22 AĞUSTOS 2019

Kas Ağrıları ve Antrenman İlişkisi

6355

Kas ağrıları, efor sarfedilen bir çok spor dalının yoğunluğu ve şiddetine göre kişinin vücuduna değişik yoğunluklarda hissiyat vermektedir. Bu hissiyatın şiddeti fitness & bodybuilding dallarında diğerlerine nazaran daha fazladır. Sebebi ise hepimizin tahmin edebileceği gibi kaslara uygulanan tahribattan kaynaklanmaktadır. Birçoğumuzun aklındaki soruların başında ise ;

  • Kas ağrım çok fazla, acaba çok etkili bir antrenman mı yaptım? ,
  • Kas ağrılarım çok az, acaba etkili olmayan bir antrenman mı yaptım? gibi sorular yer almaktadır.

Bu soruların cevapları kişi üzerinde motivasyon ve spora olan istek duygularını ciddi anlamda etkilemektedir. Sonucunda ise kişide spora devamlılık durumu direkt olarak etkilenmektedir. Çoğu kişinin kas ağrılarını yanlış yorumladığı bir gerçek ve bu yanlış algılanan büyük gerçek uzun vadede olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Kas ağrıları konusunu kafalarda soru işareti kalmaması adına minimal düzeyde inceleyip açıklayalım.

Spor esnasında kas fiberlerimiz gerilmekte ve daralmaktadır. Bu işlem uzun süreli gerçekleştiğinde ise fiberlerimiz yavaşça tahribata uğramaktadır. Antrenman sonrasında ise uyguladığımız tahribatın şiddetine göre kas ağrılarımızın olması oldukça normal bir durumdur. Ancak bu ağrının oldukça şiddetli olması her zaman olumlu yorumlanamayacağı gibi ağrının düşük seviyede hissedilmeside her zaman olumsuz yorumlanamaz. Kişilerin bilemeyeceği durum ise çok fazla şiddeti olması durumunun olası sakatlığın bir habercisi olabileceği durumudur. Evet kaslarımıza tahribat vermek büyümek için şüphesiz gerekli bir durumdur. Ancak verilen bu tahribatın dikkatsizce fazla olması sakatlık durumunuda birlikte getirecektir. Düşük seviyede hissedilen ağrılara gelirsek, bu durumun iki maddeyle açıklayalım;

  1. Etkisiz bir antrenman dolayısıyla kasa yeterince tahribat yaşatılamaması
  2. Antrenman oldukça etkili fakat vücudumuz bu seviyeye alışık

Bu iki durumdanda anlaşılabileceği gibi kas ağrılarının düşük olması durumu yorumlanırken hataya düşebilme payı oldukça fazladır.

Kas ağrıları bazı zamanlar kişinin hoşuna gitsede fazla olması sağlık sorunlarını getirebilmekle beraber bir sonraki antrenmanımızda ise performansımızı etkileyebilir. Kas ağrıları ağırlık sporularında antrenman yaptığı sürece olacaktır ancak bu ağrılar kişinin düzenli beslenmesine, yeterli dinlenmesine, yeterli uyku almasına, antrenman esnasında makul oranda ağırlıkla çalışmasına ve doğru formda çalışmasına bağlı olarak kısa sürede geçecektir. Bu durum olası sakatlıkların önüne geçmekle beraber bir sonraki antrenmanımıza bizi etkili bir formda hazırlayacak ve dolaylı olarak uzun vadede gelişimimize etkili olacaktır.

KIsaca kas ağrılarınızın az olması veya fazla olmasını yorumlamadan önce bu yazımızı dikkatle okumanızı öneririz.

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel