Neden Set Aralarında Dinlenmeliyiz? main blog image
21 MART 2020

Neden Set Aralarında Dinlenmeliyiz?

23129

Set Aralarındaki Dinlenme Süreleri Nasıl Olmalıdır?

Setler arasında elbette dinlenmek gerekir, aksi takdirde kaslara fazla yüklenileceğinden çeşitli sakatlanmalar yaşanabilir. Ayrıca ham bir vücudun dakikalarca aynı hareketi yapması da mümkün değildir. Set aralarındaki ideal dinlenme süresi, belirli etmenlere göre değişiklik gösterir. Egzersizi hangi şiddette yaptığın ve tekrar sayısı; egzersizin vücudun için zorluk seviyesi ve amacına göre değişkenlik gösterebilir. Yani setler arasındaki dinlenme süresi, yapılan harekete ve spora bağlıdır. Bu dinlenme süreleri, genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Dayanıklılık antrenmanı için yapılan her 20 tekrardan sonra 15 ile 60 saniye arası dinlenme süresi,
  • Kas hipertrofisi için yapılan her 12 tekrardan sonra 1 dakika dinlenme süresi
  • Kuvvetlenme antrenmanı için yapılan her 5 tekrardan sonra 2 ile 5 dakika arası dinlenme süresi.

Setler arasındaki dinlenme süreleri, elbette kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ve bu sayılar keskin, sabit sayılar değildir. Kişinin spor geçmişi, vücudunun durumu, hedefi, yaptığı antrenman süresi bu konudaki en önemli etmenlerdir. Eğer yağ yakmak istiyorsanız setler arasındaki dinlenme süresi kısa tutulduğunda ve harekete devam edilirse yağ yakımı için harekete geçmiş olursunuz. Ama dinlenme süresi 5 dakikadan daha uzun tutulursa da, vücut soğur ve bu da sakatlanma riskini ortaya çıkarır.

22(1)

Set arası dinlenme neden önemlidir?

Antrenman sırasında yaptığımız hareketlerde, yani setlerde kaslarımız kasılır, gevşer ve aslında zarar görür. Bir sonraki harekete kadar geçen süre ise, yorulan kasların ne kadar dinleneceğini ve sonraki kasılmaya geçeceğini belirler. İşte bu aradaki süre, egzersizin zorluğunu ve hormonların tepkisini değiştirirken alınan tepkiyi de doğrudan değiştirir. Yani o hareket ile bir hedefe ulaşma amacın varsa, setler arasındaki dinlenme sürelerine özellikle dikkat etmen gerekir.

Ayrıca setler arasında verilen dinlenme süreleri sadece kasları dinlendirmez, insanın ruhunu da dinlendirir. Bu süreler sayesinde spora yeni başlayan kişiler fazla yorulmayacak ve spordan soğumayacaktır.

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

 

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel