BAC başladı! Tüm paketlerde %20 indirim. KOD:BAC20

  • 0 GÜN
  • 0 SAAT
  • 0 DAKİKA
  • 0 SANİYE
22 AĞUSTOS 2019
Ramazan Ayında Beslenme ve Antrenman main blog image

Ramazan Ayında Beslenme ve Antrenman

6350

ANTRENMAN;

Ramazan ayında antremanınızı iftar öncesi ve sonrası yapabilirsiniz, ancak saat geç olduğu için ve geç saatlerde genel olarak spor salonları açık olmadığı için tavsiyemiz iftar öncesi antrenman yapmanız yönünde olur. Ek olarak düşük kan şekeri olduğu için yağ yakımını hedefleyen kişiler için ideal bir ortam sunmaktadır. Antrenman şiddetimiz normalden daha az şiddetli olmalıdır. Hem vücudumuzda besin olmadığı için hem su olmadığı için ve uzun süreli aç kalmanın vermiş olduğu yorgunluğu göz önünde bulundurursak antrenmanımızı %60-%70 performans seviyesinde tutmak ideal olacaktır.

Kardiyoyu ramazan ayında eğer spora iftardan sonra gidiyorsanız antrenman sonrasında yapabilirsiniz  ancak bu durum idman sürenizin uzamasına neden olacaktır ve geç saat olacağı ertesi gün okul veya iş durumunuzu düşünerek bu ay kardiyolara ara vermeniz sizi çok fazla zarara uğratmayacaktır. Kardiyo yapılacak ise idman sonrası 20 dakika düşük tempoda yapılması ideal olacaktır.

Haftada 3 gün spora gitmeniz ideal olacaktır ancak tabiki daha da fazla gidebilmek size bağlıdır en azından 3 gün gitmeye çalışın. 

BESLENME;

Ramazan ayında bulking yapmak definasyona göre daha zordur sebebi ise kısıtı sürede yüksek kalorili beslenmenin vereceği tokluk ve ağırlık hissiyatıdır. Yağ yakımı için ideal bir aydır ancak hacim için zor geçeceğini bilmekte fayda var ancak önemli olan bu ayda olabildiğince formumuzu korumaktır. 

Hedeflerimizin olduğunu unutmadan iftarda kendimizi kontrol etmeli ve kaliteli karbonhidratlar ve yağlarında beraber olduğu besinler tüketilmelidir. Sporu iftar sonrası yapmayı düşünenler iftarda ağır bir menü tercih etmemelidir. Bununla birlikte iftar ve sahur arasında yine bir öğün almanız doğru olacaktır. Midemiz küçüleceği için öğün sayısını 2 ye düşürmek kısa sürede fazla besin yüklemek sağlığımızı ve gelişimimizi etkileyebilir. Buda antrenmanda uzak kalmamıza sebebiyet verebilir. Makro ve mikro hesabınıza uyarak ramazan ayını mevcut formunuzu koruyarak geçirmek en ideal olandır.

Gerek iftardan sahura kadar gerek ise antrenmandaki su tüketimimize oldukça dikkat etmeliyiz ( tabi iftar sonrası antrenmana gidiyorsanız). Hem vücudumuzun sıcak günlerde su ihtiyacı için hem ertesi gün tutulacak orucun kolaylığı için hemde recovery için su tüketimi bu süreçte hayati rol almaktadır. 

Ramazan ayında supplement olarak multivitamin kullanmanız olası yetersiz beslenmeniz durumunda size yardımcı olacaktır. Bunun yanında ise bcaa bir diğer önerdiğimiz supplementtir. 

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel