22 AĞUSTOS 2019

Kaç Kilo ile Çalışmalıyım?, Ağır Kilo mu? Hafif Kilo mu? Doğru Kilo Ne Olmalı?

16900

Bodybuiding veya fitness spor dallarıyla uğraşan kişilerin en çok aklını karıştıran sorulardan birini sizlere açıklamaya çalışacağız.

Ağırlık sporlarında antrenman türümüz veya antrenman içerisindeki hareketlerimiz hedeflerimiz göre değişiklik göstermektedir. Haliyle antrenman esnasındaki yapmış olduğumuz hareketlerin set sayıları da bu hedeflere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Hepimizin gördüğü gibi programlarımızda 2-5 , 4-8 , 8-12 , 12-15 , 20-25 hatta 30 tekrar içeren hareketler yer almaktadır. Peki bu sayılar ne anlama gelmektedir ? Bu sayıları gördümüzde nasıl hareket etmeliyiz?

Gelişim esnasında yeri geldiğinde yüksek tekrarlı yeri geldiğinde ise düşük tekrarlı çalışmamamız gerekmektedir. Sebebi ise vücudumuzda bulunan kas tiplerinin çeşitli tekrarlarda tepki vermesidir. Yani antrenmanımızı yaparken bu durumu düşünerek hareket etmeliyiz ve programımızı oluştururken hem yüksek hemde düşük tekrarlı setleri eklemeliyiz. 

Örnekle devam edelim, 2-5 tekrar gördüm bu durumda ne yapmalıyım ? Bu az tekrar değil mi ? Kaç kilo kaldırmam lazım ?

Burada anlamanız gereken yeterli tahribat verebilmeniz için yüksek kilo çalışmanız gerektiğidir. Yüksek kilodan kastımız kaldırabileceğiniz maksimum ağırlığın %90’ı kadar ağırlık seçmenizdir. Diyelim ki 8 tekrar kadar çıkıyorsunuz o zaman ağırlığını arttırın ama neredeyse hiç kaldıramıyorsanız o zaman ağırlığı düşürmeniz gerekicek. Bu şekide zamanla ideal kiloyu kendiniz bulacaksınız. 

Yine 12-15 aralığını ele alalım, bir kilo seçtiniz ve hareket uyguluyorsunuz, 18 veya 20 tekrar kadar çıktınız bu durumda ağırlığı arttırın ama 10 tekrarın altında kaldıysanız ağırlık düşürün. Görüldüğü gibi ideal kilo belirlemek tekrar aralığını anlamakla alakalı bir durumdur. Böylece hangi tekrar aralığında ağır kiloya hangi tekrar aralığında hafif kiloyla çalışmanız gerektiğini ve ideal kilo nasıl bulacağınızı anlamış olacaksınız.

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel