22 AĞUSTOS 2019

En Hızlı Şekilde Nasıl Kas Geliştirebilirim? Nerede Hata Yapıyorum ?

9856

Etkili bir şekilde kas gelişimi için bilinmesi gereken önemli değişkenler vardır. Bu değişkenlerin sıralaması kişiden kişiye farklı sonuç vermektedir. Daha etkili bir şekilde açıklamak gerekirse kas gelişimi aşırı kilolu bir kişi için bir sonraki hedef olabilir, aşırı zayıf insanlar için ise ilk hedef olabilir. 

Bununla birlikte her vücut yapısı kas gelişimine uygundur ancak bu süreç spora yeni başlayan zayıf bir yapıya sahip kişlerde daha hızlı olmakta, kilolu kişilerde de doğru antreman ve doğru beslenmeyle birlikte kas gelişimi söz konusu olabilir ancak bu durumda bilimesi gereken şudur; kilolu kişiler spora başladığında yüksek yağ oranına sahip olduğundan bu yağ oranı vücutta azaldıkça kas & yağ oranında değişim meydana gelecektir. Yani yağ oranı azalırken vücudundaki kas oranı artış gösterecektir. 

Burada bilmemiz gereken önemli durum ise kas hacmiyle kas oranının birbirine karıştırılmaması gerektiğidir. Kas gelişimi ileri seviyede sporcularda daha yavaş ilerlemektedir. Sporcuların her geçen yılda alabileceği kas hacmi bir önceki yıla kıyasla daha az olmaktadır. Bu durum kişinin genetiğine göre değişiklik göstermektedir. 

Peki sağlıklı ve etkili bir kas gelişimi için nelere dikkate edilmelidir ? Maddeler halinde açıklayalım;

  • Her insanın bulunduğu kiloda kalabilmesi için günlük tüketmesi gereken bir kalori vardır . Kas hacmi için bu kalorinin hesaplanması ve bu kalorinin üzerinde bir kalori alınması gerekmektedir . Ancak bu artış çok fazla olmamalı, alınan sonuçlara göre zamanla artırılmalıdır. Önerilen artış ise 200-500 kalori arasıdır.
  • Kalori hesaplandıktan sonra ise tüketeceğimiz makrolar ( protein, yağ, karbonhidrat) dikkatli bir şekilde hesaplanmalıdır. Bu hesap her kişi için değişmektedir. Önemli olan ne tükettiğimiz değil neyden ne kadar tükettiğimizdir.
  • Yüksek kalorili beslenilen bu dönemde, kişi kendini çok iyi gözlemlemelidir, hormonal yapının verebileceği etkiler sebebiyle yağlanma söz konusu olabilir bu durumda 1 hafta veya 10 günlük bir ‘’minicut’’ dediğimiz ufak definasyon beslenmesi yapılabilir. İdeal olan alınabilecek kilo ayda 3-4 kilodur. Fazla kilo alıyorsanız kalorinizi biraz düşürebilirsiniz, az kilo alıyorsanız da biraz artışa gidebilirsiniz. Hızlı ve dengesiz kilo alımı yağlanmaya sebebiyet verecektir. Hacim alınırken haftalık olarak kilonun hesaplanması ve kayıt edilmesi gelişim içn önem arz etmektedir.
  • Bir diğer unsur ise antrenmanın beslenmenize ve hedeflerinize uygun olmasıdır. Yüksek kalorili besleneceğiniz için antrenmanda performansınız artış gösterecektir ve bu durum antrenmanınızın daha yoğun geçeceği anlamına gelecektir. Yoğun bir antrenman ise fazla tahribat demektir ve doğal olarak gelişiminizi etkiliyecektir.

Bütün bu unsurların dikkatle ve sabırla uygulanması halinde kas gelişimi içn önünüzde bir engel kalmayacaktır. Bilinmesi gereken ise kas gelişimi zaman alır bu zaman kişiden kişiye değişir. Kimi kişilerde 6 ayda etkili sonuc alınırken kimi kişilerde ise 1 yıl olabilir. Önemli olan ise doğru beslenme ve doğru antrenman sürecidir.

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel