BAC başladı! Tüm paketlerde %20 indirim. KOD:BAC20

 • 0 GÜN
 • 0 SAAT
 • 0 DAKİKA
 • 0 SANİYE
16 EYLÜL 2019
Hindistan Cevizinin Faydaları main blog image

Hindistan Cevizinin Faydaları

1707

Egzotik görüntüsü ve olağanüstü hoş kokusuyla pek çok insanın tercih ettiği bir meyvedir. Hindistan cevizi, lif ve yağ bakımından çok zengin olmasının yanı sıra içeriğinde bulunan C, E ve K vitaminleri, bu özel meyvenin çok daha sağlıklı bir tercih olmasını sağlamaktadır. Özellikle karbonhidrat yönünden zengin olan bu meyve, tropikal bölgelerde adeta hayatta kalma için geçerli ve gerekli gıda türleri arasında önemli bir yere sahiptir. Lif içerir ve bunun yanı sıra sindirim sistemine çok önemli katkılar sağlar. Kalsiyum ve potasyum yönünden oldukça zengin olan hindistan cevizi, aynı zamanda sodyum içeriği ile birlikte faydası tescil edilmiş gıda seçenekleri arasında yer almaktadır.

Lif Deposu

Hindistan cevizi diyet lifini yüksek düzeyde içermektedir ve bu oran ortalama %61 dir. Bu özelliği sayesinde glikoz salgılanmasını yavaşlatır ve enerjiye dönüştürerek hücrelere aktarır, bu durum da diyabet gelişim riskini azaltır ve enzim sistemi üzerinde stres gidermeye yardımcı olur.

Diyabeti Dengeler

Hindistan cevizi kanda insülin salgılamasını ve glikoz düzeyini azaltır. Bu durum diyabetin kontrol altında tutulmasını sağlar. Bunun dışında kanda şeker seviyesini düşüren ve arttıran glisemik seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Hindistan cevizi’nin kolay sindirilmesi sindirim sistemi ve bağırsak sorunları için de faydalıdır. İçerdiği lifler yardımıyla emilimin daha sağlıklı gerçekleşmesine yardımcı olur. Ayrıca kusma ve bulantı sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

Karın Yağlarını Eritir

Hindistan cevizi karın boşluğundaki fazla yağların eritilmesine ciddi anlamda katkı sağlayabilir. Bunun dışında karındaki yağların neden olduğu hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Genel Sağlığa Katkıda Bulunur: Bu konuyla ilgili olarak birçok bilimsel çalışma sonucu düzenli olarak hindistan cevizi tüketiminin genel sağlık açısından birçok faydası olduğunu ortaya koymuştur.

Hindistan Cevizi Enerji Sağlar

Hindistan cevizi yağı yakarak enerjinin artmasını sağlar. Hindistan cevizinin açlık hissini bastırıcı özelliğinin dışında, vücuda doğrudan iştah azaltıcı maddeler salgılar.
Sürekli hindistan cevizi ürünleri tüketen kişiler, hipoglisemi etkisi ile birkaç saat yemeden dirençli kalmayı başarır. Aynı zamanda sağlıklı tiroid fonksiyonunu teşvik eder ve kronik yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Hindistan cevizinin sağlık anlamındaki faydalarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Lif zengini olan bu gıda sindirimi avantaj sağlar.
 • Zengin içeriğindeki mineraller ve vitaminler, hindistan cevizini çok sağlıklı bir gıda haline getirmiştir.
 • Kan şekerini dengeleyen özelliğe sahiptir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirecek gıda seçenekleri içerisinde yer alır.
 • İnsanları zinde tutar yaşlanmayı geciktirir.
 • Yağlanma ve kilo almaya karşı etkili bir gıda türü olarak kullanılır.
 • İçeriğinde bulunan mineraller bakımından çok zengindir ve insana enerji verir.
 • Epilepside tedavi edici özelliği vardır.
 • Ruhsal anlamda da insanlara önemli derecede avantaj sağlar.
 • Kolesterolü dengeler.
 • İdrar yolu enfeksiyonunda etkili bir ilaç gibidir.
 • Ağız ve diş sağlığı için iyi bir tercihtir.
 • İçeriğindeki metaller ile birlikte, kemik yapısını güçlendirme özelliği vardır.
 • İnsan cildi için doğal ve zengin bir destek sağlar.
 • Saç bakımında etkili bir unsurdur.

Hindistan Cevizi’nin Dezavantajları

Hindistan cevizinin yağı yüksek olduğu için, kalorisi de yüksektir. Kalori gereksinimlerinize ve alımınıza bağlı olarak, diyetinizde başka bir yerde fazla kaloriyi hesaba katmazsanız, kilo almaya başlarsınız. Hindistan cevizi, kolesterol ve kalp hastalıkları hakkında, hala çok iyi kalitede bir araştırma yoktur. Bu nedenle, hindistan cevizini ölçülü bir şekilde tüketmeniz daha iyi olur. Kalp hastalığına yakalanma riskiniz varsa, sağlık uzmanınıza danışmanız gerekir. Ek olarak, bazı insanlarda, nadir olsa da hindistan cevizi alerjisi vardır. Alerjiniz varsa, hindistan cevizi kaynaklı tüm ürünleri tüketmekten kaçınmalısınız.

Sonuç olarak; Hindistan cevizi çok çeşitli sağlık yararları olan yüksek yağlı bir besindir. Bunlar, size hastalıklarla savaşan antioksidanlar sağlamayı, kan şekeri düzenlemesini teşvik etmeyi ve kalp hastalığı için belirli risk faktörlerini azaltmayı içerir. İster çiğ ister kurutulmuş ister un olarak tüketin, hindistan cevizi eti hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklere dahil edilmesi lezzetli ve kolaydır. Bununla birlikte, hindistan cevizi yağ ve kalori bakımından çok yüksektir. Bu yüzden kilo vermeye çalışıyorsanız veya az yağlı bir diyet uygulamanız gerekiyorsa az tüketmeye dikkat edin. Daha sağlıklı olabilmemiz için gerçekten önemli bir gıda tercihidir.

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel