Yeni Yılda Hedefiniz İçin Motivasyon main blog image
15 OCAK 2023

Yeni Yılda Hedefiniz İçin Motivasyon

1176

Her sene bir önceki yılın bitmesi ve yeni yılın başlamasıyla birlikte hedefleriniz için yeni başlangıçlar, bir önceki yılda yapmak isteyip yapamadıklarınız ve yep yeni sayfalar açabilmek için iyi bir başlangıçtır. Yeni yılın coşkusu ile birlikte hayatınıza sağlıklı alışkanlıklar ekleyebilir ve gelecek yıllar için daha iyi adımlar atabilirsiniz.

Hayatınız için yeni adımlar atarken Fitness ise tam size göre! Fitness’ı hayatınızın bir parçası haline getirmek, sağlıklı bir yaşam formuna sahip olmanızı sağlarken, motivasyon dolu yıllarınız olmasını sağlar. Yeni yılda hayatınız için kararlar, gerçekleşmesini istediğiniz hayaller var ise hayallerinizin peşinden koştuğunuz gibi fitness hedeflerinize ulaşmak için de motivasyonunuzun her zaman yüksek olmasına ihtiyacınız olacaktır. Bunun için motivasyon kaynağınızı sağlamanız adına, size yardımcı olabilecek taktikler vardır. Bunları detaylıca inceleyerek, motivasyonuzu her zaman üst seviyelerde tutalım.

yeni_yil_7

Programınıza Disiplin Sağlayın

Herkesin hayatını devam ettirmesi ve hedefleri için yapmış olduğu planlar vardır. Bu planlar günlük programlar halinde oluşabilir. Bu günlük planları yerine getirme ve yaptığınız her bir planın yanına gün sonunda tik atmak, yerine getirmiş olma duygusu ve bunun esneklik durumunu teşvik edecektir. Bu his sizi plan ve programlarınıza sadık kalmanız için motive edecektir.

Günlük planlarınızı uygulamanız için öncelikle plan çizelgenizi her gün görebileceğiniz yerlere koyabilir veya asabilirsiniz. Yapmanız gerekenleri uyguladığınızda ise yeşil kalemle işaretleyebilirsiniz. Görevleri yerine getirmiş olma duygusu, bir sonraki haftayı ve gelecek dönemlerin egzersizlerini gerçekleştirmeniz için sizi motive edecektir.

yeni_yil_3

Hedefleriniz Kısa Ve Güçlü Olsun

Yaptığınız veya uygulamak istediğiniz her bir hedefte başarılı olmak için hedef koymak bu konuda büyük önem taşırmaktadır. Hedeflerinizi belirlerken daha küçük ve ulaşılabilir olmalarına dikkat edin. Tabi ki daha büyük hayalleriniz olacaktır, fakat bu hayallere ulaşabilmeniz için küçük hedefleri başarabilmeniz gerekecektir.

Koyduğunuz hedeflerin süresini kısa tutarak ve hedeflerinizi bölerek ulaşma ihtimalinizi artırabilirsiniz. Örnek verecek olursak, bir senenin sonuna hedef koymak yerine, 1 aylık hedeflerle ilerlemek motivasyonunuzu daha iyi etkileyecektir.

Güçlü hedefler koymak ise kolay ulaşılabilir olmasından daha etkilidir. Kolay hedefler vücut gelişiminizi etkilemeyecektir fakat güçlü hedefler ile ilerlemek, vücut gelişiminizi daha olumlu etkileyeceğinden sizi motive edecektir.

yeni_yil_4

Kendinizi Ödüllendirin

Her başarının ardından kendinize verdiğiniz ödüller, planlarınıza olan sadakatinizi ve motivasyonunuzu arttırmaktadır. Yaptığınız her başarının ardından kendinizi ödüllendirmek sizin de hakkınız. Ödül olarak kendinize fazladan 30 dakika uyuma izni veya masaj yaptırmak kadar basit şeyleri seçebilirsiniz. Hedefinizde olan haftalık antrenmanlarınızı başarılı bir şekilde tamamladıysanız, kendinize ödül olarak arkadaşlarınızla vakit geçirmek veya tatil için kendinize zaman ayırabilirsiniz.

Kendinize ödül vermeniz hem motivasyonunuzu arttırırken, başarma hissinizle birlikte plan ve programlarınızdaki istikrarınızı arttıracaktır. Fakat bu durumda kendinize vereceğiniz ödülleri iyi seçmeniz gerekecektir. Hedefiniz kilo vermek ise kendinize yemek ile ilgili ödül tanımak hedefinize ters bir durum olacaktır. Bunun için ödülleriniz hedefinizle doğru orantılı olmalıdır.

yeni_yil_5

Beklentileriniz Gerçekçi Olsun

Beklenti sizin motivasyonunuzu verdiğiniz hedefler kadar etkileyebilcek bir unsurdur. Ulaşılması zor hedeflerde beklentinizi yüksek tutmak, hayal kırıklığı ve motivasyon eksikliğine yol açabilir. Bu da pes etme yoluna doğru bir adım atmak demektir. Fakat bunun aksine ulaşılabilir hedefler belirlemek ve gerçekleştirmek, başarma duygusunu hissetmenize yardımcı olabilir. Bunun için hedeflerinizi daha küçük tutup beklentilerinizi bu yönde belirlemek başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Rekabetinizi Kaybetmeyin

Rekat duygusu her zaman motivasyonunuzu etkileyen bir konudur. Harekete geçmek ve hedeflerinizde bir yol izlemekte zorlanıyorsanız, rekabet ortamı yaratmak sizi etkileyecek ve harekete geçmenizi sağlayacaktır. Spor yapan arkadaşlarınızla birlikte dostça bir rekabet ortamı yaratabilir ve egzersiz düzeninize uymak için kendinizi motive edebilirsiniz.

yeni_yil_6(1)

Hedeflerinizi Bu Sene Daha Kısa Sürede Başarın

Bir önceki senelerde fitness hedeflerinizde beklediğiniz noktalara ulaşamadıysanız, bu sene egzersiz sürelerinizi daha planlı ve hedefinize yönelik belirlemek hedefinize ulaşmanız konusunda motive olmanızı sağlayacaktır. Örneğin egzersiz süreleriniz geçen sene fazla olmasına rağmen hedefinize ulamadıysanız, bu sene süreleri daha kısa tutup hedefinize ulaşmanız daha yüksek ihtimal olacaktır. Yoğun bir çalışma hayatınız varsa ve egzersiz yapmaya o gün zamanınız az ise tamamen vazgeçmek yerine az da olsa sor salonuna gitmeyi hedef alın. Böylece başarma hissi motivasyonunuzu arttıracaktır.

Kendinize Vakit Ayırın

Kendinize fitness kıyafetleri için alışveriş yaparak vakit ayırmak, geçen sene giydiğiniz kıyafetler yerine yenileri ile devam etmenizi sağlayacağınıdan daha motive hissedebilirsiniz. İyi giyinmek, kendinizi nasıl algıladığınız üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bunun için fitnessta giyebileceğiniz yeni spor kıyafetleri ve ayakkabılarınız için bütçe ayırabilir ve alışverişe çıkabilirsiniz.

yeni_yil_1

Farklı Sporlar Deneyin

Geçmiş senelerde yapmış olduğunuz spor dalında başarıyı yakalayamadığınıza inanıyorsanız, devam etmekte güçlük çekiyorsanız veya pozitif duygular beslemiyorsanız başka bir spor dalına geçmenin vakti gelmiş olabilir. Daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve motivasyonunuzu yükseltebilecek bir spor dalı seçmek, hem gelişiminizi hem de hayatınızı düzene sokacaktır. Merak ettiğiniz, adım atmaya çekindiğiniz spor dallarını keşfedebilir ve fitness hedefinize ulaşmanızı sağlayabilirsiniz.

Yeni bir yıla girmek ve yeni hedefler belirlemek insanın doğası gereği başarılara ulaşmak her zaman motivasyon kaynağı olmuştur. Yeni yıl içerisinde istediğiniz hedeflere ulaşabilmeniz için kişiye özel hazırladığımız kısa hedefler ile başarılara imza atabildiğiniz 12 Haftalık Uzaktan Eğitim programlarımıza göz atarak siz de Shreded Brothers ailesine katılabilirsiniz.

Saygı ve sevgiler, 
Team Shredded Brothers.

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel