BacXPlosion BAŞLADI -%20 İNDİRİM KUPON KODU: BAC20

 • 0 GÜN
 • 0 SAAT
 • 0 DAKİKA
 • 0 SANİYE
16 EYLÜL 2019

Bin Bir Derde Deva Olan Deve Dikeni Bitkisinin Mucizevi Özellikleri!

1549

Deve Dikeni Nedir ?

Ülkemizde dikenli olan benzer çok sayıda bitki vardır ve halk arasında bunlara hep deve dikeni deniyor. Çünkü develer diken yediği için her hayvanın yiyemeyeceği bu tip dikenli bitkilere de deve dikeni denir. Ama bunlardan sadece bilimsel adı ‘’silybum marianum’’ olan deve dikenidir. Doğada çoğunlukla kendiliğinden yetişme özelliği olan bu bitki tohumlarının çok kolay yayılması nedeniyle ülkemizin pek çok bölgesinde bu bitkiye rastlayabilirsiniz. Bu bitkinin tohumları kullanılması gerekiyor. Yani yaprağı veya diğer kısımları değil tohumların içerisinde bulunan silymarin denen maddeler bir karışımdır ve bu karaciğer hastalıklarının bir numaralı ilacıdır.

Deve Dikeninde Bulunan Vitamin&Mineraller

Deve dikeninde C vitamini, magnezyum, kalsiyum, potasyum, selenyum, proteinler, doymamış yağ asitleri ve lif bulunmaktadır. Kampesterol gibi çeşitli fitosteroller, silimarin, uçucu yağlar, tyramin, flavonit, histamin, reçine, amine, albumin, agmatin içerir.

Hadi şimdi deve dikeninin faydalarından bahsedelim;

 • Deve dikeninin hepatit C enfeksiyonlarında etkili olduğu son yapılan araştırmalar ve klinik çalışmalarla ortaya konuldu.
 • Deve dikeni içinde reçine, amine, albümin, agmatin ve yağ bulunduruyor. Bu özler sayesinde karaciğere sayısız fayda sağlıyor. Karaciğer hücrelerinin yenilenmesine, zararlı maddelerden arınmasına olanak tanıyor.
 • Özellikle fazla ilaç tüketilmesi veya alkol kullanılması ile zarar gören karaciğer üzerindeki tahribatı azaltıyor.
 • Kandaki kirliliklerin giderilmesini kolaylaştırabilir ve sivilcelere iyi gelebilir.
 • Böbreklerin çalışmasına yardımcı olurken idrar yollarında yaşaşan problemleri de rahatlatıyor.
 • Safra kesesinde oluşabilen rahatsızlıklar için faydalıdır.
 • Ateş düşürücüdür.
 • Romatizmaya bağlı olan rahatsızlıklarda ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Sindirim Sistemimizi Korur

Dolaşım faaliyetlerini düzenleyen, karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde önemli rol üstlenen ve özellikle karaciğer hastalıklarına bağlı tedavilerde kullanılıyor.

Eğer karaciğer yağlanmanız varsa bu harika deve dikeni bitkisinin tohumlarından yararlanabilirsiniz.

Sindirim sisteminizi kuvvetlendirmeye yönelik etkisi de mevcut olan deve dikeni tohumunu kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanabilirsiniz.

Mide sindirimini kuvvetlendirerek hazmı da kolaylaştıran bu bitkiyi, hazımsızlık sorunlarında güvenle kullanabilirsiniz.

Migren ataklarını hafifletme, varisleri giderme, damar tıkanıklığını engelleme gibi rahatsızlıkların da üstesinden gelebilen deve dikeni vücut direncinin arttırılmasına da yardımcı oluyor. Araştırmalar yüksek antioksidan kapasitesiyle hücre yenileyici etkiye sahip bu bitkinin, göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, prostat kanseri gibi kanser türlerini de önlemede etkili olduğu konusunda hemfikir. Ayrıca deve dikeni bitkisi rahim hastalıklarında kullanıldığında da iyileştirici etkiye sahip.

Karaciğer Hastalıkları İçin Etkili Olabilir

Deve dikeni genellikle karaciğer hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Karaciğerin yağ parçalama özelliğini kullanarak bu organda yağ birikmesine engel olur. Dolayısıyla deve dikeni tüketerek karaciğerinizin yağlanmasını engelleyebilir, karaciğer hastalıklarından korunabilirsiniz.

Kemik Sağlığını Destekler

Deve dikeni östrojen eksikliğinden kaynaklanan kemik kaybını önlemeye yardımcıdır ve osteoporoz riskini önler. Menopoz sonrası kadınlarda kemik kaybını önlemek veya geciktirmek için yararlı bir tedavi olabileceği düşünülmektedir.

Yüksek Kolesterole İyi Gelir

Deve dikeni özleri, yüksek konsantrasyonlarda faydalı yağ asitleri içerir.  Omega 3 yağ asitleri kolesterol ve trigliserit seviyelerini dengeleyebilir ve damar sertliği oluşmasının önüne geçebilir. Aynı zamanda silymarin birleşiği de kan damarlarının iltihaplanmasını önleyebilir ve kanı temizleyerek oksidatif stres hasarını minimuma indirebilir.

Deve Dikeni Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Kaynamış suyun içerisine bitkiden bir yemek kaşığı eklenir ve ağzı kapatılarak demini alması için 5 dakika beklenir, sonra süzüp içebilirsiniz. Yemek sonrası şişkinlik ve hazımsızlık olması durumunda içilirse daha faydalı olacaktır.

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel