04 OCAK 2021

Kilo Alıp Vermede Suyun Önemi

2884

Günlük hayatınızda herkesin bir rutini bulunmaktadır. İşe gider, spora gider veya evde geçirirsiniz zamanınızı. Bunların yanı sıra vücudnuzun işlemesi veya işlevini yerine getirebilmesi, bu getiriyle birlikte günlük enerjinizle yaşamınızı sürdürmektesiniz. Bu sebeple vücudunuz buna dayanıklı ve güçlü olmalı. Bu yöndeki en etkili ihtiyaç olarak gösterebileceğimiz iki kaynak vardır. Oksijen ve su sizlerin vücudunuzun vazgeçilmez yapı taşları haline gelmektedir. Su sağlık için hayati önem taşımaktadır. Su içerdiği sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi vücut için önemli olan mineraller içermektedir. Kanın %83’ü, kemiklerin %22’si, beynin ve kasların %75’i sudan oluşmaktadır. Ter, tükürük, idrar gibi vücut sıvılarının üretimi, atıkların atılması, suda eriyen besinlerin emilimi, eklemlerin ve gözün kayganlaşması, vücut ısının düzenlenmesi su ile mümkün olmaktadır.

Günlük Su Tüketiminizi Arttırın!

İçeriği itibariyle sürekli olarak kullanımda vücudunuzdan toksin maddeleri tahliye eden su, neredeyse tüm organlarınızın çalışmasına da katkıda bulunur. Günlük su tüketimi konusunda birçok farklı uzman görüşü bulunsa da, yaygın olarak kabul edilen görüş, kişinin günde ortalama 2 litre su tüketmesidir. Bulunduğunuz bölgedeki hava şartlarına ve dolayısıyla günlük yaşantınızdaki sıvı kaybınıza göre değişkenlik gösteren bu oran değişebilmektedir. 

Kilo Vermede Suyun Önemi

Kilo verme de problem yaşayanlarınız için su içmek büyük önem taşımaktadır. Kilo vermede su içmenin faydalı olacağı, doğru olarak kabul edilebilir. Neredeyse tüm diyet listelerinin başında “sık su tüketin” cümlesi geçer. Elbette ki sağlıklı kilo kaybı için tek başına bu yöntem yeterli değildir; ancak çok ciddi bir destekçidir. Günde minimum 2 litre su tüketmiyorsanız, hali hazırda vücudunuz sıvı eksikliğine bağlı bir çok olumsuzluklar yaşıyor olabilir. Bu yüzden diyette olun veya olmayın, günlük su tüketiminizi sağlamalısınız.

Fit bir görünüme sahip olmak istiyorsanız, spor ve düzenli beslenmenin yanında su tüketiminin büyük önem taşıdığını unutmamalısınız. Vücudunuzun sindiriminde ve boşaltımında etkin rol oynayan su tüketimi, kilo vermeniz sırasında size büyük destek sağlamaktadır.

Düzenli Su İçmenin Faydaları

İnsan vücudunun temel tüketim ve ihtiyaç kaynağı olan su, çoğu zaman sadece susandığı zamanlarda akla gelir. Ancak vücuda yüzlerce farklı konuda destek olan bu sıvı, düzenli tüketimi sonrasında sağlığınıza sağlık katar.Yetişkinlerde genellikle günlük yaktığı kalori başına 1 ila 1,5 ml su tüketmesi önerilir. Bu da kişiye ortalama 2 litre su tüketmesi gerektiğini gösterir.

Düzenli su tüketimi sonrasında vücutta birçok değişim gözlemlenir. Bunlar;

 • Düzenli su tüketimi vücuttan toksinleri atar ve sizi rahatlatır.
 • Ciltteki yenilenmeleri hızlandırır ve sağlık bir görünüm sunar.
 • Yağ yakışını hızlandırır ve kilo verirken yardımcı unsur olarak görev yapar.
 • Bağışıklığı güçlendirir ve vücudu hastalıklardan korur.
 • Besinlerin parçalanmasına, dolayısıyla sindirime yardımcı olur.
 • Vücut ısısını dengeler.
 • Melatonin başta olmak üzere çoğu hormonun üretiminde başrol oynar.
 • Vücut dengesini sağlaması ve rahatlama hissettirmesinden dolayı psikolojik olarak fayda sağlar.
 • Kanın sulanmasını sağladığı için pıhtılaşmasının önüne geçer.
 • İktidarsızlık ve libido kaybı gibi olaylar genellikle hormonsal problemler olduğu için düzenli su kaybı ile aşılabilir.
 • Zihinsel fonksiyonların hızlanmasında yardımcı olur.
 • Yüksek oranda enerji sağlar. Böylece gün içerisinde dinç kalabilirsiniz.
 • Uyku düzenine yardımcı olur.
 • Eklemlerin kurumasını önler. Hareket ederken zorlanmanızı engeller.
 • Böbrekleri çalıştırır ve vücuttaki zararlı maddeleri arındırır.

Fazla Su İçmenin Zararları

Düzenli tüketimi ile sağlığınıza büyük fayda sağlayan su, fazla tüketimi halinde çeşitli zararlar da verebilir. Günde 2 - 3 litre tüketimi önerilen bu sıvının, son dönemlerde, fazla tüketimi sonrası vücudunuzda zararlı etkiler bırakabileceği görülmeye başlanmıştır. Günde 8 veya 9 litrenin üzerinde su tüketimi kişide hyponatremia ve su zehirlenmesi gibi önemli rahatsızlıklar doğurabilir. Hyponatremia kısaca, bir anda vücudun kaldırabileceğinden fazla su tüketimi sonrasında, böbreklerin iflas etmesi ve sıvının beyne gitmesi ile kişinin koma durumuna girmesidir.

Su zehirlenmesi ise vücuda yüksek miktarda su girmesi sonucunda, kişinin sodyum dengesinin bozulması ve devamında tansiyon düzenlemesinin şaşmasıdır.

Bu durumlar, günde tüketilmesi önerilen su miktarını çok fazla aşan kişilerde görülmüştür. Bunun için ne fazla ne az günlük kendiniz için ideal su miktarını ölçebilirsiniz.

Aç Karna Su İçmek

Özellikle sabahları uyanır uyanmaz bir bardak su içilmesi, bir çok maddede fayda sağlamaktadır. Uyku sırasında vücudun sıvı kaybetmesi, sabah uyanıldığında açlık ve susuzluk gibi isteklerle kendini gösterir. Sabah aç karna su içmek baştaki açlık hissini bir miktar geçirip, yeteri kadar kahvaltı ile doyabilmenizi sağlar. Uyandıktan hemen sonra bir bardak su içilmesi, metabolizmayı %24 hızlandırır. Bu yüzden aç karna gereği kadar sıvı tüketildiği takdirde, vücut canlanır, mide temizlenir ve vücut dinç hale gelir.

Kilo Almada Suyun Önemi

Kilo problemi yaşayanların büyük çoğunluğu fazlalık kilolarından şikayet etse de bir kısım insan da kilo alamamaktan şikayet etmektedir. Şişmanlık gibi zayıflık da rahatsız edicidir. Giyilen kıyafetler yakışmaz, çelimsiz görüntü yüzünden sağlıksız görünürler. Sağlık sorunları yaşanmıyorsa eğer aşırı zayıf olmak normal değildir. 

Zayıf olan insanların genelinde, araştırma sonucunda illa ki kilo alamamasına sebebiyet gösteren konular yer almaktadır. Kimisi sağlık, kimi genetik, kimi de iştahsızlık ile alakalıdır. Su içmek genelde kilo vermek için önerilen yöntemler arasındadır. Özellikle yemeklerden önce içilecek su, mideyi dolduracak ve onu şişirerek fazla yemenize engel olacaktır. Bu sebeple öğünlerinizin ve öğünler ile antrenman arasında su miktarlarınızı doğru ayarlamanız gerekmektedir. Antrenman sırasında su tüketmeniz uygun olabilir. Fakat öğünleriniz öncesinde su miktarını az seviyede tutmalısınız ve daha çok besin miktarına odaklanmalısınız. Her zaman dediğimiz gibi spor yapmak özen titizlik ve disiplin gerektirir. Antrenman programı ve besin programalarınızı düzenli yönetmelisiniz. Bunun için bizim sunmuş olduğumuz besin programlarımıza göz atabilirsiniz. Besin programı.

Sağlıkla ilgili bir sıkıntı yoksa eğer zayıflık yeme düzensizliği ya da iştahsızlık ile alakalıdır. Amerikalı uzmanlar, aynı ortamda yaşayan ve biri şişman, diğeri ise aynı şeyleri yemesine rağmen kilo alamayan insanlar üzerinde test uygulamaya karar verirler. Deneklerden yedikleri her şeyi not etmelerini isterler. Deney bir süre devam eder. Sonunda bakarlar ki kilo alamadığını iddia eden kişiler aslında iddia ettikleri gibi aynı şeyleri aynı miktarlarda yemiyorlardır. Ya miktarları az yiyor ya da ara atıştırmalıklardan uzak duruyorlardır. Yapılan test aslında durumun söylendiği gibi olmadığını ve zayıf olanların daha az yediğini ortaya koymuştur.

Su içmek metabolizmayı hızlandıracağı için daha fazla kalori harcamak anlamına gelir. Kalori harcamak demek kilo vermek demektir. Tabi su belli bir miktar yardımcı olsa da spor ya da hareket etmek daha önemlidir. Yemeklerden önce içilecek su için ise uzmanlar her sağlıklı insanın bunu yapması gerektiğini belirtmiştir. Kilo almak isteyenler için ise su içmeyin gibi bir tavsiye mevcut değildir. Kilo verdiriyor diye az su içen kişi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Kilo almak isteyenler günlük içilmesi gereken miktarda su içmelidirler. Su içerken ne zaman içtiklerine dikkat etmeleri yeterli olacaktır. Yemeklerden hemen önce içmek iştah kesiyorsa bunu daha önceki bir zamanda yapmalıdırlar. Buna dikkat edildiği sürece su içmenin kilo vermek üzerinde fazla etkisi olmayacaktır. Hatta yeterli su tüketmek, kilo almak isteyenler için avantaja dönüştürülebilir. 

Su tüketiminde yapılacak ufak değişiklikler ile kilo alımı hızlandırılabilir. Kilo almak yavaş bir süreç olacağı için hemen sonuç beklemek yanlış olacaktır. Günlük 700-800 kalori fazladan alarak haftada 1 kilo artış sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken normal su yerine meyve suyu tüketebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre kilo almak isteyenlerin su yerine süt tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Süt, susuzluğu kesebilen içecekler arasında yer alır. Aynı zamanda sağlıklı protein, karbonhidrat ve yağ içerir. 

Kilo almak veya kilo vermek, ne olursa olsun suyun sizin için her zaman önemi olacaktır. Su içmeyi unutmayın. Sevgilerle, sağlıkta ve zinde kalın.

Saygı ve Sevgilerle...

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel