BAC başladı! Tüm paketlerde %20 indirim. KOD:BAC20

  • 0 GÜN
  • 0 SAAT
  • 0 DAKİKA
  • 0 SANİYE
22 AĞUSTOS 2019
Alkali Beslenmenin Faydaları Nelerdir? main blog image

Alkali Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

3469

Alkali beslenme nedir?
 

Alkali beslenme, vücudunuzun pH dengesini ve yediğiniz yiyeceğin vücut ph seviyesini değiştirebileceğiniz teorisine dayanır. 

Alkali beslenme savunucuları, modern diyetlerin neden olduğu vücutta yüksek ‘aşırı asit’ düzeylerinin osteoporoz, böbrek ve karaciğer bozuklukları ve hatta kanser gibi bir dizi sağlık sorununa neden olduğunu belirtirler. Vücutta asit üreten gıdalar arasında et, buğday, alkol, kafein ve işlenmiş gıdalar bulunur. Alkali gıdalar arasında kabul edilen yiyecekler arasında ise meyve ve sebzeler bulunur.

Alkali beslenme, idrarınızın pH’ının ne yediğinize bağlı olarak değişeceğinden, başlangıçta böbrek taşları ve idrar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Bununla birlikte, bunun vücudun geri kalan kısmının pH’ını değiştirdiğini gösteren hiçbir kanıt yoktur. Kan pH’sı böbreklerimiz tarafından sıkı bir şekilde düzenlenir ve diyetten etkilenmez.

Son birkaç yılda alkali beslenme konusunda tartışmaya gidilmiştir. Yapılan kanser araştırmaları sonucunda alkali diyetin vücut ph’ını manipüle ettiği, alkali diyetlerin kanser riskini azalttığı, asidik diyetlerin ise kanser riskini arttırdığı ortaya çıkmıştır.

Alkali beslenmenin faydaları nelerdir?

 

Sindirim ve bağışıklık sistemine birçok faydası olan alkali beslenmenin tüm faydaları şu şekildedir:

➤ Vücuttaki toksinlerin azalması ile birlikte bağışıklık sistemi sağlığı desteklenir.

➤  Obezite gibi problemlerin görülme sıklığı azalır.

➤  Bölgesel yağlanma problemlerinin görülme sıklığı azalabilir.

➤  Kemik sağlığı desteklenir.

➤  Gün içinde daha enerjik olunur.

➤  Alkali beslenmenin sindirime de faydası olduğu bilinmektedir. Alkali bazlı beslenme ile asidik bazlı beslenmenin neden olduğu mide sorunları önlenebilir.

➤ Alkali seviyesi yüksek olan gıdaların düşük yağ içeriği sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi destekler.

➤  Alkali beslenme ile vücuttaki iltihap önlenebilir. Bu sayede eklem, sırt ve kas ağrıları olmak üzere birçok ağrı azaltılabilir.

➤  Alkali diyet ile kanımızın pH seviyesinin düzenlenmesi kan basıncının düzenlenmesine, yüksek kolesterolün engellenmesine ve kalp hastalıklardan korunmaya yardımcı olur.

➤  Alkali grubu gıdalar genel olarak sağlıklı gıdalar oldukları için hastalıklardan korunmayı desteklerler.

Alkali beslenmenin sindirime faydaları nelerdir?

Alkali beslenmenin faydalarından sonra alkali beslenmenin sindirime olan faydaları konusuna ayrı bir başlıkta yer vermekte fayda var. Bunun için ise asidik ve alkali beslenmenin vücut ve sindirim sistemi üzerindeki etkilerine bakmalıyız. Asidik olan besinler sindirim esnasında vücutta asit yükü bırakmaktadırlar. Fakat alkali beslenmeye ve alkali besinlere baktığımız zaman sindirim sistemini zorlamadıklarını ve yormadıklarını görürüz. Aşırı asidik beslenmede mide sorunlarının oluşabildiği bir gerçektir. Fakat buradan ‘’Tam anlamıyla alkali beslenilmelidir!’’ gibi bir sonuç çıkmamalıdır. Aradaki denge oldukça önemlidir.

İdrarınızı takibe alın

➤  İdrar renginin açık olmasına dikkat edin.

➤  İdrarınızın koyu olmasına izin vermeyin.

➤  pH’nı ölçemeseniz bile koku ve renk takibi yapın.

➤  Sabah ilk bakarak da asit yükünüzü anlayabilirsiniz.

➤  Açık sarı, kokusuz idrar alkalidir.

➤  Orta sarı az kokulu idrar az asitlidir.

➤  İdrarınızın rengi çok koyu ve kokusu iyice ağırlaşmışsa asitlenmeniz yüksek demektir.

Alkali beslenme listesi

Alkali beslenme listesi bir uzmandan yardım alınarak hazırlanması gereken bir diyet listesidir. Ancak alkali diyet listesi nasıl olur gibi bir örnek arıyorsanız aşağıda vermiş olduğumuz alkali diyet listesine göz atabilirsiniz.

Ancak aşağıda vermiş olduğumuz alkali diyet listesini uygulamadan önce bir uzmana danışıp,  vücudunuzun bu diyet programına uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz. 

İşte en çok merak edilen alkali diyet beslenmesinde tüketilmesi gereken ve tüketilmemesi gereken gıdalar;

Saygı ve sevgiler,

Team Shredded Brothers

PAYLAŞ
taksitli alışveriş görsel
ödeme seçenekleri görsel