Evde Ekipmanlı/Ekipmansız Vücut Geliştirme main blog image
28 MART 2020

Evde Ekipmanlı/Ekipmansız Vücut Geliştirme

23286

Spor salonuna gitmeden evinizde minimal malzemelerle birlikte kendi vücut ağırlığınız ve diğer ekipmanlar ile yapacağınız antrenman programlarımızla vücut direncini ve kas kazanımı (hipertrofi) arttırabilirsiniz. Düşük bütçelerle fitness ekipmanlarına sahip olarak, evinizde kendi spor salonunuzu oluşturabilirsiniz. Çünkü spor salonlarının aylık ve yıllık maliyetleri düşünüldüğünde düşük bütçeli ekipmanlarla birlikte evinizde antrenmanlarınızı yapabilirsiniz. Bu sayede aylık veya yıllık salon üyeliklerine ödeyeceğiniz ücret cebinize kalacaktır. Spor salonlarına ulaşım konusuna değinecek olursak, hem akşam saatlerindeki trafik yoğunluğu, iş çıkış saatleri ve bunun getirmiş olduğu yoğunluk salonlara yansımakta bununla birlikte bizler sizlere evlerinizde yapabileceğiniz programlar öneriyoruz. Bildiğiniz üzere spor salonlarında kalabalık saatlerde makine sıralarını beklemek yerine artık kendi evinizde antrenmanlarını yapabilirsiniz.

Hem daha fit ve güzel görünmenin, hem de daha güçlü bağışıklık sistemimiz ve mutlu bir yaşam sürdürebilmenin olmazsa olmaz şartlarından biridir spor. Spor yapmak büyük masraflarla kayıt olduğumuz spor salonu üyeliklerimiz de ilk birkaç haftadan sonra genellikle kullanılmamaya başlar. Özellikle, kış aylarında evlerimizden çıkmak istemeyiz, hava yürüyüş ve koşu yapmak için çok soğuktur. Fakat bütçenize göre evinize spor salonlarına harcayacağınız bütçe ile kendi salonunuzu oluşturabilirsiniz. Bunun için yeterli alanınız olması gerektiğini ve biraz süreç gerektirdiğini biliyoruz ama sağlıklı ve mutlu bir yaşam için değer diye düşünüyoruz. Özellikle de spor salonu üyeliklerinden her zaman zararlı çıkanlar için. 

Evinizde spor odası için ayırabileceğiniz ekstra bir oda yoksa ama gerçekten de ev konforunda ve mahremiyetinde düzenli olarak spor yapmak istiyorsanız o halde bunu bir bahane olmaktan çıkarın ve spor odası için alabileceğiniz çok yer kaplamayan materyaller ile evde spor salonunuzu her geçen gün yeni aparatlar ekleyerek kendiniz kolaylıkla geliştirebilirsiniz.

2(23)

Vücut geliştirme sporuyla ilgilenmek isteyen birçok insan zamanının azlığı ve maddi durumlar gibi farklı nedenlerden dolayı spor salonuna gitmek istemiyor. Fakat bu durumlara alternatif bir çözüm olarak, evde antrenmanlarını yapabilirsin. Fakat burada devreye hedefinin ne olduğu giriyor. Eğer fit bir vücut istiyorsan evde spor yapmak gayet uygundur. Tabii ki evde yapabileceğin fit vücudun seviyesini belirlemek senin elindedir. Evde yapılabilecek aletli ve aletsiz onlarca egzersiz bulunmaktadır. 

  • Bu aletlere sahip olup olmaman,
  • Aletlerin çeşitliliği,
  • Setlerin tekrarı,
  • Sporun sıklığı, devamlılığı,
  • İyi beslenmek
  • Kaliteli uyku uyumak oldukça önemlidir.

Vücut geliştirmenin beslenme, uyku ve antrenman olarak üç ana unsurdan oluştuğunu düşündüğümüzde; evde spor yapmak ve spor salonunda spor yapmak arasındaki tek fark antrenmandır. Yani burada antrenmanını ne kadar etkin ve sürekli yaptığın önemlidir. Doğru bilgilerin, beslenmenin, egzersizlerin ve programın eşliğinde evde kas yapmak gayet mümkündür.

Evde vücut geliştirme için hangi aletler gereklidir?

Ağırlık çeşitliliğin fazla olduğu bir ağırlık seti, farklı hareketleri bir arada yapabileceğin multifonksiyonel bench sehpası, dumbell seti, multifonksiyonel barfiks çubuğu ve resistance band başlangıç için idealdir bir seçenek olacaktır. Evde spor yapmak için bu aletler internet sitelerinde ve spor mağazalarında düşük fiyatlarla satılabilmektedir. Kendi bütçene göre bunlardan satın alabilirsin. Buna ek olarak senin yaratıcılığında devreye girmektedir. 

Mekik çekerken ayaklarını koltuğun altına koyman, şınav çekerken sırt çantası takarak ağırlık arttırman, arka kol çalışırken koltuk ve sandalye kullanman gibi durumlar tamamen senin hayal gücüne, araştırmana ve azmine bağlıdır. Çünkü ev içerisinde bu tarz soruları sorabileceğin bir kişisel eğitmenin yoktur. Bu yüzden internet üzerinden bol bol araştırmalı, hareketleri doğru bir şekilde uygulamalı ve deneyimlemelisin. Burada dikkat etmen gereken konu, bu hareketleri doğru bir şekilde yapmandır. Bu yüzden hafif ağırlıklarla başlayarak hareketlerin öğrenilmesi veya 12 Haftalık Evde Antrenman Paketi satın alman çok daha iyi olacaktır.

1(19)

Beslenme

Evde antrenman yapmak veya spor salonunda antrenman yapmak arasında beslenme farklılığı yoktur; çünkü beslenme çalıştığın yere bağlı değildir. Beslenme, hedeflere, çalışma tarzına ve fiziksel özelliklere göre değişmektedir. Fakat kısaca şunu söyleyebiliriz; kas yapmak isteniyorsa günlük olarak harcanan kaloriden daha fazlası tüketilmelidir.

Supplement, yani gıda takviyesine gelince günlük protein ihtiyacında eksiklerin olmaması için protein tozu kullanabilirsin. Bunun yanında daha fazla ağırlık kaldırmak ve enerji olmak için kreatin de kullanılabilirsin.

3(10)

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

 

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel