BacXPlosion BAŞLADI -%20 İNDİRİM KUPON KODU: BAC20

  • 0 GÜN
  • 0 SAAT
  • 0 DAKİKA
  • 0 SANİYE
22 AĞUSTOS 2019

Whey Protein Kas Gelişiminde Neden Önemli?

3084

Peynir altı suyu proteini, sütün içinde doğal olarak bulunan bazı proteinlerin bir karışımıdır. Peynir altı suyu proteininde bulunan ana proteinler arasında beta-laktoglobulin ve alfa-laktalbümin bulunur. Peynir altı suyu proteini en yüksek protein sindirilebilirliği düzeltilmiş amino asit skorlarından birine sahiptir ve kazein gibi diğer proteinlerden daha hızlı bir şekilde sindirilmektedir. Konsantre ve izole olarak 2 alt gruba ayrılmıştır. Aralarındaki temel fark ise, içerdikleri protein oranı ve emilim hızıdır. Konsantre whey %80e kadar protein içerirken izole whey de bu rakam %90 ve üzerindedir. Buna ek olarak izole whey proteinlerinin biraz daha pahalı olduklarını söyleyebiliriz.

Temel olan dokuz aminoasit, özellikle de dallı zincir amino asitler olarak bilinen lösin, izolösin ve valine ( bcaa) sahip olan proteinler, kas protein sentezini (hasara uğramış kasın onarılması ve kasların daha büyük ve daha güçlü hale getirilme işlemleri) en iyi düzeye getirenlerdir. Bu yönden baktığımızda, en iyi protein kaynağı, tüm bu amino asitleri içerisine bulunduran whey proteinidir. Günümüzde protein takviye ürünlerinin yapımında en sık kullanılan protein de whey’dir.

Yapılan çalışmalar, peynir altı suyu proteininin egzersizden kaynaklanan zayıf vücut kitlesindeki kazancı artırabileceğini göstermektedir. Whey protein takviyesi verilen hepatit B hastalarında karaciğer fonksiyon bozukluğunun kan ölçümlerinin iyileştiğine dair gelişmeler gözlemlenmiştir.

Yapılan bir çalışmada, peynir altı suyu proteini alınan altı haftalık süre sonunda, kuvvet antrenmanının yağsız vücut kütlesinde daha fazla artışa yol açtığı sonucuna varılmıştır. Bağışıklık sistemiz üzerindede iyileştirici etkileri olduğu görülmüştür. Vücut geliştiriciler için vazgeçilmez supplementlerin üst sıralarında yer almaktadır ve hem bulk hem definasyon döneminde sık sık tercih edilmektedir. Bununla birlikte Whey protein, vücudun açlık metabolizmasından çıktığında derhal protein sentezlemesini sağlayarak hem yağ yakımı hem de kas yapımı açısından oldukça faydalı olmaktadır. Ayrıca günlük kalsiyum ihtiyacımızın da yaklaşık 1/5 oranda karşılanmasını sağlar. Alerjilere karşı koruyucudur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.

Bununla birlikte günlük protein eksikliğinin giderilmesi adına çabuk hazılanabilen etkili bir supplementtir. Günde bir ölçek kullanımı idealdir. Kullanım zamanı kişinin günlük yaşamına göre değişebilir , kahvaltıda hazırlanan bir shake için kullanılabileceği gibi gün içinde ara öğün olarakta kullanılabilir , ayrıca idman öncesi ve sonrasıda kullanılabilir , kısacası net bir kullanım zamanı yoktur.

Birçok supplement gibi whey protein de bir mucize değildir, doğru miktarda kullanıldığı zaman yararı olacağı gibi aşırı kullanım yapıldığında ise gereksiz sorunlara yol açabilir, günlük protein ihtiyacının çoğunu besinlerden almaya çalışın kalan ufak açıkları ise whey protein ile tamamlayabilirsiniz.

WHEY PROTEIN İÇEREN BESİNLER

* SÜT
* PEYNİR ÇEŞİTLERİ
* KEFİR
* YOĞURT

Saygı ve sevgiler,
Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel