En Doğru Formda Romanian Barbell Deadlif main blog image
26 ARALIK 2022

En Doğru Formda Romanian Barbell Deadlif

7227

Romanian Barbell Deadlift, öncelikle egzersiz yapan kişinin her iki eliyle tutuğu bir barbell ile uygun şekilde gerçekleştirilen bir arka zincir bileşik egzersizidir. Diğer egzersizlerde form kullanımını, bağ dokusunun genel işlevini ve egzersiz yapan kişinin kas gücünü iyileştirebildiğinden, hem sporcular hem de spor salonuna gidenler için mükemmel bir alt vücut bileşik egzersizi olarak bilinmektedir.

Romanian Barbell Deadlift hem günlük yaşamda hem de fitness hayatınızda çeşitli hareketlerde yer alır ve bu nedenle, yaralanma olasılığını azaltmak ve sporcu için gelişiminin doğru bir şekilde geliştirmek için genellikle doğru form üzerinde eğitim alınması gereken egzersizler arasında yer almaktadır. Bunun için Romanian Barbell Deadlif egzersizini doğru formda uygulayarak gelişiminizi en iyi forma getirmeniz için bu egzersizi detaylıca inceleyeceğiz.

romanian_deadlift_4

Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

 • Dumbell
 • Halter
 • Trap-bar

En Doğru Formla Romanian Barbell Deadlift

 • Eğer ilk kez yapacaksınız hareketi bilen birinden yardım istemeniz gerekebilir. Yanlış ağırlık seçimi ya da hareketi eksik gerçekleştirmek ciddi hataların doğmasına yol açabilir.
 • Pratik yapmak için ilk önce ağırlık takmadan çubuk kullanabilirsiniz. Ağırlığı olmayan bir çubuk sırta ve dizlerinize baskı yapmadığı için forumunuz yakalamanıza yardımcı olur.
 • Hareketi prova ettikten sonra yeterli miktarda ağırlık yükleyin. Ağırlıkların çubuğa sabitlenmiş olduğundan emin olun. Bir ağırlık rafına sahip olmanıza gerek olmasa bile yine de raf işinizi kolaylaştırabilir.
 • Ayaklarınızı bara doğru çevirerek haltere yerleşin. Bardan uzak kalmak halteri kaldırmak için öne doğru eğilmenize neden olur. Bu da sırtınızın halterin hizasının dışında kalmasına neden olur.
 • Haltere yaklaştıktan sonra ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Hafifçe bükülmüş şekilde durun ve bu konumunuzu hareket boyunca koruyun. Dizleri hafifçe bükmek, vücuttaki gerilmeyi önlediği için kitlenmeyi engeller.
 • Ağırlık çubuğunu çift el tutun. Avuç içleriniz aşağı bakacak şekilde kavrayın.
 • Halteri kaldırırken hem omuz hem de karın kaslarınız harekete geçmelidir. Bu, ağırlığı kaldırırken formunuzu korumaya yardımcı olmalıdır.
 • Barı vücudunuza yakın tutun. Sizden uzaklaşmasına izin verirseniz omurga hizasının kaymasına neden olur. Sırtınız ve boynunuz düz olmalı.
 • Halteri indirme aşamasında kollarınız yana doğru basılı şekilde kalmalı. Eğildiğinizde de sırtınız dik pozisyonda olmalı.
 • Kalçalarınız geri iterken dizlerinizi kırmalısınız. Kolları ve bacakları sabit tutun.
 • Bacak kaslarınızın gerildiğini hissettiğinizde barı indirin. Ayak bileklerinize yuvarlar gibi yakın tutmanız gerekmektedir.
romanian_deadlift_5

Hangi Kaslar Çalışır?

Romanian deadlift, bacakların arkası, kalçalar ve gövdenin arkası olarak da bilinen arka zincir boyunca yer alan çeşitli kas gruplarını güçlendirmeyi veya rehabilite etmeyi amaçlayan kapalı bir kinetik zincir bileşik egzersizidir.

Bileşik bir egzersiz olarak sınıflandırılır ve bu, birden fazla kas grubunun çalışacağı anlamını ifade eder. Büyük ölçekli kas alımı gerektiren eğitim rejimlerinde veya egzersizlerini yapabilecekleri kısa bir zaman aralığına sahip bireylerde faydalı olabilir.

Birincil hareket ettirici olarak hareket eden ana kas grupları, hamstringlerdeki çeşitli kaslardır, yani semimembranosus, semitendinosus ve biceps femoris, ön kısmında yer alan biceps brachii ile karıştırılmamalıdır.

Gluteus maksimus, gluteus minimus ve gluteus medius da birincil hareket ettirici kaslar olarak dahil edilmiştir ve bunların tümü, hareketin hem eşmerkezli hem de eksantrik kısmı sırasında egzersize önemli bir itici güç ve bir germe refleksi sağlar.

Stabilizatör olarak, ön kollar boyunca yer alan birçok küçük kas, sporcu öne eğilirken barbellı dengelemeye yardımcı olur; bu sırada, gövdeyi stabilize etmek ve sporcunun yaralanma olasılığını azaltmak için erector spinae ve abdominal stabilizatörler de devreye girer.

Romanian Deadlift Faydaları

 • Romanian Deadliftin belki de en büyük etkisi, egzersizin sağladığı atletik performansı geliştirmesidir. Dumbbell romanian deadlift, arka bacak zincirlerini çalıştırmak isteyen sporcular söz konusu olduğunda, sporcunun özel hedeflerine bağlı olarak, antrenman rejimleri için daha faydalı olabilecek, daha etkili ve yoğun antrenman uyarıları sağlayabilir.
 • Arka zincir, gluteus maximus ve yakındaki kas gruplarından önemli bir kuvvet oluşturan, hareketler sırasında üretilen patlayıcı gücün büyük bir kısmından sorumludur. Bu nedenle, bir sporcunun antrenman programına romanian deadlift eklenmesi, arka zincirde kas hipertrofisini tetikleyerek ve komuta nöromüsküler lif alımını geliştirerek spor sırasındaki genel performansında ve atletik yeteneklerinde gözle görülür ilerlemelerden doğrudan sorumlu olabilir.
 • En iyi formda yapıldığında, hem egzersizin yoğunluğuna hem de burada kullanılan eğitim yöntemine bağlı olarak, geliştirilmiş kemik yoğunluğundan atletik yetenekte gözle görülür bir kas inşasına kadar, sporcuya sayısız olumlu etki sağlar.
 • İnsanlarda doğru duruşun temeli lomber omurga ve gluteal kas grupları olduğu düşünüldüğünde, bu bölgeleri çevreleyen kasların çalıştırılması, gövde ağırlığının vücutta eşit olarak dağılmasına yardımcı olur, böylece postürü iyileştirir ve duruşla ilgili sorunları azaltmaya fayda sağlar.
romanian_deadlift_3

Romanian Deadlift Alternatifleri

 • Single Leg Romanian Deadlift
 • Dumbbell Split-Leg Romanian Deadlift
 • Trap-Bar Romanian Deadlift
 • Dumbell Romanian Deadlift

Romanian Deadlift Yaparken Yaralanmalardan Nasıl Kaçınılır?

Harekete yeni başlıyorsanız kendinizi sakatlanma riskine karşı korumanız gerekmektedir. Yeni başlayanlar için her sette 7-8 hareket önerilmektedir. Hareketi doğru yapmak için bara ağırlık takmadan pratik yapın. Birçok sporcu sırtı ve kalçaları dik tutmak için koordinasyon sorunu yaşayabilir.

Ağırlık rafı kullanmak hareketi daha kolay yapmanıza yardımcı olur. Bazı varyasyonlarda halter yerine dumbell ya da farklı araçlar da kullanılabilir. Yanlış bir hareket hem sırtınızı hem de omuzlarınızı zedeleyebilir. Bundan dolayı profesyonel ellerden yardıma alarak hareketi gerçekleştirebilirsiniz.

Uygun Ağırlık Nasıl Belirlenir?

Harekete yeni başlayanlar için çok ağır yükler önerilmemektedir. Ağırlık arttırma düzeyi kademeli kademeli olmalıdır. Vücut kas kütlenize göre bir ağırlık seçmek doğru ağırlık seçimlerinden biridir. 

romanian_deadlift_1

Tutuşun Önemi

Doğru bir tutuş hareketin daha işlevsel yapılmasını sağlar. Kuvvetinizi bilek ve sırttan aldığınız için yanlış bir hareket ile kendinize zarar verebilirsiniz. Tutuşun doğru olmasının bir diğer önemi ise vücudun ağırlığı doğru olarak yayabilmesidir. Romanian deadlift için de aynı şey geçerlidir. İki elin avuç içinin dışarı bakması, ya da birinin içeri birinin dışarı bakması doğru olan tutuş seçenekleridir. 

Testosteronu Artırıyor mu?

Romanian Deadlift, vücudunuzdaki en büyük kas gruplarını çalıştıran ve daha fazla testosteron üretmek için mükemmel olan klasik çok eklemli bir egzersizdir. Ağırlık egzersizlerinin kısa ve uzun vadeli testosteron düzeylerini artırmaya yardımcı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bench press, squat, deadlift gibi egzersizler testosteron seviyelerini artıran en etkili egzersizlerdir.

Saygı ve sevgiler, 
Team Shredded Brothers.

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel