22 AĞUSTOS 2019

Sıkça Sorulan Önemli Sorular

1303

S: Supplement kullanmak şart mı ?

C: Hayır şart değil, supplementin etkisi düzenli antrenman, düzenli bir beslenme ve dinlenme sonrası ortaya çıkmaktadır. Öncelik beslenmede olmalıdır supplement kullanmadan da etkili sonuçlar alınabilir.

S: Besinler çiğ mi yoksa pişmiş mi tartılmalı ?

C: Tüm besinler çiğ ağırlıkla tartılmalıdır, piştikten sonra yapacağınız tartma işlemi yanlış sonuçlar verebilir bu yüzden çiğ tartın ve çıkan besin ağırlığı ne olursa olsun sorun etmeyin.

S: Geç saatte yemek yemek sorun olur mu?

C: Önemli olan günlük almanız gereken makro ve kalorinizi tamamlamaya çalışmak, bu yüzden saatlerin bir önemi yoktur ancak yinede uyku öncesi kan şekerinizin düşük olması etkili bir yağ yakımı ve bir sonraki sabah iştahınızın iyi olabilmesi adına saatlere dikkat edebilirsiniz. Geç yemek zorunda kalıyorsanızda mutlaka öğünlerinizi tamamlayın.

S: Vücut kılları kas gelişimini engeller mi ve vücut kıllarınızı neyle alabiliriz?

C: Vücut kılları kas gelişimini engellemez, tavsiyemiz orta fiyatlı bir makineyle almanız, başka bir çözüm önerisi ise epilasyon ancak yan etkileri olabilir ve masraflıdır bu yüzden makine en ideal seçenek olabilir.

S: Öğünler arası zaman ne kadar olmalı ?

C: Kesin bir zaman aralığı söylenemez, aslında burada önemli olan yine günlük makro ve kalori ihtiyacının tamamlanmasıdır.İdeal olarak 4-5 saat diyebiliriz. Tabi bu zaman zaman değişebilir (ramazan ayı , intermitting fasting diyeti, okul zamanı) yine de kalorinizi tamamlamaya odaklanın.

S: Haftada kaç gün antrenman yapmalıyım?

C: 3-6 Gün arası antrenman yapılabilir tabi bu kişinin tecrübesine, hedeflerine, yaşam şartlarına göre değişebilir. Önemli olan ise antrenmanın şiddetidir.

S: Haftalık dinlenme günleri nasıl olmalı ?

C: Bu kinin idman sayısına göre ve vücudunun yoğunluğu kaldırabilme durumuna göre değişebilir, ortalama olarak 4 gün antrenman yapan bir kişi 2 gün antrenman ve 1 gün dinlenme şekilde yapabilir, size önerimiz ise 3 gün sonrasında 1 gün dinlenme verin.

S: İdman saati önemli mi ? İdman süresi ne kadar olmalı ?

C: İdman saatinin gelişim üzerinde çok fazla etkisi yok ancak idmana gidilirken çok fazla yorgun olunması idman performansını etkiler dolayısıyla gelişiminiz etkilenebilİR. Kısacası idmana giderken yeterince dinlendiğinize emin olun. Ortalama bir kişi için yaklaşık 1 saat idman süresi için yeterlidir kardiyo bu sürenin dışındandır.

S: En iyi kardiyo zamanı nedir? Kaç dakika kardiyo yeterli olacaktır?

C: Vaktiniz var ise sabah aç karnına kardiyo yapılması her ne kadar çok fazla farketmesede biraz daha etkili olabilir ancak zamanı olmayanlar ise antrenmandan sonra kardiyolarını tamamlayabilirler. 

Dikkat edilmesi gereken ise kardiyoların antrenmandan önce yapılmamasıdır. Kardiyo vakitleri kişinin hedeflerine göre değişebilir ve farklı şekilde kardiyolar mevcuttur. Genel olarak HIIT kardiyo 25-30 dakika arası yapılabilir normal kardiyo ise 30-45 dakika arası yapılabilir. 

S: Hastalık zamanı idman yapılabilir mi? 

C: Hastalığınızın şiddetine bağlıdır, eğer üst solunum yollarınızda sorun yok ise ve vücut ateşiniz ideal ise yapabilirsiniz. Bunun dışındaki durumlarda dinlenmeniz ve iyileşmeyi beklemeniz yararınıza olacaktır. Bir veya birkaç gün dinlenip antrenman yapmamak bir kayıba sebep olmaz ama hastalığınız ciddiyse antrenman yapmanız zararınıza olacaktır.

S: Fazla kas ağrısı veya eklem ağrısı olması durumunda antrenman yapılabilir mi?

C: Genel olarak bu sporda ağrıların olması gayet normaldir, evet antrenman yapılabilir fakat ağrının sebebinin neyden kaynaklı olduğunun bilinmesi gerekir. Şiddetli antrenmanlardan sonra yeterince ideal beslenilmemesi, az uyku ve yeterince dinlenilmemesi durumlarında ağrılar daha uzun sürmesi normaldir ancak ağrının acıya dönüşmesi ve anormal seviyede ağrı hissedilmesi durumunda kontrol ettirmek en doğru tercih olacaktır. 

S: Nasıl hızlı yağ yakarım ? , nasıl hızlı hacim alırım?

C: Bu sporda sonuç realist olmakla alınır, her kişinin fiziksel özellikleri ve vücut yapısı farklıdır dolayısıyla en doğru cevap ise kişiden kişiye değişir olacaktır. Mucize formül yoktur ancak gayet basittir. 

Yağ yakmak için öncelikle kalori açığı oluşturulmalı, bu oluşturulan diyete uyumalı, bu diyet ağırlık antrenmanları ve ideal bir kardiyo sistemiyle desteklenmeli ve yeterince dinlenilip uyku alındığından emin olunmalıdır böylece sağlıklı bir şekilde yağ yakımı için en ideal durum oluşmuş olacaktır. Aynı şekilde bu durum hacim almak içinde geçerlidir. İdeal bir kalori fazlası alınmalı, antrenman ve isteğe bağlı olarak kardiyo eklenmelidir. Unutulmaması gereken ise bu işin sabırla yapılması gerektiğidir.

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ