28 AĞUSTOS 2020

Kolanın Tarihi ve Yeni Nesil Kola Zero

14674

Lezzeti ve serinletici etkisini keşfettikten sonra, zamanla bu karışımı insanlara denetmiştir. Hepsinden alınan sonucun olumlu olduğunu görünce, iki sokak ötede ki bir eczacı ile anlaşıp bardağını 5 Cent’ten satışa çıkardı ve kısa sürede satışlar patladı. Pemberton bu yeni karışımın seri üretimine geçmiş ve zamanla reklam stratejileri ile satışları epey yükseltmiştir. Bu yükselişe tam olarak tanık olmaya ömrü yetmeyen Pemberton ’un bu karışıma dair patenti ve tüm hakları Asa Griggs Candler adlı bir iş adamına satılmıştır. Bu hadiseyle beraber ”Cola” adı verilen bu şekerli karışım evrensel olma yolunda ilk adımını atmıştır.

YENİ NESİL KOLA ZERO

Kola piyasası tüm dünyaya yayıldıkça ülkelerin sağlık bakanlıkları harekete geçmiştir. Gerek kamu spotları gerekse araştırmalar sonucunda, insanlar kolanın zararları adına bilinçlendirmeye başlanmıştır. Özellikle şeker içeriğinin vücutta yaratmış olduğu tahribata epey değinilmiştir. Durum böyle olunca kola firmaları 0 kalorili (yani şekersiz) kola üretmeye başlamıştır. Bu ürünler tanıtıldıkça insanlarda ”şekersiz kola faydalı” mantığı oluşmuştur. Bu algının oluşması çok doğaldır fakat bu algı başlı başına yanlıştır. Şekersiz olmasına rağmen bu içecekler hala tatlıdır. Neden böyle olduğunu düşündünüz mü? Ben söyleyim; içinde ”aspartam” denen tatlandırıcı bir madde bulunmaktadır ve bu madde sofra şekerinden tam 200 kat daha tatlıdır. Yapılan araştırmalarda aspartamın karaciğer rahatsızlıkları, beyin-sinir fonksiyonu bozuklukları ve hamilelerde erken doğum gibi durumlara yolaçabildiği tespit edilmiştir. Aspartam kullanımı ve bunun kullanım dozu şimdiye kadar bile FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) gibi devlet kurumlarının halen tartışmaya açık bıraktığı bir konudur.

KOLA NEDEN BU KADAR ÇOK SEVİLDİ?

Pemberton ‘un keşfetmiş olduğu kolanın pazarlanmasında ki ilk sloganı ”iç ve ferahla” idi. Gerek asidik yapısı gerekse tat olarak tatlı olması soğuk içilmeye müsait bir hale getiriyordu. Tatlı konusuna dikkat çekmek istiyorum. Çünkü bu tatlılık kolanın yoğun şeker içeriğinden gelmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar incelendiğinde, özellikle rafine şekerlerin, zamanla bağımlılık yaptığı ortaya çıkmıştır. Bu bağımlılığın temeli yarattığı haz duygusudur. Şekerlerin bu etkisiyle beraber kolanın insanları ne denli cezbetmesi gayet normaldir.

KOLA ZARARLI MIDIR?

Bir bardak (200-250 ml) kola yaklaşık 7 küp şeker içerir. Vücuda bir anda bu kadar çok saf şeker girmesi kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir. Kan şekerinin de hızlı yükselmesi ile bol bol insülin salgılanır. İnsülin metabolizmada görevini bitirdikten sonra vücutta yağ olarak depolanır. Siz kola içmeye devam ettikçe bu döngü hep tekrarlar ve özellikle göbek bölgesinde yağlanmalar oluşur. İş bununla kalmaz. Zamanla hücreler insüline karşı duyarsız bir hale gelir ve insülin artık görevini yapamaz. Bu durum ilk etapta insülin direnci olarak seyreder ve uzun vadede diyabet hastalığı olarak kendini gösterir. Yağlanmalar da bir müddet sonra damar tıkanıklığı yaratır ve zamanla kalp damar hastalıkları ortaya çıkar. Bunlara ek olarak asidik yapısında sindirim sistemi dokularında tahrip, reflü ve hazımsızlık gibi sorunlar yaratır.

ASPARTAM NEDİR?

Aspartam, kimyasal formülü aspartil-fenilalanin-1-metil ester olan tatlandırıcıdır. Kimyasal olarak aspartat fenil alanin aminoasitlerinden oluşmuş bir depeptidin metil esteridir. Aynı orandaki 180 kat daha tatlıdır.

KOLANIN HAYATIMIZDAKİ ŞAŞIRTICI FAYDALARI

  1. AĞRI KESİCİ

Böcek sokmalarında bir parça pamuğa kola döküp etkilenen bölgeye koyabilirsiniz. Kaşınma ve yanma hissi azaltacaktır. Buda içerdiği kafein yüzünden olur çünkü kafeinin anestezi etkisi vardır. Denizanası çarpmalarında da kullanılır.

BANYO TEMİZLİĞİ 

İçerdiği ortofosforik asit kireç ve benzeri kalıntıları çözer. Bir sünger veya sprey yardımıyla kolayı temizlemek istediğimiz yüzeye uygulayın.

KÖTÜ KOKULAR

Eğer gaz veya eşya yakıt kokan eşyalarınızı 1’e 1 ölçüde hazırlayacağınız kola ve su karışımında bekletin. Balık ve diğer ağır kokuların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

BOZUK PARA TEMİZLEME

Kirli ve kararmış demir paraları bir kavanoza koyun ve kola dökerek bekletin içerdiği asitten dolayı pasların ve kirlerin kabararak kaybolmasına neden olur.

YAPIŞAN SAKIZI ÇIKARMA 

Saçınıza sakız yapıştıysa panik yapmayın yapmanız gereken. Üzerine biraz kola dökerek 5-10 dakika bekletin yapıştığı yerden çıkarabilirsiniz.

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

 

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel