansınızı ve motivasyonunuzu da düşürecektir.
 • Psikolojinizi olumsuz etkiler.
 • Beslenmenizi bozar ve kas gelişiminiz olumsuz yönde etkilenir.

Saygı ve sevgiler,

Team Sheredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel