14 ARALIK 2020

Fitness'ta Doğru Bilinen Yanlışlar

6421

Öncelikle vücut geliştirmeyle ilgilenen veya yeni başlamış herkesin aklına gelen soru işaretleri vardır. Aslına baktığınız zaman vücut geliştirme çok ciddi ve önem verilmesi gereken bir konu haline gelmektedir. Sorularınıza karşılık, almış olacağınız cevaplar sizleri yanlış yönlendirmelere sebep olabilir. Bunun sonucu olarak sakatlanmalar, İncinmeler veya hedefinize ulaşadan pes etmeler, söz konusu olabilir. Bunların yaşanması sizlerin hedefinize giden yolda isteğinizin kırılması sebep te olabilir. Bu tarz sonuçların önüne geçmek adına, vücut geliştirmeyle ilgili bilinen yanlışları sizlere daha doğru bir yol çizmek adına paylaşmak istiyoruz.

“Geniş başla, ileriye doğru git ve sakın geriye bakma.”

Arnold Schwarzenegger

6-Pack Yapmak İçin Mekik Çekmek Gerekir

Mekik hareketi yalnızca abdominal kaslara yönelir, six-pack sahibi olmak içinse merkez bölgeyi güçlendirmek ve farklı kas gruplarını çalıştırmak gerekir. Örneğin plank, yan bölgelere ek olarak ön ve arka bölgelerini çalıştırarak six-pack hedefine ulaşmanı kolaylaştırır.

Ağırlık Çalışmak Sadece Erkeklere Göredir

Bu konunun cinsiyetle ilgisi yoktur. Bu konu kas geliştirmekle ilgili olduğundan herkesi ilgilendirmektedir. Bununla birlikte testosteron hormonunun kas gelişimini etkilediği doğrudur ve kadınlar bu hormonu erkeklerden daha az üretir. Dolayısıyla kadınların kasları erkeklerinki kadar şişmez fakat kendi metabolizmalarına göre oldukça güçlenebilir ve daha çekici hatlara kavuşmalarını sağlar.

Fit Olmak İçin İdeal Yol Maraton Koşmaktır

Haftada1 saatten az koşan insanlar (süreklilik olmak şartıyla) başta kalp sağlığı olmak üzere belirli konularda haftada 3 saat koşanlar kadar direnç sahibi olabiliyorlar. Ayrıca kısa süreli yoğun egzersizlerin, uzun ve dayanıklılık gerektiren egzersizler kadar faydalı olmaktadır.

Sporcu İçecekleri Antrenmandan Sonra Su Ve Mineralleri Karşılamanın En İyi Yoludur

Sporcu içeceklerinin çoğu şeker ve sudan ibaret. Kasların onarımı için sporcu içeceklerinin yerine yalnızca bol su ve yüksek proteinli bir atıştırmalık ya da bir protein barının kasların onarımı için yeterli olacaktır.

Kasları Yormak İyidir

Fitness sırasında yapılan en büyük yanlışlardan biri de egzersiz esnasında kasları çok yormanın, verimli bir egzersiz olarak algılanması. Aslında durum pek de öyle değil. Aksine kaslarınızı gereğinden fazla yormak, kas liflerinizde mikro travmaya neden olabilir.

Beslenme Programı Yapmak Rastgele Yemek Adına Güvenilir Bir Yöntemdir

Her ne kadar yediklerimizi ve ne kadar hareket ettiğimizi bir kenara yazsak da çoğunlukla kendimize hak ettiğimizden fazla prim veriyoruz. Herkes yaptığı antrenmanların çok kalori yaktığını ve yediklerinin de aslından daha hafif olduğunu düşünmeye meyilli” Bunun için beslenme programı yaparken yediğiniz besinin kaç kalori, yağ ve proteinden oluştuğunu yazmalı ve antrenman sırasında bunları ne kadar yaktığınızı hesaplamalısınız. Aksi taktirde sonucunuza ulaşmanız zaman alacaktır.

Uzun Saatler Süren Fitness Verimlidir

Yoğun tempoyla yapılan, uzun saatler süren fitness programının kısa sürede büyük farklar yaratacağı düşünülür. Ancak egzersizinizin kaç saat sürdüğünden ziyade kalitesi, sizin motivasyonunuz, çalışma disiplininiz çok daha önemli.

Fitness Yapıyorsan Nasıl Beslendiğinin Önemi Yok!

Fitness programı yapılırken belki de çoğu kişinin hatta profesyonellerin bile düştüğü hatalardan biri bu. Unutmayın ki istediğiniz etkiye ancak sağlıklı ve düzenli bir beslenme desteğiyle ulaşabilirsiniz. Eğer bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa, uzmanlardan yardım almak en iyisi

Arkadaşımın Fitness Programı Bana Da Uyar

Çevrenizdekiler kendi fitness programıyla verimli sonuçlar almış olabilir. Ancak bu, sizin de aynı programla aynı etkiyi alacağınız anlamına gelmiyor. Egzersiz programları tamamen size özel hazılanmalı ve kullanılmalıdır. Aksi halde pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Çünkü yaşınız, kilonuz, çalışma saatleriniz, beden ölçüleriniz gibi önemli faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Koşu Bandı ile Doğada Koşmak Arasında Fark Yok

Bunu söyleyenlere kulak asmayın. Doğada koşmak, koşu bandına oranla çok daha etkili ve sağlıklı. Çünkü doğal çevredeki yol engelleri bedeninizdeki kasları daha çok uyarır. Öte yandan koşu bandındayken hep aynı şekilde, aynı yöne doğru koşarsınız. Haliyle belli başlı kaslarınız güçlenirken diğerleri tembelleşebilir.

Sabah Egzersizi En Verimli Egzersizdir

Rutinine en çok sadık kalabildiğin zaman hangisiyse, senin için en iyi zaman odur. Fitness egzersizlerini günlük alışkanlığın haline getirmen en iyisi, dolayısıyla eğer gece saatlerinde yapmak senin hayat akışına daha uygunsa senin için en iyi zaman odur.

Amacın kilo vermekse, sabahları tercih edebilirsin. Sabah ilk iş olarak antrenman yapmak bedenin gün boyu yağ yakmaya daha meyilli olduğunu gösterebilir.

Formunu Korumak İçin Haftada Bir Ya Da İki Kez Antrenman Yeter

Rutgers Üniversitesi’nden egzersiz bilimcisi Shawn Arent en iyisinin “Haftada minimum 3 gün belirli bir egzersiz planına sadık kalmak” olduğunu söylüyor. “Teknik olarak her gün bir şey yapman gerekiyor, bir şeyden kastım fiziki aktivite. Yani ne şekilde olursa olsun hareket et. Tüm günü oturarak geçirmenin ne kadar zararlı olduğuna dair her gün yeni kanıtlara ulaşıyoruz.”

Puzzle Ve Zeka Oyunları En İyi ‘Beyin Egzersizleridir’

Harvard Medikal Okulu tarafından yayımlanan yeni bir makaleye göre kalp ritmini arttıran, seni harekete geçiren ve terlemeni sağlayan her türlü aerobik egzersizin beynin gelişimi üzerine son derece gözle görülür etkisi bulunuyor.

Kilo Vermenin En iyi Yolu Egzersiz Yapmaktır.

Amacınız kilo vermekse, yediğin her şeyi egzersizle yakabileceğin inancını tamamen geride bırakman gerekiyor. Uzmanlar zayıflama sürecinin asıl olarak yeme alışkanlıklarını değiştirdiğinde başladığını söylüyorlar. Texas Üniversitesi egzersiz bilimcisi Philip Stanforth, “Kilo vermek söz konusu olduğunda nasıl bir diyet uygulandığı egzersizden çok daha fazla rol oynuyor” diyor.

Ağırlık Kaldırmak Yağları Kasa Dönüştürür.

Fizyolojik olarak yağ ve kas çok farklı dokulardır. Bir kalıp tereyağı ve bir bifteği yan yana hayal ettiğinde, bunlar arasındaki farkı anlamak kadar kolaydır. Yağ dokusu cildin altında, kasların arasında ve iç organların çevresinde yer alır. Kas dokusu ise 3 temel tipe ayrılır ve bütün vücudu sarar.

Antrenman sırasında olan tek şey kaslarınızın gelişmesini sağlamaktır. Kilo vermeniz için yapmanız gereken tek şey beslenme programınızın özenli ve sağlıklı bir şekilde hazırlanmasıdır.

Kaslar Şekillendirilebilir.

Kaslarınızın şekli tamamen genetğine bağlı olarak gelişmektedir. Sizin yapmanız gereken kaslarınızın büyüyüp küçülmesini sağlamaktır.

Spordan Sonra Kaslarımız Ağrımamışsa Gelişme Olmamıştır.

Ağrılar çalışmanın etkili olup olmadığının bir tespiti değildir. Kuvvet gelişimi ve kas büyümesine de işaret etmez. Vücut harekete aşinaysa acı çekmeyebilir ancak egzersizin faydasını görmektedir.

Saygı ve Sevgilerle...

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel