Kerevizin Faydaları Ve Spora Etkileri main blog image
25 EKIM 2021

Kerevizin Faydaları Ve Spora Etkileri

2369

Fitness ile ilgilenenlerin veya herhangi spor dalında olanların, son zamanlarda sık sık bahsettiği ve birçok şeye fayda sağlamasıyla bilinen Kereviz ve Kereviz sapı suyu oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Oldukça düşük kalorili olmasıyla birlikte, spor yaptığınız dönemlerde veya diyet uyguladığınız dönemlerde kullandığınızda, yağ kaybı açısından oldukça etkilidir. Kerevizin sadece sağlığınıza etkisinin öneminin yanı sıra vücudunuzun görünümünü kısa sürede değiştirebilecek kapasitesi de mevcuttur. Düşük kalorili ve yağ yakıcı özelliğiyle birlikte, iyi bir programla birlikte kısa sürede istediğiniz vücutlara sahip olabilirsiniz. Bunun için bu yazımızda Kerevizin ne olduğu ve ne gibi faydaları olduğunu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

kerevizin_faudaları_spor_1

Kereviz Nedir?

Kereviz, yeşil yapraklı sebzeler arasında yer alan, vitamin ve mineraller açısından zengin bir besin kaynağıdır. İçerisinde bulunan yüksek sıvı oranıyla, vücudunuzun su ihtiyacını %25 oranında karşılamaktadır. Hem sindirim sisteminiz üzerindeki etkileri, hem de etkili bir antioksidan olmasıyla vücudunuz için önemli besin kaynaklarından biri olmaktadır. Vücudunuzun yorgunluğunu almasıyla birlikte içerisinde A vitamini, C vitamini, K vitamini, folat, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor gibi elektrolitler içermektedir.  Diğer yandan da vitamin ve mineralleri de az miktarda olsa içeren bir yapı mevcuttur.

Faydaları Nelerdir?

Kereviz, %95 oranında su içerir ve oldukça düşük kalorisi nedeniyle diyetlerde sık sık yer alır. Her yeşil yapraklı sebzeler de olduğu gibi güçlü artıları olan bir besindir. Fakat lif yapısı, ve içeriği zengin vitaminler ile vücudunuzu geliştirmekle kalmaz, sağlığınızı da olumlu yönde etkilemektedir. Kerevizin içerisinde, diğer yeşil yapraklı sebzelere kıyasla, bolca protein bulunmaktadır. Bu nedenle protein ihtiyaçlarını karşılaması bakımından özellikle tercih edilebilir. Kas gelişiminiz için, bazı öğünlerinizde, et yerine tüketilebilmektedir.

 • Kereviz, C vitamini, beta-karoten gibi birçok antioksidan içerir ve oldukça önemli bir antioksidan kaynağıdır.
 • Hücreleri, kan damarlarını ve organları oksidatif hasardan korur.
 • Artrit gibi hastalıklarda oldukça yararlı bir besindir.
 • İçerdiği çeşitli antienflamatuarlar sayesinde vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur.
 • A, K ve C vitamini, potasyum ve folat gibi vitamin – mineralleri de içerir.
 • Kemiklerin güçlenmesinde ve kemik hastalıklarıyla mücadelede kereviz büyük bir etkiye sahiptir.
 • Yüksek su ve lif içeriği sayesinde glisemik indeksi oldukça düşük olduğu için kan şekeri üzerinde hızlı dalgalanmalara neden olmaz
 • Sindirim sistemini korurken, aynı zamanda yüksek lif ve su içeriği sayesinde de sindirim sistemini destekler
 • Kanın düzgün bir şekilde pıhtılaşmasına yardımcı olur
 • Kereviz, sahip olduğu fenolik maddeler sayesinde kasların gevşemesini sağlar ve kasları dinlendirir.
 • Beynin işleyişinin de düzgün çalışmasına katkıda bulunmaktadır.
kerevizin_faudaları_spor_3

Kereviz Sapının Faydaları Nelerdir?

Kereviz sapı, kerevizin kendi faydalarının yanı sıra, birçok faydası bulunmaktadır. Kerevizin sapı en az kendisi kadar faydalıdır. İçerisinde C vitamini, beta karoten ve flavonoidler içerir, ve tek bir sapta bulunan en az 12 ek antioksidan besin türüne sahiptir. Kereviz sapı suyunda ise içeriğinde bulunan lif yapısı azalmaktadır. Lif kaybı sayesinde kereviz sapı suyunun kereviz sapına göre daha fazla vitamin-mineral içerdiğini söyleyebilir. Ancak lif kaybı olumsuz bir sonuçlar da doğurabilmektedir. Bitkisel liflerin, zayıflama amaçlı destekleyici, kan şekeri seviyelerini dengelemeye ve daha birçok faydası bulunmaktadır.

kerevizin_faudaları_spor_4

Yan Etkileri

Kereviz veya kereviz suyu bol miktarda kullanıldığında, ishal gibi sindirim sorunları meydana getirebilmektedir. Bunun sebebi ise, içeriğinde monnitol içerdiğinden kaynaklanmaktadır. Monnitol vücutta, birçok sebze ve meyvede olduğu gibi, vücuttaki dışkıyı gevşetmektedir. Böylece günlük tüketimleriniz fazla ise, bu durumla sıkınla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir diğer yan etkilerinden biri ise, tansiyon yüksekliği oluşturmasıdır. Çok fazla tüketildiğinde tansiyonda ciddi derecelerde oynamalar meydana gelebilir. Bunun için tansiyon rahatsızlığı olan kişiler için, günlük tüketilmesi gereken miktar iyi belirlenmelidir. Kereviz kullandığınız ilaçlarla etkileşime girebilmektedir. Böylelikle Warfarin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde diyette K vitamini miktarını dikkatli bir şekilde izlemek gerekir. Kereviz, psoralen içerdiğinden dolayı, güneşe maruz kalındığında, ciltte kabarcıklara ve lekelere yol açabilmektedir.

Sonuç olarak kereviz, sapından tutun kendisine kadar içeriği zengin ve bir o kadar da sağlıklı bir besin kaynağıdır. Fazla kullanıldığında ise belirli yan etkiler meydana gelebilmektedir. Fakat zengin içeriği sayesinde doğru miktarlarda kullanılır ise gelişiminizi olumlu yönde etkileyecektir. İster diyet programlarınıza ekleyebilir, ister günlük hayatınızda da tüketebileceğiniz, özel yeşil yapraklı sebzelerden biri olmaktadır.

Saygı ve sevgiler...

Team Shredded Brothers.

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel