Meyan Kökünün Mucizevi Faydaları main blog image
14 ARALIK 2019

Meyan Kökünün Mucizevi Faydaları

34872

Meyan Kökü Nedir?

Doğal ve kaliteli beslenmeye önem veriyorsanız. Doğanın bize sunmuş olduğu doğal çözümlerden faydalanmak için tüm imkanları kullanmalıyız. Bu bağlamda şimdiki konumuz meyan kökü!

İçeriğinde karbonhidrat, protein, yağ, şeker, lif, sodyum, fosfor, manganez, magnezyum, potasyum, demir, kalsiyum ve  biyoaktif bitki bileşenleri olan meyan kökü, baklagiller türünde bir bitkidir. Meyan kökü çayı ise; A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C ve E vitaminleri içerir.

Bitkinin köklerinden ekstre elde edilir ve bitkinin özünden şekerlere, gıdalara ve içeceklere aroma katılır.

Tabii onu vazgeçilmez kılan neden tek lezzeti değil. Meyan kökünün faydalarını saymakla bitiremiyoruz. Haydi birlikte faydalarına bir göz atalım.

meyan2

Karaciğer koruyucu


Meyan kökünün, karaciğer koruyucu ve diüretik etkisi diğer önemli özelliklerindendir. “Karaciğer enzimlerinin düzelmesinde, hepatit ve kemoterapi nedeniyle oluşan hepatotoksisitede meyan kökünün özü glycyrrhizin çalışmalarda olumlu sonuçlar vermektedir. Mesane ve böbrek hastalıklarında da olumlu etki göstermektedir. Karaciğer ve deri kanserinde tümor oluşumunu önleyici antitümörijenik etkisi ve bağışıklığı kuvvetlendirdiğine dair çalışmalar halen yapılmaktadır. 

Solunum yollarını rahatlatır

Solunum yolları rahatsızlıkları için kullanılan antibiyotik ve ağrı kesicilerin uzun süreli kullanımda iç organlarımıza ciddi zararları bulunabilmektedir. Bu bakımdan diğer tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi solunum yolları hastalıklarında da doğal olana yönelmek, varsa bitkisel çözümler bulmakta fayda var. İşte bu bağlamda meyan kökü; soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve bronşit gibi solunum yolları hastalıkları için bitkisel bir çözüm olarak tüketilmektedir. Özellikle de meyan kökünün balgam söktürücü niteliği sayesinde, solunum yolunda bulunan mukus ya da balgamın gevşemesi ve vücuttan atılması da kolaylaşır. Bu bağlamda meyan kökünün; saman nezlesi, bronşiyal astım ve alerjik rinit gibi alerjik durumlar, soğuk algınlığına bağlı ateş ve baş ağrısını da hafiflettiğini söylemek mümkündür.

Mide ülserinin tedavisinde kullanılır

Meyan kökünün mide, bağırsak gibi sindirim organlarının sağlığını desteklediği bilinmektedir. Bu bakımdan özellikle de mide ülserlerinin iyileşmesini hızlandırmak için doğal bir çözüm olarak meyan tüketilebilir. Yüzyıllardır kırsal kesimlerde peptik ülser için, meyan kökünün şifalı etkisinden faydalanılmaktadır. Meyan kökünün tek başına tüketiminin genel anlamda mide ve bağırsak sağlığına olumlu etki ettiği net kanıtlanabilmiştir. Ancak mide ülseri sorununda ise tek başına değil de, antiasitle birlikte alındığında tedavi edici etkisi olduğu biliniyor. Bu konudaki araştırma ve tartışmalar halen devam etmektedir.

Virütik enfeksiyonları önler

Meyan kökünün vücuttaki interferonları aktive ederek bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır. İçeriğindeki kimyasallar, viral enfeksiyonlara yakalanmayı engelleyen çok kuvvetli antiviral ajanlardır. Bu bakımdan meyan kökü bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara, virüslere, özellikle de herpes simpleks virüsüne karşı koruma sağlar. Bu sayede özellikle uçukların önlenmesi, hatta bazı durumlarda hepatit B ve C gibi viral hepatitlerin tedavi edilmesi mümkün olabilir.

meyan3

Menopoz dönemini kolaylaştırır

Kadınların menopoz öncesinde ve menopoz döneminde yaşadığı rahatsızlıkları önleyebilir. Menopoz döneminde sinir, sindirim ve dolaşım sistemlerinin fonksiyonlarını düzenleyen meyan kökü sayesinde daha konforlu bir menopoz dönemi yaşamak mümkün olur.

Kalp dostudur

Kalp sağlığı için vücutta düzenli bir safra akışının olması çok önemlidir. Zira safra asitleri vücuttaki fazla kolesterolü yok eder. Kolesterol yükselmeyince de kalbin daha sağlıklı çalışması mümkün olur. Bu bağlamda meyan kökü de vücuttaki safra akışını artırarak kolesterol düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olur. Özellikle kalp sağlığını tehdit eden, kalp ve damar hastalıklarına sebep olan kötü kolesterol değerinin yükselmemesi için safra akışına ihtiyacımız var. Bu bakımdan meyan kökü tüketimini öneriyoruz.

Kortizol hormonu salgısını, adrenalin bezlerinin işlevlerini artırır

Böbreküstü bezlerinin sağlıklı bir şekilde çalışması; kortizol hormonunun düzenli olarak salgılanması ve vücutta her daim var olmasını sağlar. Buradan hareketle de aslında psikolojik, duygusal ve fiziksel bazı rahatsızlıklar önlenebilir. Bu bağlamda meyan kökünde bulunan glisirizik asit bileşiği de, böbreküstü bezlerinin fonksiyonlarını geliştirmektedir. Bu glisirizik asit, vücutta kortizol hormonunun parçalanma hızını yavaşlatır ve bu sayede kortizol hormonu vücutta daha uzun bir süre kalır. Anti-inflamatuar özelliklere sahip olan kortizolün istenen düzeyde salgılanması; depresyon, kronik yorgunluk ve anksiyeteyi önlerken, kortizol eksikliği bu rahatsızlıklara yol açar. Tüm bunlardan yola çıkarak meyan kökünün depresyonu, asabiyeti ve siniri önlediğini söyleyebiliriz.

Cildi besler, yumuşatır ve cilt sorunlarında yardımcıdır

Meyan kökünün anti- inflamatuar özelliklere sahip oluşu onun pek çok cilt hastalığını da önleyebilmesi anlamını taşıyor. Özellikle iltihaplı cilt hastalıklarına doğal tedavi için meyan kökü önerilir. Bununla birlikte meyan kökünün içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve diğer faydalı elementler de cilt üzerinde yatıştırıcı ve yumuşatıcı bir etki yaratır. Genel olarak bakıldığında ise meyan kökünün cildin beslenmesine faydalı olduğu söylenebilir. Bunlara ek olarak da meyan kökü; egzama ya da atopik, dermatit, sedef, kaşıntılı ve kuru cilt gibi deri sorunları için tedavi edici bir etkiye sahiptir.

Meyan kökü çayı haricen de kullanılabilir. Dermatit, egzama, sporcu ayağı, sedef hastalığı, amfizem, yaşlılık lekeleri, deri alerjileri, çıbanlar, sivilceler, akneler, apseler, yaralar ve yanıklar gibi her türlü enfeksiyon için cilde uygulanabilir. Ek olarak kepek ve kellik tedavisi için saçta da kullanılabilir.

meyan4

Solunum hastalıkları

Meyan kökü çayı, üst solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Solunum sistemini iyileştirdiği ve güçlendirdiği için tercih edilir. Akciğerleri ve göğsü rahatsız eden bronş tıkanıklıklarını önler. Mukus ve balgamı parçalayan önemli bir balgam söktürücüdür. Boğaz ağrısı, boğaz iltihabı, ses kısıklığı ve hırıltılı ses tedavisinde ideal bir seçenektir. Vücudun ateşi kırmasına yardımcı olur, larenjit ve farenjit tedavisinde antibiyotik etkisi vardır. Boğaz ve solunum yolları tahrişlerini yatıştırır. Soğuk algınlığı, grip ve nezle semptomlarını hafifletir. Antispazmodik etkileri astım ataklarını hafifletir.

Bağışıklık sistemini destekler: Meyan kökü çayının; antibakteriyel, antiviral, anti-inflamatuar, antifungal ve diüretik etkileri vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, küçük enfeksiyonlarla savaşmaya ve hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Viral enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları, zona ve benzeri sorunlarla savaşmak için kullanılabilir. Ayrıca virüslere karşı interferon seviyelerini arttırır. İdrar söktürücü etkisi sebebiyle vücudu toksinlerden arındırır, aşırı asidi azaltır; böylelikle gut, artrit, romatizma, böbrek ve mesane enfeksiyonları, böbrek taşları ve idrar hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olabilmektedir.

Sindirim bozukluklarında etkilidir 

Meyan kökü çayı, önemli bir sindirim düzenleyicisidir. Besinlerin emilimini artırır. Mideye yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda mide dokusunu korur. Hazımsızlık, kronik gastrit ve mide ekşimesi gibi sindirim bozukluklarını tedavi edebilir. Öğünlerden yarım saat önce içildiğinde mide tahrişini ve asitliğini önler. Mide ve bağırsak ülserlerini tedavi etmeye yardımcı olur. Bağırsakları temizleyerek, kabızlığı giderir.

sigara2

Stres ve yorgunluğu önler

Birçok sinir probleminde iyi bir enerji içeceğidir. Çaydaki glisirizin, enerji seviyesini artırmaya yardımcı olur. Uyuşukluk ve yorgunluğa karşı etkilidir. Vücuttaki kortizol seviyelerini arttırarak, stresi azaltır. Ayrıca, kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyaljinin semptomlarını hafifletir. Sinir sistemini rahatlatır, zihni yatıştırır ve endişeyi giderir. Adrenal (böbrek üstü) bezleri üzerinde hareket ettiği için strese karşı direnci artırır.

Hormon dengesi sağlar

Meyan kökü çayı; kas zayıflığı, yetersiz besin emilimi ve konsantrasyon eksikliğine karşı hormon üretimini uyararak, adrenal bezler için bir tonik olabilir. Adrenal stresi hafifleterek kadınlarda depresyon, ruh hali, sıcak basması ve baş ağrısı gibi menopoz semptomlarını azaltır. Östrojen seviyesi düşükse üretimini teşvik eder veya bu hormonun seviyeleri yüksekselirse azaltma yeteneğine sahiptir. Karaciğerin toksinleri nötralize etmesine yardımcı olur. Viral karaciğer iltihaplarını hafifleterek, karaciğer fonksiyonunu uyarır. Böylece hormon seviyesini kontrol altında tutar. Ayrıca, bir anti-enflamatuar ve antioksidan olarak hepatit gibi hastalıklara karşı etkilidir.

Kadın hastalıklarını hafifletir

Hormonal dengesizliğin neden olduğu adet sorunlarında tüketilebilir. Adet akışını destekler, krampları rahatlatır, göğüs hassasiyeti, şişkinlik ve sinirlilik gibi PMS semptomlarını yatıştırır. Vajinal pamukçuk, endometriozis (çikolata kisti), infertilite (kısırlık) ve bağırsakta Candida enfeksiyonu gibi sorunlar için bitkisel bir ilaçtır.

alkol-testesteron

Erkeklerdeki cinsel sorunlarda tavsiye edilir

Erkeklerde libidoyu artırarak, kısırlık ve iktidarsızlığa karşı canlandırıcı bir içecektir. Üreme organlarının sağlığını da güçlendirebilmektedir. Prostat büyümesi durumunda rahatlama sağlar.

Ayrıca;

Göz dış zarı iltihabı (konjunktivit) tedavisinde göze uygulanabilir.

Farenjit ve boğaz ağrısı için bir gargara yapılabilir.

Uçuk, ağız ülserleri ve diş eti iltihabını tedavi edebilir.

Diyabet hastaları tatlandırıcı olarak kullanabilir.

Parkinson, epilepsi, frengi ve sıtma için kullanılabilir.

Kulak ve diş ağrıları, zayıflama gibi birçok sorun için rahatlama sağlar.

Aşırı susuzluğa karşı etkili bir içecektir.

Sonuç olarak, meyan kökünün faydaları denildiğinde başlıca akla gelen konuları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

 • Meyan kökü hazımsızlık, şişkinlik ve gaz sorunlarının önüne geçer.
 • İdrar söktürücüdür. İdrarı artırır. İdrar söktürücü özelliği ile böbrekte oluşan taş ve kumun idrar yolu ile atılmasına yardımcı olur.
 • Müshil özelliği taşır. Bağırsak sıkıntılarında sıkça kullanıldığı bilinmektedir. Kabızlığa iyi gelir.
 • Menopoz dönemindeki kadınlar, hormon seviyelerinde denge sağladığı düşünülen meyan kökünü sıkça tüketir. Semptomların azaltılmasında destek olur.
 • Adet dönemlerinde ve öncesinde oluşan ağrı ve gerginliğin önüne geçer. Bu dönemin daha rahat atlatılmasına yardımcı olur.
 • Enerji verir, bitkinliği ortadan kaldırır, yorgunluğu giderici etki yaptığı düşünülmektedir. Bu nedenle özellikle ergenlik döneminde bitkinlik hisseden gençlere yedirilir ve çayı içirilir.
 • Meyan kökü göğsü yumuşatır. Uzun süreli öksürüklerde iyileştirici etki yapar. Balgamlı hastalıkların tedavisinde söktürücü etkisiyle destek olur.
 • Ses kısıklığına iyi gelir. Boğazı yumuşatır.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Krampları çözer. Bu nedenle hem sindirim sıkıntılarında hem de diğer sebeplere bağlı karın ağrılarında hafifletici etki gösterir.
 • Karaciğeri koruma görevi üstlenir. Karaciğerin herhangi bir nedenle zarar görmesini önler. Siroz gibi karaciğer hastalıklarında dikkate değer bir fayda sağladığı gözlemlenmiştir.
 • Genel olarak iltihaba bağlı hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olabilir.
 • Akne, sivilce gibi iltihapların da iyileştirilmesinde kullanılır. Sedef hastalığına iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Midede oluşan, son yıllarda giderek daha çok kişide rastlanan ülser, gastrit gibi mide hastalıklarının iyileştirilmesinde fayda sağlar.
 • Çok iyi bir antioksidan olan meyan kökü, vücudu zararlı toksinlerden arındırarak arındırıcı bir etki yapar. Karaciğer sağlığı ve siroz hastalığı için özellikle meyan kökü çayı detoks olarak kullanılmaktadır.
 • Saç dökülmesinden şikayet eden kişiler için bulunmaz bir şifa kaynağı olan meyan kökü, çeşitli saç bakım ürünleri ve tabletleri aracılığı ile saçlarınızın daha güçlü sağlıklı ve gür bir görünüme sahip olmasını sağladığı gibi kepek sorununa da çözüm olmaktadır.
 • Şeker hastalarında insülin direnci zayıf olduğundan, şekerli besinleri yemeye-içmeye ihtiyaç duyarlar. Ancak bu durum sağlıklarında büyük hasarlara ve kandaki şeker oranının yükselmesine neden olmaktadır. Meyan kökü ile yapılan çay içildiğinde vücuda gerekli olan şeker doğal olarak alınmış olmaktadır.
 • Solunum yolu enfeksiyonları, nezle, grip, astım, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı,ses kısıklığı, balgam, öksürük gibi rahatsızlıklarda ilaç görevi yapan meyan kökü kısa süre içerisinde bu rahatsızlıklara çare olmaktadır.
 • Akciğer hastalıklarına savaş açan meyan kökü hakkında yapılan bilimsel araştırmalar, antibakteriyel yapısı ile özellikle akciğer tüberkülozu için direnç kaynağı olduğunu göstermektedir.
 • Kolesterol seviyesini dengeleyen meyan kökü kullanımı sayesinde kalp sağlığı da korunmuş olmaktadır. Vücuttaki kan dolaşımını, kan basıncını düzenleyerek kalbin daha iyi çalışmasına destekte bulunur. Kılcal damarların daha sağlıklı olmasını sağlar. Kalp krizi riskini büyük oranda azaltır.
 • Her kadın Menopoz döneminde çeşitli sıkıntılar ve sağlık problemleri yaşamaktadır. Meyan kökünün içeriğindeki sağlıklı bileşenler, stres, depresyon, yorgunluk, melankoli için tedavi edici özelliğe sahiptir. İşte meyan kökünün bu faydaları sayesinde kadınlar menopoz dönemini daha rahat atlatabilirler.
 • Sindirim sistemi hastalıklarına karşı kullanılan meyan kökü, midede oluşan enfeksiyon ve iltihaplanma ve farklı türde hasarların tedavisinde kullanılmaktadır. Peptik ülsere karşı koruma sağlar. Böbrek üstü bezi hastalıklarına iyi gelmektedir. Onarıcı etkisi ile sindirim sistemini güçlendirmektedir. Mide yanması ve mide zarı onarımı tedavisi için çok faydalıdır. Kilo problemi olan kişiler için diyet süresince rahatlıkla kullanılabilir. Kabızlığa iyi geldiği ve kramp giderici olduğu bilinen meyan kökü, sindirim sistemindeki etkileri ile kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 • İçeriğindeki bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren meyan kökünün, bazı kanser türlerinde kanserli hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını engellediği tespit edilmiştir. Özellikle kolon ve meme kanseri üzerinde etkili olan meyan kökü, kemoterapi alan hastalarda kullanıldığında tümörlerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini azalttığı görülmüştür.
 • Beyin fonksiyonlarını olumlu olarak etkileyen ve güçlendiren meyan kökünün, yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıklarda beyinde oluşan hasarın onarımında kullanılabileceği tespit edilmiştir.
 • Yapılan bilimsel araştırmalar meyan kökünün insan vücuduna giren HIV virüsünün, AIDS hastalığına sebep olma süresini yavaşlatmakta etkili olduğunu göstermiştir.
 • Sedef, zona, egzama, ciltle kuruluk ve döküntü ve cilt enfeksiyonu, sivilce, çıban ve yaralar üzerinde tedavi edici özelliği olan meyan kökü sadece bu özelliği değil; cildi canlandırma, cilde parlaklık ve nem kazandırma, cildin rengine canlılık katma, kızarıklığın giderilmesi gibi özellikleri ile de cilt sağlığını önemli ölçüde korumaktadır. Güneş yanıklarını engellemek amacı ile koruyucu faktörlü bir güneş kreminden çok daha doğal ve faydalı olmaktadır.
 • Antimikrobiyal özelliği ile diş eti iltihabının önlenmesini ve giderilmesini sağlar. Gargara ve diş macunu gibi ağız sağlığı ürünlerinde hammadde olarak kullanılmaktadır.
 • Özellikle eklem ağrıları ve karın ağrıları için ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.
 • Antidepresan özelliği ile sinirlerin yatışmasını ve kişinin kendini ruhsal olarak daha iyi hissetmesini sağlar.
meyan5

Meyan kökü çayı nasıl hazırlanır?

Diğer bitkisel çayların hazırlanışında kaynamış suyun içine bitki atılır ve ocak kapatılıp demlenmesi beklenir. Ancak meyan kökü çayını hazırlarken 3 bardak soğuk suyun içine 3 tatlı kaşığı kadar meyan kökü katıp bu su 15 -20 dakika kısık ateşte kaynatılır. Ardından ateşten alınıp 10 dakika da demlenmesi beklenir ve ılık olarak tüketilebilir.
Bu şekilde hazırlanan meyan kökü çayı yemeklerden önce ya da sonra tüketilebilir, aç ya da tok olmanın bir önemi yoktur. Ancak günde 2 bardaktan fazla meyan kökü çayı tüketilmesi önerilmez.

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel