Protein Tozunu Süt İle Mi? Su İle Mi Karıştırıyorsunuz? main blog image
15 KASIM 2022

Protein Tozunu Süt İle Mi? Su İle Mi Karıştırıyorsunuz?

14655

Fitness ile ilgilenen birçok kişinin beslenme ve kas gelişimi üzerindeki önceliklerini biliyoruz. Kas gelişiminizi hızlı ve doğru bir şekilde ilerletmek için beslenmenin öneminin ve  beslenme programınızın yanı sıra kullandığınız besin takviyelerinin doğrulunun ne derecede olacağını da biliyoruz. Böylece yapmış olduğunuz antrenman programlarınızı en iyi şekilde destekleyecek protein takviyelerinin yanıl kullanılacağına geçmeden önce, proteinin kas kazanımı üzerindeki etkilerini faydalarını inceleyelim.

protein_tozu_3

Protein

Farklı yollarla elde edilen proteinin çeşitli tatlandırıcılarla ve aminoasitlerle zenginleştirilerek kullanıcılara sunulan şeklidir. Hangi üründen veya hangi metodla üretildiğine göre farklı çeşitlerde bulunur. Kişinin günlük protein ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur.

Peki ya kısaca bakacak olursaki Protein Nedir?

  • Makro besinlerden protein, esasında birçok yiyecekte özellikle et ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.  Amino asitlerin bir araya gelmesi ile oluşan makromoleküllerdir. Metabolizma faaliyetlerinden DNA sentezine kadar vücudumuzun her bir hücresinde görev alır ve yapısına katılmaktadırlar.
  • Kaslarınızın yapısında en çok bulunan molekül ise proteindir. Yediğiniz yiyeceklerdeki proteinleri vücudunuz parçalayarak amino asitlerine ayırır ve yeni kas kütlelerini oluşturmak için kullanır. Eğer uzun süre protein ve amino asitten yana eksik beslenirseniz bu durum atrofi dediğimiz kas yıkımlarını başlatabilir. Çünkü vücudunuz diğer yaşamsal faaliyetleriniz için metabolizmanıza gereken proteinleri kaslarınızdan almaya başlar.

Bu sebeple kas kütlesi kazanımı için fitness ile ilgilenen birçok kişi, özellikle whey protein olmak üzere diğer protein kaynakları kullanımına başvurmaktadırlar. Protein tozu nedir? ve Türlerinin neler olduğunu daha detaylı öğrenmek adına ‘Protein Tozu Nedir? Türleri Nelerdir?’ blog yazımızı okuyabilirsiniz.

protein_tozu_2

Su İle Mi? Süt İle Mi? Tüketilmeli

Antrenmandan hemen sonra tüketebileceğiniz whey protein, hızlı sindirimi sayesinde kas gelişiminizi en iyi şekilde destekleyecektir. Fakat whey proteini hem metabolizmanızı hem de kas gelişiminizi en iyi şekilde etkilemesi için suyla mı, yoksa sütlemi tüketilmelidir? Cevabını ise inceleyelim.

Yarım litre süt fazladan 15 gram protein sağlar, 12 gramı kazeinden, kalanıysa wheyden gelir. Antrenman sonrası kas gelişimi için, kazeinle wheyin birlikte tüketilmesi, sadece whey tüketilmesinden daha yararlıdır. Yarım litre süt ayrıca laktozdan gelen 24 gram şeker sağlar ve bu da insülin seviyesinin ve hipertrofinin (kas büyümesi) artmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bu durumda su ile tüketmek, yararsız olduğu anlamına gelmemektedir. Su ile karıştırıldığında ise whey proteinin içeriğinde bulunan protein miktarı kadar vücudunuza destek sağlayacaktır. Eğer damak tadınıza su ile tüketmek daha faydalı geliyorsa, kıvamına ve kullanım şekillerinde belirtilen ölçüler kadar tüketim sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak su ile tüketildiğinde whey proteinin içeriği kadar fayda sağlanırken, süt ile tüketildiğinde ise sütün içeriğiyle birlikte daha fazla faydası olacaktır.

protein_tozu_1

Alternatif Protein Kaynakları

Eğer whey protein kullanmak istemiyor veya kullanma imkanınız yok ise mevcut piyasada birçok satıcıda bulabileceğiniz protein barlar mevcuttur. Belirli ölçüde fayda sağlayan protein barlar sayedinde, beslenme programınıza takviye protein sağlayabilirsiniz. Diğer yandan ise evde hazırlayacağınız whey protein shakeler ile de protein takviyesi sağlayabilirsiniz.

Saygı ve sevgiler, 
Team Shredded Brothers.

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel