Elma Sirkesinin Vücudumuza Faydaları Nelerdir ? main blog image
22 AĞUSTOS 2019

Elma Sirkesinin Vücudumuza Faydaları Nelerdir ?

42277

Elma Sirkesi

Doğal antiseptik, antifungal ve antibakteriyel özelliklerine sahip olan elma sirkesi, içeriğinde bol miktarda magnezyum, fosfor, potasyum, demir, bakır ve florin bulundurur. İnsan sağlığına ve cildine büyük faydaları bulunur.

Elma Sirkesinin Faydaları

·Sivilcelerin oluşumunu engeller, doğal bir yüz toniğidir, son zamanlarda cilt bakımında oldukça sık kullanılan sirkenin en bilinen etkilerinden biri de suyla seyreltilmiş halde cilde uygulandığında sivilceleri geçirmesi. Bu da bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkisi olmamakla birlikte birçok insanın başvurduğu bir yöntem. Ayrıca genel olarak cilt temizliğinde de bir tonik görevi görür.

·Kan Şekerini Düzenler. Elma sirkesinin faydaları arasında en çok ön plana çıkan özellik, kan şekeri üzerindeki düzenleyici etkisidir. Özellikle Tıp II diyabet hastalarında, yani insülin direnci ya da insülin üretememesi nedeniyle yüksek kan şekeri seviyeleri problemleri yaşayan insanlarda etkili çözümler vermiştir. Sadece diyabet gibi ağır vakalara değil. Kan şekeri seviyelerini normal aralıkta tutmak isteyen tüm insanlarda, elma sirkesi faydalı sonuçlar ortaya koymuştur.

 

·Tokluk hissi verir ve kilo kaybına yardımcı olur. Tokluk hissi sağlayan sirke daha az kalori tüketmemizi sağlıyor. Ayrıca göbek yağlarının azalmasını ve bel çevresinin incelmesini de sağladığı düşünülüyor. Tek başına bir mucize yaratmasa da kilo vermek için hali hazırda bir diyet programı uygulayanlara yardımcı olabilir.

·Kolestrolü düşürür ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltır. Dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kalp ve damar hastalıklarını önlediği ya da artışını durduğu düşünülmekte. Yapılan deneylerin tamamı hayvanlar üzerinde yapılmış olsa da kalp ve damar hastalıkları üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülen sirkenin Harvard’ta yapılan bir araştırmada salatasının sosuna her zaman sirke ekleyen kadınların kalp hastalığı riskinin düşük olduğu görülmüştür.

·Kansere karşı olumlu etkilere sahiptir. Yine kanıtlanmış olmamakla birlikte yapılan araştırmalar ve gözlemlerle elma sirkesinin kanser hücreleri üzerinde iyileştirici etkisi olduğu düşünülmekte.

sirke-4

·Migrene iyi gelir. Yoğun baş ağrısına neden olan migren atakları bazen saatler sürebiliyor. Elma sirkesi de birçok kişi tarafından migren tedavisinde kullanılıyor. Hazırlayacağınız elma sirkesi karışımını düzenli kullanmak migren tedavisinde oldukça etkili. Önemli nokta ise böyle bir yöntemi uygulamadan önce vücudunuzda oluşabilecek diğer etkiler için mutlaka doktorunuza danışmanız. Migrene ne iyi gelir listemizde elma sirkesi dışında migrene iyi gelen doğal yöntem ve gıdalara göz atabilirsiniz.

·Vücudunuzu toksinlerden arındırır. Vücudunuzun pH seviyesini dengelemeye yardımcı olan elma sirkesi adeta bir tonik görevi görür. Bağırsak hareketliliğini sağlar ve doğrudan karaciğere etki ettiğinden yağın metabolize edilmesine yardım eder.

·Saçlarınızın daha parlak olmasını sağlar. Elma sirkesi, saçlarınızı ve saç diplerini temizlemeye yardımcı olur ve aynı zamanda saçlarınızın daha parlak olmasını sağlar. Saç diplerinizdeki ölü hücrelerin de temizlenmesine yardımcı olur, saçın pH dengesini kazandırır. Ayrıca saçların daha hızlı uzamasını, daha yumuşak olmasını ve saç kepeğinin azalmasını sağladığı da düşünülmektedir.

·Dişleri beyazlatır. Elma sirkesi, dişlerinize sürüp duruladığınızda ve bunu düzenli olarak yaptığınızda dişlerinizdeki çay, kahve ve sigara lekelerini azaltır. Dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlar.

sirke-5

·Reflüye iyi gelir. Elma sirkesi mide asit dengesini sağlayacağı, pH seviyesini dengeleyeceği için reflü problemi olanlara iyi gelir.

·Vücudun pH dengesini sağlar. Vücut kimyamızın sağlıklı olabilmesi ve vücut fonksiyonalrımızın sağlıklı bir şekilde işlemesi için gerekli olan pH derecesinin(7.4) dengesinin korunması gerekir. Elma sirkesi de buna yardımcı olur.

·Güneş yanıklarına ve cilt tahrişlerine iyi gelir. Elma sirkesinin bir diğer faydası güneşten yanmış cildi rahatlatma ve yatıştırma özelliği olmasıdır.

·Meyve ve sebzeleri mikroorganizmalardan arındırır. Meyve ve sebzeleri sirkeyle yıkamak iyice temizlenmelerini sağlıyor. Bunun için önerilen miktar ise 3 bardak suya 1 bardak sirke koyularak hazırlanması.

·Gıdaların çabuk bozulmasını engeller. Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez ama bunların arasında en önemlilerinden birisi de gıdaların çabuk bozulmasını önlemesi.

 • Kilo vermeye yardımcı olur. Bu sefer uyarıyı baştan yapalım! Hiçbir besin, ne kadar doğal olursa olsun, tek başına kilo verme konusunda mucizeler yaratmaz. Yine de bu yolculukta sizde yardımcı olabilir. Elma sirkesinin faydaları arasında da, kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. Bu faydanın etkilerini görebilmek için, elma sirkesini doğru yiyeceklerle eşleştirmek gerekmektedir. Örneğimiz, yüksek karbonhidratlı yemeklerden gelsin. Karbonhidrat oranı yüksek bir yemeğin başına oturmadan önce, sulandırılmış elma sirkesi içmek, doygunluk hissine daha çabuk ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu durumun etkileri, üç ila dört ayda ve düzenli bir diyet programına destek olarak uygulandığında ortaya çıkar.
 • Kalp sağlığına iyi gelir. Dünyadaki en yaygın erken ölüm nedeninin. kalp hastalığı olduğunu biliyor muydunuz? Kimi insanların kalp hastalığına daha yatkın olmasının nedeni ise, yüksek kolesteroldür. Kolestrol ve trigliserit üzerinde düzenleyici etkisi olan elma sirkesi, bu tarz bir risk altında olanlara yardımcı olabilecek bir maddedir. Salata soslarına katacağınız elma sirkesi, kolestrol kontrolüne destek olacaktır. Elma sirkesi, insülin duyarlılığını artırabilir ve diyabetle savaşmaya yardımcı olabilir. Bu faktörler bu nedenle kalp hastalığı riskini azaltmalıdır.

 

Sonuç olarak;

 • Su ile karıştırılıp içilen elma sirkesi hazmı kolaylaştırır.
 • Elma sirkesi bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip ve soğuk algınlığı durumları gibi farklı hastalık ve enfeksiyon türlerinin önlenmesine yardımcı olur.
 • Elma sirkesi vücutta basit karbonhidratların sindirimine katkı sağlar ve ayı zamanda kanda bulunan şeker seviyesini düşürür.
 • Elma sirkesi vücudun doğal yollarla toksinlerden arınmasına katkıda bulunan enzim, mineral ve vitaminler içerir.
 • Kan dolaşımını arttırarak varisleri yok eder.
 • Probiyotik bakterilerin artmasına yardım eder.
 • Cildi yumuşatmak, parlatmak için banyo suyuna bir miktar sirke katılır.
 • Yüksek miktarda klorojenik asit içerdiği için kötü kolestrolün (LDL) oluşmasını engelleyerek  kalp ve damar sağlığını korur.
 • Genel olarak cilt temizliğinde de bir tonik görevi görür.
 • Elma sirkesi mide asit dengesini sağlayacağı, pH seviyesini dengeleyeceği için reflü problemi olanlara iyi gelir.
sirke-2

Elma Sirkesini Nasıl Tüketmeliyiz ?

Elma sirkesi faydalı olması için günde iki kez tüketilmesi gerekir. Bunun için bir bardak suyun içine iki yemek kaşığı elma sirkesi koyup karıştırarak hazırlanan karışımı, sabah kahvaltı öncesi ve akşam yatmadan önce içebilirsiniz.

sirke-3

Elma Sirkesi Kilo Vermeme Yardımcı Olur Mu ?

Elma sirkesinin faydaları araştırılırken en çok merak edilen soru elma sirkesi ile kilo verilip verilmediğidir. Zayıflamak için elma sirkesi formülünü kullanmak istiyorsanız gün boyu içebileceğiniz bir karışım oluşturmanız gerekmektedir. Bu kolay karışım, bir bardak suyun içine bir çay kaşığı elma sirkesi koyarak oluşturulur. Yapılan bir araştırma sonucunda, elma sirkesi içinde bulunan asetik asit tüketenlerin vücut ağırlığı ile birlikte bel ve karın çevresindeki yağların azaldığı tespit edilmiştir. Zayıflamak isteyenler yemeklere ve salatalara elma sirkesi ekleyerek tüketebilir.

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel