Maksimum oksijen tüketimi (VO2 MAX) Nedir? main blog image
20 EKIM 2020

Maksimum oksijen tüketimi (VO2 MAX) Nedir?

51919

Antrenman öncesinde veya antrenman sırasında bir sporcunun aerobik dayanıklılığını belirlemek için kullanılan ortak bir ölçümdür. Bir sporcunun kardiyovasküler zindeliği ve performans kapasitesini belirlemek için kullanılan çeşitli testlerden biridir.

VO2 max, vücut ağırlığının kilogramı başına bir dakikada (ml / kg / dak) kullanılan mililitre oksijen cinsinden ölçülür. Bir sporcunun yüksek seviyeli egzersiz sırasında ne kadar fazla oksijen tükettiği öncülüne dayanarak, vücutta hücrelerde adenosin trifosfat (ATP) enerjisi artar. ATP genellikle hücre içi enerjinin "moleküler para birimi" olarak adlandırılır. Bu ölçüm genellikle bir sporcunun kardiyovasküler fitness ve aerobik dayanıklılığının en iyi göstergesi olarak kabul edilir. Teorik olarak, yüksek yoğunluklu egzersizde kişi ne kadar çok oksijen harcayabilirse, o kadar fazla ATP (enerji) üretir. Bu durum genellikle çok yüksek VO2 max değerleri olan elit sporcular için geçerlidir.

VO2 max, anaerobik eşik (AE) ile karıştırılmamalıdır. Topyekûn kapsamlı bir egzersiz sırasında oluşan laktat, kasların içinde oluşur. 

vo2max_olcumu

VO2 MAX NASIL ÖLÇÜLÜR?

Bir koşu bandı veya sabit bisiklet kullanılabilir. Testten önce, solunan havadaki oksijen ve karbondioksit konsantrasyonunun yanı sıra solunum hızınızı ve hacmini analiz edebilen bir makineye bağlı yüz maskesi ile donatılırsınız. Kalp atış hızınızı ölçmek için göğsünüzün etrafına bir kalp askısı takılır.

Test genellikle 10 ila 20 dakika sürer. Teste hazırlanmak için yapmanız gerekenler:

  • Rahat spor kıyafetler giyin.
  • Testten 24 saat önce egzersiz veya antrenmandan kaçının.
  • Testten en az üç saat önce yiyecek, alkol, tütün ve kafeinden kaçının.

VO2 max testinde sporcunun aerobik metabolizmadan anaerobik metabolizmaya geçiş yapması kendisini kaslarda yanma, ağrı ya da acı şeklinde hissettirebilir. Bu aşamadan sonra, kas yorgunluğunun sporcuya egzersizi bıraktırması fazla uzun sürmez.

vo2max_degerleri

VO2 MAX DEĞERLERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Sedanter bir erkek, yaklaşık 35 ila 40 mL / kg / dak değerinde bir VO2 max elde edecektir. Sedanter kadın ise 27 ile 30 mL / kg / dak arasında bir VO2 max elde edebilir.

  • Yaş, maksimum oksijen tüketimi performansında direkt olarak rol oynar ve tipik olarak 20 yaşına kadar zirve yapar ve 65 yaşına kadar yaklaşık yüzde 30 düşer.
  • Cinsiyet, tipik olarak erkek sporculardan daha yüksek VO2 max değerlerine sahip elit kadın sporculara etki edebilir. Değerler vücUt büyüklüğüne, kan hacmine ve hemoglobin içeriğine göre ayarlandığında, bir erkeğin VO2 max değeri genellikle bir kadınınkinden yüzde 20 daha yüksek olacaktır.
  • Rakım, Daha yüksek rakımlarda daha az oksijen vardır. Bir sporcu, genelde VO2 max değerinde her 1500 metre yükseklikte %5 oranında düşüş yaşar.

Yüksek ve Düşük VO2 Max Değerler;

VO2 Max sonuçları değişkendir. Sedanter birey için ortalama olarak dakikada 35 ml/kg’a yakındır. 

Elit dayanıklılık sporcuları için bu rakam dakikada ortalama 70 ml/kg’dır. Kaydedilen en yüksek VO2 max değeri (90ml/kg/dk) bir kros kayakçıya aittir. Bisikletçi Lance Armstrong’un VO2 max değeri 85ml/kg/dk olarak rapor edilmiştir.

 

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel