09 MART 2020

Glukozamin Nedir? Faydaları Nelerdir?

7476

Glukozamin Nedir?

 Glukozamin, eklemlerimizin kıkırdak yapılarında bulunan bir bileşendir; bu yüzden eğer glukozamin olmasaydı acılı bir şekilde hareket ederdik. Ayrıca glukozamin önemli dokularda görev alan yağ ve proteinlerin oluşmasında da görev almaktadır. Glukozamin takviyeleri, genellikle deniz kabuklularından üretilmektedir. Glukozamin, vücudumuz için hayati önemi sahiptir. Proteinlerin ve şeker zincirlerinin birleşmesi sonucunda oluşur. Kemik, kas ve eklem ağrısı hissetmememiz için eklem kayganlaştırıcı ve amortisör özelliğini üstlenir. Eklem ve kemik ağrısı çekenler tarafından takviye olarak da kullanılan bu bileşen, doğal iltihap önleyicidir. Genel sağlık, eklem ve kemik için faydalı olduğu gibi sindirim için de faydalıdır. 

Glukozaminin Faydaları Nelerdir?

  • Kemik, kas ve eklem ağrısı hissetmemizi önler.
  • Eklem sağlığı için oldukça önemli bir bileşendir.
  • Eklemlerimizde kayganlaştırıcı ve amortisör özelliğini üstlenir.
  • Sindirime faydası büyüktür.

Glukozamini Kimler Kullanabilir?

Glukozamini eklem ağrısı veya romatizma yaşayanlar kullanabilirler. Buna ek olarak hiçbir sorun olmaksızın genel eklem sağlığını korumak için de kullanılabilir. Ayrıca; özellikle yurt dışında, birçok sporcunun eklem ağrıları için glukozamin kullandığı bilinmektedir.

Glukozamin Nasıl Kullanılır?

Glukozamin 500 mg’lık dozlar halinde 1.500 ve 2.000 mg’a kadar tüketilebilmektedir. Fakat takviye üzerinde yazan miktar ve doktor tavsiyesi mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Glukozamin Takviyesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer deniz ürünlerine karşı bir alerjiniz var ise, Glukozamin takviyelerinin büyük bir kısmının deniz ürünleri kaynaklarından elde edildiğini es geçmeyin. Eğer bu durum sizde endişe uyandırıyor ise, üzerinde vejetaryen kullanıma uygun olduğuna dair etiket yer alan bir glukozamin takviyesi kullanabilirsiniz. 

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel