Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Turşu Suyu main blog image
04 NISAN 2020

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Turşu Suyu

10612

Yüksek oranda sodyum içermesi, spor aktivitesi sırasında kaybedilen su ve tuzun telafi edilmesinde etkili olmasını sağlarken, elektrolit dengesinin yeniden kazanılmasında yardımcı oluyor.

Turşu suyu nedir?

Turşu suyu, turşusu kurulan meyve veya sebzelerin içinde bekletildiği sudur. Turşunun hazırlanma şekline göre değişkenlik gösterse de turşu suyu genellikle su, sirke (veya limon), tuz ve fermentasyon sürecine/içeriğine bağlı olarak da probiyotik içerir.

 • Dehidrasyon yani vücudun aşırı su kaybetmesi durumunda turşu suyu adeta bir süper kahraman. Bu durumda bol su tüketmek tabii ki ilk akla gelen şey ancak ondan çok daha iyi bir seçenek var elimizde. İçinde hem sodyum hem de potasyum olduğundan turşu suyu vücudun kaybettiği suyu daha hızlı yerine koymakla kalmıyor, daha uzun süre bu şekilde kalmanızı sağlıyor. Zira terleyerek vücuttan sodyum ve potasyumu attığımızı düşünürsek turşu suyu bunları vücuduna geri kazandırma özelliğine sahip. İshalden muzdarip olanlar, akşamdan kalanlar turşu suyunu es geçmesin.
 • Mikroplara karşı en korumasız olduğumuz kış aylarında bağışıklık sistemini güçlü tutmamız gerekiyor. İçinde C ve E vitaminleri kadar antioksidan da barındıran turşu suyu böylelikle bağışıklık sisteminizi de güçlendirerek sağlığınızı korumak için canla başla uğraşıyor.
 • Turşu suyu içinde bulunan asetik asitin yağ birikimini azaltma ve metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olma gibi özellikleri var. Ana malzemesinin sirke olduğunu düşünürsek (limoncular kusura bakmasın) ve sirkenin de kilo vermeye etkisini de biliyorsak aslında çok da mantıksız değil.
 • Yine içerdiği sirke sebebiyle turşu suyu yemek sonrası kan şekeri seviyesini dengeliyor. Yalnız burada içilen miktarı çok az tutmak önemli.
 • Sabah saatlerinde içilen turşu suyunun bağırsak sorunlarını giderdiği biliniyor. Bu sebeple kabızlık çekenlerin de kurtarıcılarından biri de turşu suyudur. Hatta nokta atışı yapalım, lahana turşusu suyu bu konuda çok daha iddialı.
 • Turşu ve suyu, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve çinko gibi vücut için çok önemli olan mineralleri barındırıyor. Düzenli olarak sebze ve meyve tüketemiyorsanız bu ihtiyacınızın bir kısmını turşu suyu içerek de karşılayabilirsiniz.
 • Turşulardaki besinlerde bulunan yüksek orandaki liflerin sindirim sistemi üzerinde birçok olumlu etkisi var. Turşu suyu da bu açıdan sıklıkla hazımsızlık sorunu yaşayanların bu sıkıntılarından kurtulmasına yardımcı oluyor.
 • Turşunun içindeki sarımsak sayesinde sinir sistemimiz de güçleniyor. Zira sarımsağın içinde bulunan flavonodler adlı materyallerin Alzheimer hastalığı için son derece faydası olduğu bilinmektedir.
1(24)

Turşu Suyu'nun Faydaları

 • Turşu suyunun saymakla bitmeyecek kadar yararı var!
 • Kas kramplarını hafifletir.
 • Medicine & Science of Sports & Exercise'de yayınlanan bir araştırmaya göre, turşu suyu elektrikle uyarılmış kas kramplarını inhibe ediyor.
 • Turşu suyunun bir diğer yararı, egzersiz sırasında güçlü kalmanıza yardımcı olmasıdır. Terleme sırasında kaybettiğiniz elektrolitlerdir, Turşu suyundaki sodyum ve potasyum egzersiz yaparken vücudunuzu en üst seviyede tutmaya yardımcı olurlar.
 • Yağ içermediğini de belirtmek önemlidir! Spor yapan birçok kişi egzersiz sırasında desteklemesi için oldukça fazla şeker içeren yüksek kalorili içecekleri seçiyor. Gerçekten kilo vermeye çalışıyorsanız, turşu suyu diğerlerinden çok daha iyi bir seçenektir.
 • Bioscience, Biyoteknoloji ve Biyokimya'da yapılan bir araştırmaya göre, sirke (turşu suyunda çok miktarda bulunur), günlük tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur. Bu nedenle turşu suyu, kilo verme çabalarına yardımcı olabilir.
 • Turşu suyu ayrıca kansere neden olan serbest radikallere karşı savaşan birçok antioksidan içerir. Daha da açık olmak gerekirse salatalık turşusu güçlü antioksidanlar olan A vitamini ve E vitamini içerir.
 • Turşu suyu fermente bir gıda olduğundan, sindirim sistemi için faydalıdır ve bağırsak sağlığını iyileştirebilir.
 • Sirke ayrıca ağız kokularının giderilmesine yardımcı olur, bu nedenle turşu suyunun da tertemiz bir nefes yaratacağını söyleyebiliriz.
2(24)

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

 

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel