26 OCAK 2020

Vücuttaki Sular Nasıl Atılır?

7035

Ödem vücudun su tutması olarak adlandırılır. Vücutta şişkinlik yaratabilen bir durumdur. Normal şartlarda vücudun %60 oranında sudan oluşması gerekir ve bu hayati bir durumdur. Ancak sporcular ve zayıflamak isteyen kişiler vücutlarındaki su oranlarına özel olarak dikkat ederler. Vücutta ödem ya da su birikmesi ise vücutta bulunması gereken su oranından bağımsız, farklı bir durumdur. Çoğunlukla zarar verici bir yanı yoktur. Ancak bazı sağlık problemlerinin belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar arasında kalp, karaciğer ve böbrek sorunları bulunmaktadır. 
Ödem bazen kadınların hamilelik ve regl sürecinde yoğun görülebilmektedir. Ödem çok fazla tuzlu ve mineralli beslenmek ile ilişkili olabileceği gibi bazı sağlık sorunları ile de gerçekleşebilir. Uzun süre hareketsiz ve aynı pozisyonda durmak da ödeme sebep olabilir. Bazen ilaçların da vücudun su tutmasına sebep olduğu görülmektedir.  
Hem kadınlar hem de erkekler sağlıklı oldukları sürece vücutlarındaki ödemi atmak isteyebilirler. Burada ödemin miktarı, kol ya da bacak bölgelerindeki şişliğin ne kadar olduğu önemlidir. Magnezyum minerali ödem söktürücü olarak en başta gelen bileşenlerdendir. Bunların dışında sporda, görüntüye dayalı hedefler için sağlıklı bireylerin ödem atmalarına yardımcı olacak yöntemler şunlardır;


Aktif Spor İle Uğraşmak 
Düzenli spor yapmak genel sağlığa birçok faydalara sahiptir. Kısa vadede ödem söktürücü en iyi yollardan bir tanesi ise düzenli spor yapmaktır. Spor terleyerek su atmanıza yardımcı olur. 
Bir saatlik antrenman size ortalama 0,5-2 litre kadar su kaybettirebilir ancak bu durum yaptığınız sporun türüne, ortam sıcaklığına ve kıyafetlerinize bağlı bir şekilde değişebilir. Spora ek olarak sıcaklık ile saunada da terleme oranınızı arttırabilirsiniz. Ancak hem sporda hem de saunada dehidrasyona uğramamak için su içmeniz gerekir. 

Daha Fazla Uyku 
Uyku üzerinde yapılan araştırmalar uykunun da en az beslenme ve egzersiz kadar önemli olduğunu göstermektedir. Uyku, böbreklerdeki sodyum ve su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Yeterli uyku alabilmek ayrıca vücudun su seviyelerini kontrol etmeye destek çıkar ve ödem oluşumunu en aza indirir. Bu nedenle her gün düzenli ve yeterli bir şekilde uyumak gerekir. 

Stresi Azalt 
Çoğu kişinin en çok zorlandığı konulardan biri strestir ve stres uzun dönemde genel sağlığa birçok olumsuz etkiye sahiptir. Vücut uzun dönem stres altında kaldığında kortizol adı verilen hormon seviyeleri yükselir. Kortizol vücutta su tutulmasına ve suya bağlı kiloya sebep olur. Kortizol hormonunun yanısıra antidiüretik hormonu da (ADH) böbreklerin vücutta su tutmasına sebep olabilir. Vücuttaki ADH ve kortizol hormonlarını dengede tutmak, stresi azaltmak uzun vadede sağlığı korumak ve kısa vadede su atmak için faydalı olabilir. 

Vitamin ve Mineral Almak 
Elektrolitler magnezyum ve potasyum gibi elektrik yüklü minerallerdir. Magnezyum sağlık ve spor performansı açısından önemli bir elektrolittir. Kadınlar üzerinde yapılmış araştırmalar magnezyumun suya bağlı kiloyu ve PMS’i engelleyebileceğini göstermektedir. Bu sebeple magnezyum takviyesi kullanmak ödem söktürücü yöntemlerden biri olabilir. 
Elektrolitler, vücutta su dengesinin sağlanmasında rol alırlar. Elektrolit değerleri çok yüksek ya da çok az olduğu takdirde vücut su tutmaya başlayabilir. Eğer çok fazla su tüketen biri iseniz vücudunuzda yeterince elektrolit olmayabilir. Eğer nemli ve sıcak bir ortamda düzenli spor yapıyorsanız elektrolit alımınızı arttırmanız iyi olabilir. 

Tuz Alımını Kontrol Etmek 
Tuzdan selen sodyum insan vücudunda en çok bulunan elektrolitlerden bir tanesidir. Vücuttaki su değerleri üzerinde önemli bir rolü vardır. Eğer sodyum seviyeleriniz çok yüksek ya da az ise vücut ödem tutabilir. 
Yüksek tuz tüketimi ve işlenmiş gıda alımı ödem sebepleri arasındadır. Bu durum özellikle su alımının yetersiz olması ve egzersiz yapılmaması durumunda ortaya çıkabilir.  


Daha Çok Su İçmek 
Vücudumuzun su dengesi ve nem dengesini ayarlamak için su içmek, ödem atmaya yardımcı olabilir. Vücudumuz daima sağlıklı bir su dengesi yakalamaya çalışır. Bu sebeple eğer fazla miktarda dehidrasyon yaşanırsa vücut dehidrasyonu önleyebilmek adına su tutma yoluna gidecektir. Günlük olarak yeterli miktarda su içmek genel sağlık, sindirim ve böbrekler açısından çok önemlidir. Ayrıca yeterli su içmek uzun vadede su tutmayı da engelleyebilir. Yeterince su alıp almadığınızdan şüphe ediyorsanız yanınızda daima su bulundurmaya çalışın.  


Saygı ve sevgiler, 
Team Shredded Brothers 


 

PAYLAŞ