01 MART 2020

Erkeklerin Makyajı Sakalın Testosteron İle İlişkisi

12143

Testosteron ve Sakal

Birçok erkek sakallarını uzatmaya ve daha erkeksi bir görünüş yakalamaya çalışıyor. Ancak hem genetik hem de çevresel birçok faktör nedeniyle sakal çıkmayabilir ya da istenilen boyutta uzamayabilir. Sakal çıkması için sürekli jilet ile tıraş olmak, bilinenin aksine sakal köklerinin çıkmasını engelleyecektir. Bu nedenle sakalınız çıkmıyorsa ilk yapmanız gereken sürekli olarak jiletle tıraş olmaktansa, sakalınızı rahat bırakarak uzaması için zaman tanımak olmalı. Sakalların, seyrek ve güçsüz çıkmasının sebepleri ise öncelikle bireyin hormonal ve genetik yapısından kaynaklanmakla beraber, cilt problemleri, beslenme ve uyku düzeni gibi nedenlerden de etkilenebilir. 

Erkeklik hormonu olarak bilinen ve erkeğin gelişiminden sorumlu olan testosteron erkeklerin büyüme ve üreme süreçlerinin yanı sıra tüylenme sürecinde de rol alır. Ergenlik döneminde yoğun olarak salgılanan ve 30’lu yaşlarda salgısı azalan testosteron hormonu, sakal gelişim süreci üzerinde de etkilidir. Bazı erkeklerde aynı oranda hormon salgılansa bile sakalın çıkmaması, seyrek veya cılız çıkması da ise çoğu zaman bireyin genetik yapısıyla ilgilidir. 

Genetik Faktörler

Sakalın uzama hızı genetik yapınıza göre değişiklik gösterebilir. Sakallarının sürekli uzamasından dolayı her gün tıraş olmaya ihtiyaç duyan insanlar olduğu gibi, her gün düzeltmesine rağmen sakalları uzamayan insanlar da vardır. Sakalınız uzamaya başladıysa, makas ile düzeltme ihtiyacı duyabilirsiniz. Sakal uzatmaya yeni başlayan kişiler için bu yöntem yanlıştır. Sakalınız uzamaya başladıktan sonra, bir süre kendi doğallığında uzamasına izin verin. Yeterli boyuta geldikten sonra dilediğiniz gibi şekil verebilirsiniz.  

Beslenme

Sağlıksız beslenme düzenine sahip olmak birçok hastalığa neden olduğu gibi, sakallarınızın uzama hızını da etkileyecektir. Tükettiğiniz fast food gıdalar ve işlenmiş besinler, vücuda ihtiyacı olan besinlerin alınmasını engelleyeceği için sakallarınızın dökülmesine bile neden olabilir. Bu nedenle gerekli vitaminleri alabileceğiniz sebze ve meyve tüketimini arttırabileceğiniz gibi dışarıdan besin takviyesi de almanız gerekiyor. Aynı zamanda kıl yapısında bulunan proteinler, yeterli olarak alınmazsa uzamayı kesecektir. Bu nedenle protein ağırlıklı bir diyet düzeni oluşturun ve her gün protein tükettiğinize emin olun.  

Vitamin ve Mineraller

Sakallarınızın uzamaması, folik asit ve biyotin eksikliğinin belirtisi olabilir. Karaciğer, deniz mahsulleri, karnabahar, baklagiller, havuç, muz, yumurta ve tahıllı gıdaların tüketimini arttırarak biyotin alımını arttırabilirsiniz. Aynı zamanda eczanelerden kolayca bulabileceğiniz takviye gıdalar ile vücuttaki eksik folik asit ve biyotini karşılayabilirsiniz.  

Uyku

Deri, kendini gece uyku halindeyken yeniler ve onarır. 8 saatten az dinlendiğiniz günlerde kan akışı yavaşlar ve cilt gerekli bakımı yapamaz. Bu da sakalların uzamasını engeller. Uykusuzluk ve yorgunluk hali ile birlikte başlayan stres sonucunda sakallar dökülebilir. Bu nedenle günde ortalama 8 saat uyumaya özen gösterin.  

Sakal Nasıl Gürleşir?

Seyrek sakal birçok erkeğin yakındığı problemlerin başında yer alır. Tek başına uzun sakallara sahip olmak estetik olarak cazip gelmez. Evde yapacağınız basit uygulamalar ile çok daha sağlıklı ve gür sakallara sahip olabilirsiniz.   Sakallarınıza E vitamini sürmek cildi besleyecek ve sakal köklerini canlandıracaktır. Eczanelerden bulabileceğiniz E vitamini yağı ile doğal bir E vitamini deposu olan zeytinyağını karıştırıp sakallarınıza düzenli olarak uygulayın. Aynı zamanda beslenmenize ekleyebileceğiniz kuruyemiş ve zeytinyağı ile de sakallarınızın kısa sürede gürleşmesini sağlayabilirsiniz.   Çinko, kıl köklerini beslendirir ve sakallarınızın gürleşmesini sağlar. Kabak çekirdeği, deniz mahsulleri ve dışarıdan alabileceğiniz çinko takviyesi ile hızlı sakal uzatıp, güçlendirebilirsiniz.    

Doğal Sakal Uzatma Yolları Nelerdir?

Evde kendi uygulayabileceğiniz bitkisel yöntemler ile sakallarınızı uzatmakla kalmaz, çok daha gür sakallara kavuşursunuz. Sakal çıkarmak istiyorsanız yüzünüzü, kan dolaşımını tetikleyen soğuk su ile yıkamayı unutmayın.  

Sarımsak: Saç ve sakal çıkarma özelliği ile bilinen sarımsak, temiz cilde sürülüp 20 dakika bekletilmesi ile sakallarınızın çok daha hızlı uzamasını sağlayacak.  

Badem yağı: Deriyi ve kıl köklerini nemlendirip besleyen tatlı badem yağı, gözenekleri besler ve kıl köklerini tetikler. Bu sayede sakallarınız çok daha hızlı çıkar.  

Zeytinyağı: Doğal zeytinyağı deriyi nemlendirecek ve gözenekleri açıp sakalların sağlıklı bir biçimde uzamasını sağlayacak.  

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

 

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel