23 HAZIRAN 2020

Fasya Nedir? Trigger Points Nedir?

4690

Kısaca anlatacak olursak, vücudumuzu bir greyfurt olarak düşünelim dış kabuğu cildimiz, greyfurtun içi ile kabuğu arasında kalan beyaz tabakaya da fasya diyebiliriz. Kısaca fasya vücudun bağ dokusudur. Fasyalar genel olarak, kas aktivitelerini veya dış kuvvetler tarafından üretilen mekanik gerilimi vücut boyunca ileten pasif yapılar olarak düşünülmüştür. Vücuttaki kasları ve iç organları bir örtü gibi çepeçevre sararak stabilize eder, aynı zamanda da hareketli bir destek sağlar. Fasyanın vücudun genelinde kesintisiz bir bağlantıya sahip olması iç organlar ve kaslar arasındaki etkileşimi sağlar. Sağlık alanında, vücuttaki bir ağrının kaynağının aslında ağrıya uzak başka bir yerde bulunabileceğini ya da vücuttaki herhangi bir gerginliğin ve bu gerginlikten doğan problemlerin aslında vücudun farklı bir bölgesinden kaynaklanabileceğini bilmek ve tedavilerde fasya üzerine odaklanmak birçok problemin çözümünde kilit rol oynar. Aynı şekilde spor bilimlerinde de fasyal bağlantılarının bilinmesiyle bir kasın hareketinden bağlantılı olduğu hangi kas gruplarının etkileneceği ya da stretching yaparken hangi bağlantılı yapıların da bu olaya dahil olacağını saptamak, verimliliği üst düzeye çıkarır.

MİYOFASYAL TETİK NOKTALARI (MYOFASCİAL TRİGGER POİNTS)

Fasyanın lokal spazmlarından kaynaklanan ağrı hissetimleri genellikle “miyofasyal ağrı sendromu” olarak adlandırılır ve lokal spazmın kendisinin miyofasyal tetik noktalarından kaynaklandığı düşünülür. Miyofasyal tetik noktaları daha genelde “sertleşmiş kastan, ağrı üreten, gergin bantlardaki hassas noktalar” olarak tanımlanır. Litaratürde, klinisyenler ve araştırmacılar tarafından miyofasyal tetikleyici noktaları tanımlamak için kullanılan tanı ölçütlerinin 19 farklı ölçüt belirlenerek oldukça geniş bir farklılık gösterdiği saptanmıştır.

MYOFASYAL GEVŞEME NEDİR?

Fasya üzerinde etkili olması amaçlanan belirli bir manuel terapi biçimine verilen terimdir. Çoğu uygulayıcı, miyofasyal gevşeme tekniğinin fasyadeki lokal spazmları ele alması gerektiğini savunuyor; ancak literatür genellikle kas dokusu ve fasyanın birlikte ele alınması gerektiğini savunuyor. Kas veya fasyanın bazı koşullar altında sıkışabileceği ve daha önce ağrısız bir hareket alanı olan ağrı ve kan akışı kısıtlamaları yapabileceği düşünülmektedir. Miyofasyal gevşemenin bu sorunu giderebileceği önerilmektedir.

AKTİF MİYOFASYAL GEVŞEME

Aktif miyofasyal gevşeme, basitçe bir klinisyen tarafından değil, birey tarafından gerçekleştirilen ve bir köpük silindir veya silindir masajı gibi bir aletin kullanılmasını içeren miyofasyal gevşeme tekniklerinin kategorisidir.

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

 

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel