10 ARALIK 2019

Vitamin Deposu Kırmızı Biber

1139

Kırmızı biber acı bir gıda olarak bilindiği için her yemekte kullanılmasa da eklendiği tariflere tat veren bir üründür. Ayrıca doğru miktarda kullanıldığı zaman iştah açıcı özelliği de vardır. Faydalı yönleri de kırmızı bibere değer katar.

Kırmızı biberin en fazla bilinen özelliği yemeklere eklenmesi olsa da başka birçok faydalı yönü de vardır. Şifalı bir tat olan kırmızı biber yeterli oranda tercih edilirse katkıları büyüktür. Kırmızı biber zayıflama isteğine de destek olmakta ve ideal kiloya erişilmesine yardımcı olmaktadır.

Kırmızı Biberin Sağlığınıza Yararları

•Kırmızı biber antioksidan açısından oldukça zengindir ve kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

•Kolayca kilo vermenizi sağlar. bu sebzeler vücut sıcaklığını artırır ve oksijen gereksinimi yaratır. Bu sayede kilo vermek daha kolay bir hale gelmektedir.

•Kırmızı biber içerisinde bulunan A vitamini gözlere ve bağışıklık sistemine iyi gelir.

•B vitamini beynin gelişimi için oldukça önemlidir. Vücut metabolizmasını etkiler ve proteinin enerjiye dönüşümüne yardımcı olur.

•E vitamini hücrelerde hasar görülmesini engeller ve bu sayede kanser potansiyelini azaltır.

•Kırmızı biberde C vitamini ve potasyum da bol miktarda bulunur. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken potasyum kalp krizi riskini azaltır.

•Kırmızı biber vücuttaki mikropları öldürmekte ve zararlı maddeleri dışarı atmakta son derece etkilidir.

•Sindirim sistemini olumlu yönde düzenler ve yemekten sonra daha rahat hissedilmesine yardımcı olur.

•Kırmızı biber cinsel hayata destek veren türde bir gıdadır. Cinsel hayatın daha renkli ve hareketli olmasını destekler.

•Romatizma türü kronik ağrıların ve olumsuz durumların giderilmesini sağlar.

•Endorfin isimli mutluluk hormonunun artmasını sağlayarak daha keyifli hissedilmesine neden olur.

•Metabolizma hızını arttıran kırmızı biber daha güçlü ve dirençli hissedilmesine yardımcı olur.

•Kırmızı biber yararları arasında yer alan özellikler kan dolaşımının daha düzenli olmasına katkıda bulunur.

 

Sonuç olarak;
Antioksidan bakımından zengindir.
Serbest radikal hasarı, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere kronik hastalıklarla bağlantılıdır. Bu nedenle, antioksidan bakımından zengin yiyecekler yemek bu durumların önlenmesine yardımcı olabilir. Kırmızı biberdeki başlıca antioksidanlar karotenoid ailesine aittir ve beta karoten, capsanthin, zeaksantin ve luteini içerir.
Göz sağlığına faydası yüksektir.
Kırmızı biber E vitamini, beta karoten, lutein ve zeaksantin dahil olmak üzere göz sağlığını artırabilen çeşitli besinler içerir. Kırmızı biber içindeki bu besinler, özellikle lutein ve zeaksantin, daha iyi göz sağlığı ve katarakt ve AMD riskinin düşük olmasıyla ilişkilendirilmiştir.


İltihabı azaltmaya yardımcı olur.
Bazı kırmızı biber türleri, özellikle sıcak olanları, bileşik kapsaisin içerir. Kapsaisin, iltihap ve ağrıyı azaltmak için sinir hücrelerinizdeki alıcılara bağlanır. Bu nedenle kırmızı biber, artrit, sinir hasarı ve sindirim sorunları da dahil olmak üzere çeşitli enflamatuar ve otoimmün koşullara karşı koruma sağlar.
İyi kolesterolü yükseltmeye yarar.
Kırmızı biber kolesterol seviyenize fayda sağlayabilir. Özellikle, bu popüler baharatta bir karotenoid olan kapsanthin, daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olan HDL (iyi) kolesterol seviyelerini yükseltebilir. Ayrıca Kırmızı biberdeki karotenoidler ayrıca kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılı toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerinin azaltılmasına da yardımcı olabilir.
Anti kanser etkisi.
Kırmızı biberde sayısız bileşik kansere karşı koruyabilir. Beta karoten, lutein ve zeaksantin gibi bazı kırmızı biber karotenoidlerinin, bazı kanser riskini arttırdığı düşünülen oksidatif stres ile mücadele ettiği belirlenmiştir. Kırmızı biberdeki kapsaisin, birkaç genin ekspresyonunu etkileyerek kanser hücresi büyümesini ve hayatta kalmasını engelleyebilir.


Kan şekeri kontrolünü sağlar.
Kırmızı biberde bulunan kapsaisin diyabetin tedavisine yardımcı olabilir. Bunun nedeni, kapsaisin kan şekeri kontrolünde yer alan genleri etkileyebilir ve vücudunuzdaki şekeri parçalayan enzimleri inhibe edebilir. Ayrıca insülin duyarlılığını da artırabilir.
Vücuttaki kanın kalitesini arttırır.
Kırmızı biber, demir ve E vitamini bakımından zengindir, sağlıklı kan için hayati önem taşıyan iki mikro besindir.
Demir, kırmızı kan hücrelerinde, vücudunuz boyunca oksijen taşımaya yardımcı olan bir protein olan hemoglobinin çok önemli bir parçasıdır, bu hücrelere sağlıklı membranlar oluşturmak için E vitamini gerekir. Bu nedenle, bu besinlerin herhangi birindeki eksiklikler kırmızı kan hücresi sayınızı azaltabilir. Bu, anemi, yorgunluk, soluk cilt ve nefes darlığı ile işaretlenmiş bir durum olabilir.
Tüm yemeklere eklenebilir.
Diyet yemeklerinize dahi ilave edebileceğiniz bu sağlıklı kırmızı biberi, yumurta, zeytinyağlı veya et yemekleri, güveçler ve hatta salatalara dahi kullanabilirsiniz.


Kırmızı Biber Zayıflatır.
Kırmızı biber zayıflatan bitkiler arasında ilk sıralarda bulunur. Baharat halinde kullanılan biber ve pişmiş durumdaki biber çeşitleri zayıflamayı yüksek oranda etkiler. Protein yönünden ideal olması da diyet listelerine eklenmesini sağlayan bir özelliktir.
Kırmızı biber zayıflama hapı içerisinde de yer almasıyla bilinir. Vücut ısısını arttırması terlemeyi de aynı şekilde etkiler. Yemeklere dahil olarak ya da yanında bir aperitif olarak tüketilmesi tercih edilebilir. Yağların sindirilmesine destek olarak yakım sürecine katkıda bulunur. Kırmızı biber zayıflama kremi ise selülitlerin azalmasına ve yağların yakılmasına destek olur.

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel