14 ARALIK 2019

Omega 3 Çoklu Doymamış Yağ Asitleri

2519

İnsan vücudu için alınması gereken başlıca yağ kaynakları arasındadır. Günümüzde insanların önemli bir kısmı bu yağlardan tüketmemekte, tüketen kişilerde ise oldukça az miktarda omega 3 yağ asitlerine rastlanmaktadır. Omega 3, vücut tarafından üretilemez , dolayısıyla dışarıdan alınması gerekmektedir.

Omega 3 FAYDALARI

·         Mutsuzluk ve depresyon durumlarında iyileştirici rol oynar.

 

·         Göz sağlığı açısından oldukça önemli bir yağ kaynağıdır, eksikliği durumunda göz sağlığıyla alakalı sorunlar oluşabilmektedir.

 

·         Omega 3 tüketimi beyin sağlığı açısından oldukça etkilidir , bebeklik ve çocukluk dönemlerinde eksikliğinin giderilmesi durumunda zekada gelişme ve artış olduğu araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Ayrıca çocuklarda görülen dikkat eksikliği semptomlarını azalttığı bilinmektedir.

 

·         Kan basıncını düşürür ve kalp sağlığı açısından çok fazla faydalıdır. Omega 3 eksikliği olmayan bireylerde kalp krizi ve kalp spazmı riski daha düşüktür, pıhtılaşmayı önler ve iyi huylu kolesterolde artış sağlar ve bağırsak kanseri riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bununla birlikte karaciğerde yağ miktarını azaltır, kemik ve eklem sağlığı üzerinde güçlü etkileri vardır, uyku düzenine katkısı vardır ve cilt sağlığı açısından oldukça etkilidir.

 

·         Omega 3 üzerinde yapılan araştırmalarda herhangi biz şekilde insan sağlığına zararı bulunmamıştır.

Omega 3 İÇEREN BESİNLER

o   SOMON

 

o   USKUMRU

 

o   SARDALYA

 

o   HAMSİ

 

o   ALABALIK

 

o   KONSERVE TON BALIĞI

 

o   KETEN YAĞI

 

o   KETEN TOHUMU

 

o   CHIA TOHUMU

 

o   CEVİZ

 

o   AVOKADO

 

KREATİN

Kreatin vücutta üretilen bir moleküldür. Yüksek enerjili fosfat gruplarını fosfokreatin şeklinde depolar. Fosfokreatin stres sırasında hücresel fonksiyona yardım etmek için enerji serbest bırakır. Bu etki kreatin takviyesinden sonra kuvvet artışlarına neden olur ve ayrıca beyine, kemiklere, kaslara ve karaciğere de faydalı olabilir. Kreatinin yararlarının çoğu bu mekanizmanın bir sonucudur.

BULUNDUĞU BESİNLER

Kreatin, çoğunlukla et, yumurta ve balık gibi bazı yiyeceklerde bulunabilir. Kreatin takviyesi çeşitli sağlık yararları sağlar ve nöroprotektif ve kardiyoprotektif özelliklere sahiptir. Sporcular tarafından hem güç çıktısını hem de yağsız kütleyi arttırmak için kullanılır, aktivite sırasında hızla enerji üreterek egzersiz performansına yardımcı olabilir, ayrıca bilişsel faydalar sağlayabilir.

KULLANIMI

Kreatin yeterli su olmadan takviye edildiğinde mide krampı oluşabilir. Aynı anda çok fazla kreatin takviyesi yapıldığında ishal ve bulantı görülebilir, bu durumda dozlar gün boyunca yayılmalı ve yemekle birlikte alınmalıdır. Günlük 3-5 gram arası kullanılabilir.

GLUTAMİN

Glutamin vücutta en bol bulunan amino asittir ve diğer amino asitlerden daha fazla metabolik süreçte rol oynar. Glutamin, vücut tarafından bir enerji kaynağı olarak daha fazla glikoz gerektiğinde glikoza dönüştürülür. Bağırsakları kaplayan hücreler için bir yakıt kaynağı olarak hizmet eder. Onsuz, bu hücreler boşa gider. Aynı zamanda beyaz kan hücreleri tarafından da kullanılır ve bağışıklık fonksiyonu için önemlidir.

Bazı araştırmalar kas gelişimi ve güç kazanımı için glutaminin işe yaradığına dair çalışmalar ortaya koymuştur ancak , henüz kesin olarak bir netlik belirtilmemiştir. Bununla birlikte glutaminin egzersiz sırasında ve sonrasında yorgunluğu ve kas ağrısını azalttığına dair önemli çalışmalar ortaya konulmuştur.

BULUNDUĞU BESİNLER

o   TAVUK

 

o   BALIK

 

o   LAHANA

 

o   ISPANAK

 

o   TOFU

 

o   MERCİMEK

 

o   FASÜLYE

 

o   PANCAR

 

o   BEZELYE

BCAA

Vücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan alınması zorunlu olan temel aminoasiterdendirler. (Lösin, izolösin ve valin). Kas proteinlerinin 1/3 ünü içermektedirler ve bu 3 aminoasit seviyesinde azalma kas kaybına sebebiyet verebilir.

Yağsız kas kütlesini ve performansını arttırmak isteyen sporcular tarafından sıklıkla kullanılır. Kas yorgunluğunu azaltır, iyileşme dönemini hızlandırır ve antrenman esnasında kas içi amino asit kaybını engelleyerek  vücudun daha iyi protein emilimi gerçekleştirmesini sağlar.

BCAA alımı , performans  artışına  ve yorulmanın  gecikmesine sebebiyet vermektedir, ayrıca kortizol seviyeside düşüşünde rol oynar, kaslardaki boşalan BCAA depolarını daha hızlı doldurur.

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel