Düzenli Spor Yapmanın Yolları main blog image
21 HAZIRAN 2021

Düzenli Spor Yapmanın Yolları

3083

Dünyada birçok insan fitness salonlarına gitmektedir. Kas yapmak, zayıflamak veya diğer aktiviteler için zaman harcamaktadır. Fakat şu bir gerçektir ki ülkemizde ve dünyada, spor alanıyla ilgilenen insan sayısı ne yazık ki çok azdır. Bu sebeple hareketsiz bir vücut, birçok insanda oluşan bağışıklık sistemin yavaşlaması gibi diğer hastalıkların açığa çıkmasını sağlamaktadır. Bu sonuçları bildiğiniz halde, hayatınıza sporu dahil etmeden, yaşamaya devam etmektesiniz. Sporu hayatınıza soktuğunuzda her şeyin değişeceğine, motivasyonunuzun artacağına ve sağlıklı bir yaşam süreceğine gireceğinize tanıklık edeceksiniz.

Düzenli spor yapmanın, vücudunuzdaki etkileri gerçekten çok büyüktür. Hem sağlığınızı, hem de yaşam tarzınızı düzene sokabileceğiniz ender konulardan biridir. İyi bir vücuda sahip olmak isteyenler için, düzenli bir şekilde spor yapmak yaşam tarzlarınızdan biri haline gelecektir. Böylelikle iyi bir vücuda sahip olmanın avantajlarıyla bir adım önde olacaksınız. Peki bu avantajlara sahip olmak için, özenli ve düzenli olmanız gerekmektedir. Düzeninizi ayarlamak için neler yapmalısınız bunları daha yakından inceleyelim.

duzenli_spor_yapmak_1

Düzenli Spor yapmak

Düzenli spor yapmak istiyorsanız bunun için en büyük etken devamlılıktır. İyi bir motivasyona sahipsiniz ve spora başlıyorsunuz. Belki de spor salonunuza giderken veya gelirken yorulduğunuz oluyor, düzenli beslenmeme sonucu enerjinizde düşüşler oluyor veya motivasyonunuzun zamanla geçtiğini, vücudunuzun gelişmediğini hissederek spor salonuna gitmekten vazgeçiyorsunuz. Bu anlattığımızı genel olarak dünyada veya ülkemizde birçok insan yaşayarak, hedeflerinden ve iyi bir yaşam tarzından vazgeçiyor. Bunun için en baştan başlayarak yaşamınızı belirlemeniz gerekiyor. Evinizde spor salonu yoksa yapabileceğiniz tek şey evinize yakın bir konumda bir yere kaydolmanız olacaktır. Size uygun olan bir spor salonuna kaydolduktan sonra, gün içinde spor salonuna gitmek için, uygun bir zaman dilimi belirlemek olacaktır. Bu dilim, sizi yoğunluğa sokmayacak ve gün içindeki diğer işlerinizle çakışmaması gerekecektir. Haftada hangi günler gideceğinizi belirlemeli ve ardından uygulayacağınız antrenman programlarını düzenli bir şekilde yapmalısınız.

duzenli_spor_yapmak_3(1)

Haftada Kaç gün

Antrenmanlarınızı düzenli yapmadığınız ve aksattığınız günlerde, yapmanız gereken harekete geçmek ve hedeflerinizi, hayallerinizi düşünerek motivasyonunuzu tekrar toplamak olacaktır. Haftada en az, sizin belirlediğiniz günler ile 3 gün antrenman yapmalısınız. Haftada üç gün yapacağınız antrenman sizi pek bir yere götürmeyecektir fakat, kas gelişiminizin durmaması açısından iyi bir belirleyici olacaktır.

Haftada 1 veya 2 spor yapmak ise kas gelişimi pek söz konusu olmasa da, araştırmalara göre ileride oluşacak hastalıkların önüne geçmektedir. Kas gelişimi istemiyor ve sağlıklı bir yol izlemek istiyorsanız, haftada en az 1 kere spor yapmak yapmayan insanlarda ayıracak ve hastalanma riskinizi %30’lara düşüreceksiniz.

Kıyafet ve ekipman

Spor yapmak için özel kıyafetlerinizin olması, mental açıdan motivasyonunuzu arttıracak konulardan biridir. Kıyafetlerinizin bol olmaması, antrenman sırasında daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Bu sebeple kıyafetlerinizi seçerken, rahat hareket edebilecek esneklikte olmasına dikkat ederek alın. Teri emen ve nefes alan kıyafetleri de tercih edebilirsiniz. Sevdiğiniz kıyafetleri satın almaya özen gösterin. Bu sizi spora teşvik edebilecek yöntemlerden biri olacaktır.

duzenli_spor_yapmak_4

Doğru Antrenman

Düzenli bir antrenman için dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi, antrenman saati boyunca iyi vakit geçirmektir. Motivasyonunuzu en yüksek seviyede tutmalı ve ona göre programınızı düzenlemelisiniz. Bunun için kişiden kişiye değişen yöntemler ile antrenman saatini değerlendirebilirsiniz. İster müzik dinleyerek, ister yoğun bir antrenman ile motivasyonunuzu en yüksek seviyelerde tutmalısınız. Böylece iyi geçen antrenmanlar, spor yapmaktan zevk alan kişi haline bürünmenizi sağlayacaktır. Bu da sizin bir sonraki antrenman için motivasyon kaynağınız olacaktır. Düzenli spor yapmayı, hayatının bir parçası olarak kabul etmeniz, spor yapmayı bırakmamanız için önemlidir.

Beslenmenize Dikkat Edin

Düzeni bir spor yaşamı için, uykunun yanı sıra beslenme de çok önemli etkendir. Beslenme programınızı özenle düzenleyerek, günlük olarak yemekten zevk alacağınız besinleri tercih edebilirsiniz. Yüksek yağ oranına sahip besinlerden uzak durmalı ve hedefinize yönelik karbonhidrat alımı sağlamalısınız. Protein tüketiminizi ihtiyacınız kadar almalı ve bolca su tüketmelisiniz. Spora girmeden en az iki saat önce öğününüzü almalısınız. Spora girmeden hemen önce öğününüzü tüketirseniz, antrenman sırasında rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Düzenli spor yapmanın bir parçası olan beslenme, sağlığınız açsında da bir çok etkene sahiptir. Antrenmandan sonra hemen yemek yiyerek günlerinizi tamamlayabilirsiniz. Hem ana hem de ara öğünlerinizi, çeşitli güzel meyve ve sebzelerle düzenleyerek tüketebilirsiniz. Doğru beslenme ile yapılan düzenli spor, hastalık riskini azaltmaktadır. Günde 3 ana öğün, 3 ara öğün şeklinde planlama yapabilirsiniz.

duzenli_spor_yapmak_2

Gelişiminizi Kayıt Altına Alın

Düzenli spor yapmanın bir diğer faktörlerinden biri ise, gelişiminiz en doğru şekilde takip etmekten geçer. Kısa ve küçük hedeflerle ilerleyerek, gelişiminizi takip edebilirsiniz. Örneğin kilo vermek gibi bir hedefiniz varsa, kısa mesafe yürüyüşleriyle örn. 1km gibi hedeflerle başlayabilirsiniz. Ya da kuvvet antrenmanı gibi hedefleriniz için, 20 şınav ile başlayabilirsiniz. Hedeflerinizi belirledikten sonra ise, düzenli olarak kullanacağınız antrenman günlüğü tutabilirsiniz. Bu size ne kadar yol ilerlediğinizi, hedefinize kalan kısmı ve her gün istikrarlı devam etmenizi sağlayacak yöntemlerden biridir. Haftalık, aylık ve gerçekten istikrarlı ilerlediğinizde yıllık planlar haline gelerek, ilk başladığınız günden, şimdi ki haliniz için iyi bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Devamlılık Haline Getirin

Düzenli spor yapmanın püf noktalarını öğrendikten sonra, önemli olan ise bunu doğru bir şekilde devam ettirmektir. Düzenli spor hayatına sahip olmak için, yaşam tarzınızı bunun üzerine kurmalısınız. Yaşam tarzınız ne kadar spor yapmaya uygun olursa, spor devamlılığınız o kadar iyi olacaktır. Hedeflediğiniz vücuda ulaşmak için, her gün düzenli olarak çalışmalı, beslenmeli ve antrenman yapmalısınız. En iyi antrenman ve beslenme programlarıyla birlikte çalışmalısınız. Bu programlar her gün düzenli olarak takip edebileceğiniz programlar olmalıdır. Böylece daha verimli antrenmanlar ile gelişiminizi sağlayabilirsiniz. Hedefe her ulaştığınızda pes etmeden bir adım daha atarak, yeni hedeflerle mücadele etmelisiniz.

Saygı ve sevgiler...

Team Shredded Brothers.

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel